ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ - Агробіологічна оцінка підщепи винограду сорту Таїровський 1

Актуальність роботи. Щеплена культура винограду, незважаючи на всі пов'язані з нею труднощі, є поки що єдиним способом створення довговічних і високопродуктивних насаджень.

Для подальшого розширення площ винограду, заміни старих і реконструкції малоцінних насаджень в Україні щорічно необхідно 15 - 20 млн. штук щеплених саджанців. Рішення цієї задачі потребує не тільки вдосконалення технології виробництва щеплених виноградних саджанців, а й створення базових маточників підщепних і прищепних лоз та підвищення їх продуктивності.

Суттєвими факторами, які стримують виробництво щеплених саджанців, є недостатні площі маточних насаджень підщепи, низький вихід та якість підщепних чубуків. Висока продуктивність підщепних маточників досягається тільки при суворому дотриманні та ретельному виконанні технологічних прийомів, які забезпечують інтенсифікацію фізіолого-біохімічних і ростових процесів куща за вегетаційний період. Прийняті в сучасному виробництві системи ведення маточників підщепи - розстилочна і на вертикальній шпалері при похилому підв'язуванні пагонів - не в повній мірі забезпечують необхідний рівень продуктивності насаджень і мають значні питомі витрати праці та коштів на одиницю продукції. Виведення нових адаптованих до конкретних умов сортів підщеп потребує розробки та уточнення систем ведення і формування маточних кущів.

Тому питання пошуку та впровадження нових способів вирощування підщепного матеріалу та пошук ефективних фізіологічно активних речовин для активізації регенераційних процесів залишаються актуальними.

Зв'язок роботи з науковими програмами, темами, планами. Дисертаційна робота є складовою частиною науково-технічних програм Української академії аграрних наук "Виноградарство 1998-2000" з завдання 03.00 "Розробити методи і технологічні прийоми створення вихідного матеріалу для селекції, прискорення його розмноження та підвищення продуктивності і стійкості винограду до несприятливих умов з використанням фіторегуляторів та культури ін вітро" (0198U002663) та "Виноградарство 2001 - 2005" з завдання 02.05 "Фізіологічне обгрунтування технологічних засобів вирощування садивного матеріалу винограду в контрольованих умовах" (0104U005520).

Мета і задачі досліджень. Метою роботи було дати агробіологічну оцінку та науково обгрунтувати вплив систем формування та ведення маточних кущів на агробіологічні показники та регенераційну здатність чубуків підщепи сорту Таїровський 1.

Для досягнення вказаної мети були поставлені такі основні задачі:

    - визначити вплив формування і системи ведення на агробіологічні показники росту, вихід і якість чубуків підщепи; - дослідити регенераційну здатність чубуків в залежності від ярусності їх по довжині однорічного пагона та системи ведення маточних кущів; - вивчити анатомо - морфологічні та фізіолого - біохімічні показники чубуків в стані спокою в залежності від формування, системи ведення та ярусності по довжині пагона; - визначити вплив регуляторів росту на процеси регенерації підщепних чубуків та щеп винограду;

- вивчити подальший розвиток щеп у шкілці, одержаних з використанням лози нового сорту підщепи Таїровський 1 при різних системах ведення маточних кущів та ярусності заготівлі чубуків по довжині пагона;

- обгрунтувати оптимальний спосіб формування кущів та системи ведення однорічного приросту для маточників нового підщепного сорту та розробити рекомендації виробництву.

Об'єкт досліджень - маточні рослини, чубуки підщепи та щеплені саджанці.

Предмет досліджень - агробіологічні, фізіолого - біохімічні показники та регенераційна здатність чубуків нового підщепного сорту винограду Таїровський 1.

Методи досліджень. В роботі використовували загальноприйняті методи: агробіологічні - для визначення динаміки росту пагонів, площі листкової поверхні, діаметру чубуків, об'єму приросту, калюсо - і коренеутворення чубуків, росту та розвитку щеп в шкілці, а також виходу і якості щеплених саджанців винограду; фізіологічні - для визначення обводнення тканин; біохімічні - для визначення вмісту цукрів, крохмалю; анатомічні - для досліджень диференціації тканин чубуків з відповідними гістологічними вимірами і обчисленнями; дисперсійного аналізу - при статистичній обробці результатів дослідів.

