Загальна характеристика роботи - Методологія управління системою землекористування великих міст

Актуальність теми. Становлення України як суверенної держави з ринковою економікою супроводжується виникненням цілої низки соціально-економічних проблем, серед яких значне місце посідає необхідність удосконалення методології управління землекористуванням міст. У період планової економіки і адміністративної системи прийняття рішень, завдання використання земель вирішувались в рамках перспективного і поточного народногосподарського планування. В умовах ринкової економіки, різних форм власності на основні засоби виробництва і розширення прав місцевого самоврядування докорінно змінюються соціальні і економічні механізми формування містобудівних систем. До того ж, розвиток економічної реформи супроводжується соціальним розшаруванням населення, що призводить до виникнення суперечливих потреб і інтересів різних категорій і груп населення. Зміни, що відбулися, призводять до формування системи нових взаємовідносин між власниками, зміни джерел фінансування розвитку територій і перерозподілу повноважень між рівнями і гілками влади.

Сучасні технології сприяють більш інтенсивному і складному техногенному навантаженню на території, наслідки від якого все частіше створюють негативні соціальні і екологічні напруги, особливо у великих містах. Завданням уряду є забезпечення збалансованого використання земель, завдяки якому здійснюється сталий розвиток адміністративно-територіальних утворень і забезпечуються соціальні права громадян. Свої регулюючі повноваження уряд здійснює шляхом реалізації чітко визначених процедур, які повинні мати в своїй основі чинне законодавство і бути спрямованими на унеуможливлення використання земель з негативними наслідками для будь якої складової життєдіяльності населення. Але в Україні й досі недостатньо відпрацьовані методи і механізми державного регулювання землекористуванням, адекватні умовам існуючого правового, фінансового, інформаційно-комунікаційного простору. Це призводить до недосконалості правових, організаційних, економічних засад діяльності органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, можливості застосування суб'єктивних оцінок при прийнятті рішень та використання земель суб'єктами прав власності в дисбалансі з суспільними інтересами.

Можливість постановки і вирішення проблем, позв'язаних з переходом містобудівної теорії і практики управління земельними ресурсами міст на якісно новий рівень, визначаються цілеспрямованою діяльністю провідних науково-дослідних і проектних інститутів країни та провідних науковців.

Важливе методологічне значення для проведеного дослідження мають роботи присвячені проблемам управління і розвитку міста та удосконаленню функціонально-планувальної організації містобудівних систем, серед яких слід визначити фундаментальні наукові дослідження Л. М.Авдотьіна, М. В.Баранова, М. Г.Бархіна, Ю. П.Бочарова, В. Н.Белоусова, В. В.Владимирова, О. Є.Гутнова, В. Г.Давидовича, М. М.Дьоміна, Г. А.Заблоцького, А. В.Іконнікова,

Є. Є.Клюшниченка, О. О. Кудрявцева, Г. І Лаврика, А. П.Оситнянко, Т. Ф.Панченко, І. М.Прибиткової, Б. В.Солухи, О. Я.Хорхота, Г. Й.Фільварова, І. О.Фоміна, Т. В.Устенко, П. Г.Черепанова, В. В.Шештокаса, З. М.Яргиної та інших. Більшість з цих досліджень, присвячених оптимізації функціонального використання територій та просторової організації міст, проводились на умовах загальнонародної власності на землю та нерухоме майно і планового здійснення усіх містобудівних заходів. Внаслідок цього питання оптимізації функціонально-планувальної структури розглядались без врахування впливу правових категорій та економічної зацікавленості власників землі.

Проблемам регулювання земельних відносин у населених пунктах та визначенню вартості міських земель присвячені роботи науковців Т. В.Афанасьєва, А. А.Високовського, Ю. М.Белоконя, Ю. Ф.Дехтяренко,

О. І.Драпіковського, І. Б.Іванової, Ю. М.Манцевича, Т. С.Нечаєвої, В. І.Нудельмана, О. І.Розенфельда, Е. К.Трутнева та інших. Але в цих роботах не в повній мірі враховано феномен містобудівних систем при визначенні впливу права власності на процес управління земельними ресурсами.

Необхідно відмітити авторів, наукові праці яких мають важливе значення при вирішенні завдань дисертаційної роботи, в економіко-географічних аспектах - Е. Б.Алаєва, С. Б.Лаврова, Г. М.Лаппо, А. А.Минца, Є. М.Перцика, В. В.Покришевського, Ю. Г.Саушкіна, Б. С.Хорева та ін.

