ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ - Створення вихідного матеріалу тритикале ярого для селекції на продуктивність і стійкість до хвороб

Актуальність теми. Селекція тритикале ярого на підвищену адаптивність і стабільність урожаю, високу поживну цінність та добрі технологічні властивості зерна і борошна має важливе значення для поширення цієї культури у всі зони вирощування зернових колосових і стабілізації виробництва високоякісного продовольчого зерна.

Створення і впровадження у виробництво нових сортів з підвищеною і стабільною врожайністю потребує створення та оцінки нового вихідного матеріалу на основі вивчення і підбору батьківських форм для схрещування.

Залишаються невирішеними наступні питання: підвищення потенціалу врожайності, стійкості до хвороб - септоріозу листя, бурої листкової іржі. Існує необхідність проведення досліджень з вивчення параметрів і меж мінливості та особливостей успадкування селекційних ознак у нових сортів і ліній тритикале, а також трансгресивної мінливості. В даній роботі вирішуються завдання створення нового вихідного матеріалу та нових сортів з підвищеною урожайністю, комплексом цінних господарських ознак та стійкістю до хвороб.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Тема дисертаційних досліджень була складовою частиною наукової програми лабораторії селекції тритикале ярого за завданнями НТП "Зернові і олійні культури": "Генетичне удосконалення тритикале на основі рекомбінацій і системи Kr-генів, створення і передача в державне випробування озимих сортів тритикале зернового використання з урожайністю 75 - 90 ц/га, зерноукісного (зерна 60 - 70 ц/га, зеленої маси 550 - 650 ц/га) і ярого зернового (50 - 65 ц/га) з підвищеною поживною цінністю зерна, стійкістю проти хвороб і несприятливих факторів середовища, забезпечуючих екологічну чистоту при вирощуванні" у 1990 - 1995 рр. (номер державної реєстрації UA010035830); "Селекційно-генетичне удосконалення озимих і ярих тритикале на основі міжвидової та міжлінійної гібридизації, створення і передача в державне випробування озимих сортів зернового напрямку з урожаєм 78 - 90 ц/га, зерноукісного (зерна 60 - 70, зеленої маси 550 - 600 ц/га) і ярого зернового з урожаєм зерна 55 - 65 ц/га з підвищеною якістю зерна та стійкістю рослин до хвороб і несприятливих умов середовища, що забезпечить екологічну чистоту при їх вирощуванні" у 1996 - 2000 рр. (номер державної реєстрації 0197UО12420); "Селекційно-генетичне удосконалення гексаплоїдних тритикале і озимої твердої пшениці та створення і передача в державне сортовипробування озимих сортів зернового напрямку з потенційним рівнем урожайності 80 - 110 ц/га, зерноукісного (зерна 45 - 80, зеленої маси 550 - 700 ц/га ) і ярого зернового з урожайністю 60 - 70 ц/га, поліпшеними їх хлібопекарськими і поживними властивостями зерна та стійкістю рослин до хвороб і несприятливих умов середовища" у 2001 - 2005 рр. (номер державної реєстрації 0101U006145); за НТП УААН "Зернові культури" "Створити і передати на державне сортовипробування середньостиглий сорт ярого тритикале з вегетаційним періодом 95 - 100 днів, урожайністю 6,0 - 6,5 т/га, підвищеною її стабільністю, стійкий до вилягання, з підвищеною стійкістю до хвороб і шкідників" (номер державної реєстрації 01060004874) та завдання "Створити і передати на державне сортовипробування сорт ярого тритикале з добрими хлібопекарськими властивостями (4,3 - 4,5 балів), придатний для покращення пшеничного борошна 5 - 6 класів, стійкістю до вилягання та добрим обмолотом зерна" у 2006 - 2010 рр. (номер державної реєстрації 01060004875).

Мета і завдання дослідження. Метою роботи було встановити закономірності cтворення селекційного матеріалу тритикале ярого з підвищеною продуктивністю і стійкістю до хвороб та створити на цій основі новий лінійний матеріал з високим рівнем урожайності, адаптованості, якості зерна та інших цінних господарських ознак.

Для досягнення поставленої мети вирішували наступні завдання:

    - встановити особливості прояву та виділити вихідний матеріал тритикале ярого за урожайністю, стійкістю до септоріозу листя та бурої листкової іржі, а також іншими цінними господарськими ознаками; - встановити особливості успадкування елементів продуктивності у міжлінійних гібридів тритикале ярого; - визначити у ліній тритикале ярого комбінаційну здатність за елементами продуктивності та успадковуваність цих ознак; - визначити параметри трансгресивної мінливості елементів продуктивності у гібридів тритикале ярого, а також виділити форми з комплексним поєднанням цінних ознак; - на основі встановлених закономірностей створити урожайні, стійкі до септоріозу та бурої іржі, цінні за іншими господарськими ознаками лінії тритикале ярого. тритикале продуктивність хвороба

Об'єкт дослідження - закономірності створення нового лінійного вихідного матеріалу тритикале ярого з високою продуктивністю і стійкістю до хвороб.