Наукова новизна одержаних результатів. Вперше в умовах північно-західного Причорномор'я проведено порівняльне вивчення різних формувань та систем ведення маточних кущів нового сорту підщепи Таїровський 1. Науково обгрунтовано вплив системи ведення та ярусності заготівлі чубуків по довжині пагона на агробіологічні, фізіолого - біохімічні показники, анатомічну будову та регенераційну здатність підщепних чубуків, на вихід та якість саджанців. Встановлено, що позитивні зміни якості чубуків, вирощених на штамбових формуваннях кущів, обумовлені вмістом води, вуглеводів та кращою диференціацією провідних і механічних тканин. Незалежно від системи вирощування маточних кущів більш якісними для щеплення є чубуки від основи та середньої частини пагона.

Обгрунтована доцільність і показана ефективність застосування штамбових формувань кущів для підвищення продуктивності маточників підщепних сортів і одержання високоякісної лози для щеплення.

Вперше досліджено дію нових препаратів з біологічною активністю Раді-стим та Йодіс на регенераційні процеси підщепних чубуків та щеп, на вихід та якість саджанців винограду.

Практичне значення одержаних результатів. Доведено, що застосування на шпалерних насадженнях формувань типу одно - і двоштамбового вертикальних кордонів з рівномірним горизонтальним розташуванням однорічних пагонів в площині 4-х дротяної шпалери створює оптимальні умови для росту й розвитку однорічного приросту, а також підвищення регенераційної здатності чубуків. Встановлено, що оптимальним способом формування кущів є двоштамбовий вертикальний кордон з однією ланкою лозоношення. Визначена економічна ефективність застосування такого формування кущів та розроблені рекомендації виробництву. Показана ефективність обробки щеп перед стратифікацією розчинами регуляторів росту для підвищення регенераційної здатності щеп, якості та виходу саджанців винограду.

Особистий внесок здобувача полягає в одержанні наукових результатів, що виносяться на захист. Автор вивчила стан досліджень сортименту підщепних сортів винограду, на основі чого запропонувала та оформила схеми дослідів, розробила основні положення методики роботи, провела експериментальні дослідження, здійснила аналіз отриманих результатів, підготувала до друку публікації за темою дисертації. Висновки і рекомендації виробництву обгрунтовані і опрацьовані особисто здобувачем. Текст дисертації та автореферату автором написані особисто, інтерпретація деяких окремих фактів та закономірностей подається з урахуванням порад та консультацій наукового керівника та інших фахівців.

Апробація роботи. Матеріали, викладені у дисертаційній роботі, були представлені на V міжнародній спеціалізованій виставці-симпозіумі: "Вино і виноробство" (3-5 лютого Одеса, 2005 року), Всеукраїнській науково-практичній конференції молодих учених: "Сучасні проблеми агрономічної науки" (24-25 травня 2005 року "Кримський агротехнологічний університет" Національного аграрного університету), на IV міжнародній науково-практичній конференції: "Динаміка наукових досліджень - 2005" (20-30 червня 2005 року. Дніпропетровськ), третій міжнародній науковій конференції молодих вчених: "Інноваційні напрямки наукової діяльності молодих вчених в галузі рослинництва" (20 - 22 червня 2006 року Інститут рослинництва ім. В. Я. Юр'єва). Матеріали дисертації щорічно доповідались на вчених радах ННЦ "ІВіВ ім. В. Є. Таїрова".

Публікації. За матеріалами дисертації надруковано шість наукових статей, із них п'ять в фахових виданнях, три тези доповідей.

Структура та обсяг роботи. Дисертація складається з вступу, восьми розділів основної частини, висновків, рекомендацій виробництву, списку цитованої літератури (254 найменування, з них 22 іноземними мовами) та додатків. Дисертацію викладено на 169 сторінках друкарського тексту, з яких 35 сторінок займають 27 таблиць, 13 сторінок - 13 ілюстрацій, 25 сторінок - список літературних джерел, 13 сторінок - 12 додатків.

2. ЗМІСТ РОБОТИ

Похожие статьи




ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ - Агробіологічна оцінка підщепи винограду сорту Таїровський 1

Предыдущая | Следующая