Останнім часом, значна кількість наукових досліджень, зосереджена на управлінні земельними ресурсами. Це роботи В. Г.В'юна, В. В.Горлачука, Д. С.Добряка, О. Я.Панчука, Л. Я.Новаківського, А. М.Третяка, та ін. Але ці роботи переважно зорієнтовані на удосконалення управління сільськогосподарськими землями.

Питання регулювання земельних відносин та забезпечення гарантій прав власності безпосередньо пов'язані з проблемами формування кадастрово-реєстраційних систем. Тому для даної дисертаційної роботи особливого значення набувають проблеми розвитку кадастрових систем та інформаційних технологій, яким присвячені роботи С. П.Войтенка, Ю. М.Гавриленка, О. Л.Дорожинського, Ю. М.Карпінського, М. Г.Лихогруда, А. А.Ляшенко, С. Г.Могильного, Ю. М.Палехі, Л. М.Перовича, М. Д.Черемшинського, П. Г.Черняги та ін.

Для вирішення поставлених в дисертаційній роботі завдань, велике значення мають роботи закордонних авторів, присвячені різним аспектам науки управління, оптимізації міського середовища, оцінки нерухомості: У. Валлетти, Д. Джордж, Ж. Боже-Гарньє, Д. Данціга, У. Ізарда, Т. Карбло, Ф. Котлера,

Г. Ларсона, К. Лінча, П. Мерлена, Р. Мерфі, С. Оптнера, Н. Ордуейя, Х. Решке, Т. Сааті, Дж. Форрестера, Ж. Шабо, П. Хаггета, Г. Харрисона, Д. Фридмана, та інших.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Напрямок дисертаційного дослідження безпосередньо пов'язаний з реалізацією законів України "Про основи містобудування" (№ 2780-ХІІ, 1992р.), "Про планування і забудову територій" ( № 1699-ІІІ, 2000р.), "Про землеустрій" (№ 858-ІV, 2003р.), "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень"

(№1952-ІV, 2004р.); принципів, що визначені в "Концепції сталого розвитку Населених пунктів" (постанова Верховної Ради України № 1359-ХІV, 1999р.); галузевих програмах на виконання Указів Президента України "Про пріоритетні завдання у сфері містобудування" (№ 422/97), "Про заходи щодо розвитку та регулювання ринку земель населених пунктів, інших земель несільськогосподарського призначення" (№ 168/2000), "Про вдосконалення системи державного управління земельними ресурсами та контролю за їх використанням і охороною" (№ 720/2002).

Мета і задачі дослідження. Метою роботи є розробка методології управління системою землекористування великих міст, яка спрямована на удосконалення взаємовідносин між суб'єктами управління та суб'єктами прав.

Для досягнення мети в роботі поставлені та виконані такі основні Задачі:

Аналіз досвіду планування та розвитку містобудівних систем, визначення сучасних тенденцій і проблем управління землекористуванням великих міст та забезпечення їх сталого розвитку.

Аналіз законодавчо-нормативної бази відносно управління міським землекористуванням та обгрунтування пропозицій щодо її удосконалення.

Систематизація методів і механізмів управління міським землекористуванням.

Визначення особливостей урбанізованих територій як об'єкта управління, структуризація зовнішніх і внутрішніх факторів, які обумовлюють структуру міського землекористування.

Систематизація обмежень прав власності на землю та нерухоме майно.

Аналіз планувальної документації, яка регулює використання міських земель, узагальнення підходів до зонування міських територій, встановлення зон з особливими умовами використання та їх відображення в кадастровому зонуванні.

Дослідження підходів визначення ефективності управління системою землекористування міст.

Об'єкт дослідження: система землекористування великих міст.

Предмет дослідження: методологія управління в аспекті земельних відносин.

Методи дослідження. Дослідження базується на принципах і методах системного підходу, що забезпечує розгляд проблем розвитку міст на базі комплексної постановки соціальних, правових, економічних і просторових завдань.

У роботі використані методи системного і структурного аналізу, аналітичного порівняння, функціонально-планувального моделювання, математичної формалізації, теорії графів.

Наукова новизна одержаних результатів. У дисертації вперше проведено дослідження відповідності процесу управління землекористуванням міст іманентним законам розвитку містобудівних систем в аспекті земельних відносин.