Предмет дослідження - взаємозв'язок елементів продуктивності та стійкості до хвороб у ліній тритикале, їх успадковуваність, мінливість та комбінаційна здатність за продуктивністю ліній тритикале ярого.

Методи дослідження. Планування і проведення польового досліду - для вивчення біологічних особливостей, врожайності, фенологічних фаз розвитку батьківських форм та гібридів тритикале ярого; метод гібридизації - для створення нового селекційного матеріалу; лабораторний - вимірювально-ваговий для визначення метричних параметрів рослин та їх продуктивності, біохімічного та технологічного аналізу якості зерна; генетичний аналіз - для визначення закономірностей успадкування та мінливості кількісних ознак; статистичний - для встановлення достовірності експериментальних даних.

Наукова новизна одержаних результатів. Вперше в умовах Лісостепу України теоретично обгрунтована ефективність селекції на створення нового цінного лінійного матеріалу, стійкого до листкових хвороб (септоріоз листя, бура листкова іржа), з підвищеною продуктивністю методом добору батьківських форм; з високою адаптивністю, високим потенціалом урожайності, стійкістю до хвороб і якістю зерна. Вперше виявлено закономірності прояву кількісних ознак у нового покоління ліній, особливості зв'язків між цінними господарськими ознаками та ступінь їх успадкування і успадковуваності. Встановлено закономірності і параметри їх мінливості при створенні нового лінійного матеріалу. Вдосконалено підбір комбінацій батьківських форм для гібридизації з високою загальною і специфічною комбінаційною здатністю за основними елементами продуктивності. Доведено ефективність доборів в ранніх поколіннях гібридів F2, F3 за довжиною стебла, продуктивністю колоса, крупністю та виповненістю зерна.

Практичне значення одержаних результатів. Створено якісно новий селекційний матеріал тритикале ярого, отримані комплексно цінні лінії, які характеризуються підвищеною продуктивністю, виповненим зерном, стійкістю до вилягання, хвороб та шкідників, з покращеними біохімічними та технологічними властивостями. Створений селекційний матеріал має більш високі показники цінних господарських ознак, може використовуватися для виведення нових урожайніших сортів. Виведений і зареєстрований в Україні новий сорт тритикале ярого Соловей харківський.

Особистий внесок здобувача. Особиста участь здобувача полягала в обгрунтуванні і плануванні експериментів, у закладенні польових дослідів, проведенні фенологічних спостережень, гібридизації, оцінці селекційного матеріалу за рівнем стійкості до хвороб, здійсненні структурного аналізу рослин гібридного матеріалу. Здобувач безпосередньо провела статистичну обробку експериментальних даних та зробила їх аналіз. Авторство в наукових працях, опублікованих у співавторстві, складає від 15 до 80 %, у створених лініях - 80 %, у сорті Соловей харківський - 20 %.

Апробація результатів дисертації. Результати досліджень були оприлюднені та обговорені на Всеукраїнській конференції молодих вчених "Агроекологія як основа стабільності сільського господарства" (Харків, 2000 р.), на Міжнародних конференціях "Современные проблемы генетики, биотехнологии и селекции растений" (Харків, 2003 р.) та "Наукове забезпечення виробництва зерна тритикале і продуктів його переробки" (Харків, 2005 р.), на засіданнях лабораторії селекції тритикале ярого, у звітах на секції вченої ради Інституту рослинництва ім. В. Я. Юр'єва УААН.

Публікації. За результатами досліджень опубліковано 14 наукових праць, з них 5 статей у фахових виданнях і 6 тез доповідей на наукових конференціях, одне наукове видання, виданий каталог сортів тритикале ярого, отримано авторське свідоцтво на сорт тритикале ярого Соловей харківський.

Структура та обсяг дисертації. Дисертаційна робота містить вступ, 6 розділів, висновки, рекомендації для практичної селекції, список використаних джерел із 175 найменувань, з них 52 іноземною мовою, 11 додатків і викладена на 165 сторінках комп'ютерного набору тексту. Робота ілюстрована 32 таблицями, 7 рисунками.

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ

Похожие статьи




ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ - Створення вихідного матеріалу тритикале ярого для селекції на продуктивність і стійкість до хвороб

Предыдущая | Следующая