Також наукова новизна полягає в:

    - систематизації і структуризації факторів, які обумовлюють систему землекористування міст; - розробці структурної моделі системи землекористування великих міст; - обгрунтуванні переліку показників первинного землекористування, необхідних для прийняття рішень відносно використання та забудови міських земель; - структуризації обмежень прав власності, систематизації підходів до встановлення зон з особливими режимами використання та пропозиціях їх відображення в кадастровому зонуванні; - визначені підходів до уніфікації документообігу та кодування обмежень при формуванні кадастрово-реєстраційних систем; - розробці методів оцінювання ефективності управління системою землекористування міст на принципі збалансованості громадських і приватних інтересів; - пропозиціях щодо коригування містобудівного законодавства і формування містобудівних кадастрів.

Практичне значення одержаних результатів. Основні висновки і результати роботи можуть бути використані при коригуванні чинного законодавства в сфері управління землекористуванням, обгрунтуванні рішень щодо передачі прав власності на землі та доцільності використання і забудови земель, розробці і затвердженні містобудівної документації, формуванні і веденні земельного і містобудівних кадастрів. Практична значимість дисертації визначається використанням у прикладних наукових працях і застосуванням при складанні навчальних планів і робочих програм дисциплін у вищих навчальних закладах. Основні результати дослідження впроваджені при виконанні наукових робіт: "Обгрунтування вартості права оренди земельними ділянками в межах населених пунктів України" (Київський інститут земельних відносин, м. Київ, 2004р.); "Обгрунтування вартості робіт з експертної грошової оцінки земель населених пунктів"" (Київський інститут земельних відносин, м. Київ, 2004р.); "План зонування та визначення граничних параметрів забудови та іншого використання земельних ділянок території в районі ст. метро "Бориспільська" , "Червоний хутір" та навколо комплексу Київської фортеці до Правил забудови м. Києва" (Інститут Урбаністики, 2006р.); "Методичні рекомендації кадастрового зонування земель населених пунктів" (Українська академія архітектури, 2006р.). Також результати роботи використані в навчальному процесі при підготовці бакалаврів, спеціалістів, магістрів із спеціальностей "Міське будівництво і господарство " та "Землевпорядкування і кадастр" в Київському національному університеті будівництва і архітектури.

Особистий внесок здобувача. Усі наукові результати, викладені в дисертації, отримані автором самостійно, що підтверджується переліком публікацій. У роботах, опублікованих у співавторстві, здобувачу належать: [1] - визначення невідповідності структури містобудівного кадастру ринковим вимогам до інформаційних систем; [5] - узагальнення досвіду застосування Інтернет-технологій при управлінні містами; [11] - визначення особливостей міст як урбанізованих систем необхідних для врахування в процесі управління; [17] - узагальнення та аналіз світового досвіду вилучення земель для суспільних потреб.

Апробація результатів дисертації. Основні положення і результати дослідження були опубліковані і представлені в матеріалах міжнародних науково-практичних конференцій: "Сучасні стратегії розвитку мегаполісів і значних міст" (м. Мінськ, 2003р.), "Стратегічне планування і управління розвитком міст (м. Мінськ, 2004р.); на міжнародних конференціях: "Сталий розвиток населених пунктів" (м. Ялта, 2002р.), "Сучасні досягнення геодезичної науки та виробництва" (м. Львів, 2005р.); науково практичних конференціях Київського національного університету будівництва і архітектури на секціях підвищення ефективності міського будівництва та підвищення ефективності інженерно-геодезичних та кадастрових робіт у будівництві (м. Київ, 1997, 2001, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007 рр.) .

Публікації. Основні положення дисертації опубліковані у 33 друкованих працях загальним обсягом 19.95 др. арк., особистий внесок автора 18,0 др. арк. Із них 30 статей у фахових виданнях, затверджених переліком ВАК України, 3 - у збірниках доповідей на конференціях.

Обсяг і структура дисертації. Дисертація складається із вступу, п'яти розділів, загальних висновків, списку використаних джерел та додатків. Загальний обсяг дисертації 270 сторінок, в тому числі 240 сторінок основного тексту, 33 таблиці (8 на окремих сторінках), 12 рисунків, список використаних джерел обсягом 212 найменувань - 16 сторінок, 2 додатківи - 18 сторінок.

Похожие статьи




Загальна характеристика роботи - Методологія управління системою землекористування великих міст

Предыдущая | Следующая