Загальна характеристика роботи - Ампелоекологічне обгрунтування виділення мікрозон вирощування винограду в Лівобережному Нижньодніпров'ї

Виноград дуже чутливий до природних умов середовища (грунтів, рельєфу, мікроклімату). Багаторічні дослідження довели залежність якості виноградної продукції від екологічних чинників, що впливають на ріст і розвиток винограду та формування врожаю. Тому дуже важливим є визначення екологічно оптимальних умов для закладання виноградників з урахуванням вимог сорту, що сприятиме отриманню стабільних врожаїв високої якості. Помилки в розміщенні виноградних насаджень призводять до зниження кількості та якості врожаю, загибелі рослин - тобто до значних економічних збитків.

Особливо актуально це питання для Лівобережного Нижньодніпров'я (Нижньодніпровського піщаного масиву), де від правильного вибору ділянки для закладання виноградників залежить доцільність вирощування цієї культури. Адже при розміщенні виноградних плантацій в оптимальних екологічних умовах, виноградарство може бути надзвичайно ефективною галуззю, в той час, як використання бідних піщаних грунтів обмежене для більшості сільськогосподарських культур.

Розвиток виноградарства, зокрема в районі Лівобережного Нижньодніпров'я, має не лише економічний, а й екологічний ефект. Виноградні насадження в цьому регіоні значно зменшують вітрову ерозію, отже поліпшують ландшафт території, його екологічну захищеність.

Актуальність теми. Нині кризові явища у виноградно-виноробній галузі призвели до скорочення площ під виноградниками та різкого спаду виробництва якісної виноградно-виноробної продукції. Необхідність підвищення ефективності ведення цієї галузі очевидна. Тому за умов соціальних, структурних і технологічних змін в аграрному секторі помилки в закладанні виноградних насаджень призводять до значних економічних збитків, виправлення яких іноді не можливе або потребує багато часу.

Розміщення виноградних плантацій у районі Лівобережного Нижньодніпров'я на основі комплексного вивчення умов природного середовища допоможе визначити мікрозони для високоякісного виноградно-виноробного виробництва, що підвищить економічну ефективність та престиж галузі, а також екологічний стан земель регіону.

Виробництво високоякісних вин з винограду, вирощеного у специфічних мікрозонах, які мають найсприятливіші для певних сортів екологічні умови, допоможе надати винам цього регіону індивідуальності та підвищити попит на них.

Проведення кадастру виноградних насаджень з використанням даних ампелоекологічних досліджень допоможе оцінити сучасний стан виноградарства, а також потенціал розвитку галузі в цьому регіоні. Кадастр виноградних насаджень може стати основою щодо офіційного затвердження територій для виробництва вин контрольованих найменувань за місцем походження.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота є складовою частиною науково-дослідної роботи "Комплексні ампелоекологічні карти розміщення виноградних насаджень Херсонської області" науково-дослідного сектора Одеського державного аграрного університету (номер державної реєстрації 0101U007578), науково-технічної програми "Розробити методику оцінки і комплексного мікрорайонування екологічних умов для розміщення виноградних насаджень" (номер державної реєстрації 0106U007710) та науково-технічної програми "Скласти "Інструкцію по проектуванню закладання та реконструкції виноградних насаджень на основі комплексної детальної ампелоекологічної оцінки території" (номер державної реєстрації 0106U007711) національного наукового центру "Інститут виноградарства і виноробства ім. В. Є. Таїрова".

Мета і завдання дослідження.

Мета роботи - теоретичне обгрунтування виділення мікрозон вирощування винограду та розробка науково-методичних засад, які при врахуванні екологічних особливостей, дадуть можливість оптимізувати розміщення виноградних плантацій для отримання стабільних врожаїв високої якості в Лівобережному Нижньодніпров'ї.

Для досягнення поставленої мети визначено такі завдання дослідження:

    - проаналізувати сучасний стан та організацію території виноградних насаджень у дослідних господарствах шляхом експедиційних обстежень, збору й аналізу інформації по кожному з них; - провести ампелоекологічну оцінку території для базових господарств шляхом розробки однофакторних карт грунтів, рельєфу, мікроклімату та комплексних ампелоекологічних карт й визначити мікрозони для оптимального розміщення виноградних насаджень; - визначити розрахункову продуктивність винограду на основі агрокліматичної оцінки його врожайності в районі Лівобережного Нижньодніпров'я; - визначити нові методичні підходи до складання кадастру виноградних насаджень із застосуванням даних ампелоекологічних досліджень території; - скласти кадастр виноградних насаджень для дослідних господарств за даними сучасного стану виноградарства та ампелоекологічної оцінки території.

Об'єкт дослідження - оптимітизація розміщення виноградних насаджень на підставі оцінки екологічних умов.

Предмет дослідження - екологічні умови Лівобережного Нижньодніпров'я (грунтовий покрив, гідрологічний режим, рельєф, кліматичні умови). мікрозона виноград лівобережний нижньодніпров'я

Методи дослідження: теоретичні - опрацювання наукових робіт щодо впливу екологічних факторів на розвиток винограду та якість врожаю, а також наукових підходів до виділення мікрозон для вирощування винограду; експедиційні - визначення рельєфних характеристик та ландшафтних особливостей території; польові - аналіз стану виноградних насаджень, уточнення даних грунтової зйомки та організації території; розрахункові - розрахунки вмісту гумусу, активних карбонатів у грунті та мікрокліматичні розрахунки; порівняльно-розрахункові - розрахунки еталонних врожаїв; картографічні - розробка ампелоекологічних карт рельєфу, грунтів, мікроклімату та комплексних ампелоекологічних карт.

Наукова новизна одержаних результатів. Уперше науково обгрунтовано розміщення виноградних насаджень у районі Лівобережного Нижньодніпров'я та визначено мікрозони з оптимальними екологічними умовами для закладання виноградників певного сортименту на основі кількісного аналізу екологічних чинників, які впливають на розвиток культури винограду.

Проведено ампелоекологічне картографування території, на основі якого визначено ділянки, рекомендовані для ефективного розвитку виноградарства в сільськогосподарських господарствах Лівобережного Нижньодніпров'я.

Визначено продуктивність винограду на основі агрокліматичної оцінки врожайності винограду на території дослідних господарств.

Запропоновано нові методичні підходи щодо складання кадастру виноградних насаджень з використанням даних ампелоекологічних досліджень території, проведено кількісний та якісний облік виноградних плантацій, створено необхідну базу даних для створення кадастру виноградних насаджень.

Практичне значення одержаних результатів. Розроблені комплексні ампелоекологічні карти є науковою основою для проектування виноградних насаджень та прийняття рішень щодо вибору сортів у виноградарських господарствах Лівобережного Нижньодніпров'я. Одержані результати використовували при складанні програми розвитку виноградарства і виноробства Херсонської області до 2015 року.

Розроблено рекомендації щодо вибору ділянок для закладання виноградних насаджень у ВАТ ім. Покришева Голопристанського району та ВАТ "Цюрупинський" Цюрупинського району Херсонської області.

Матеріали дисертації використовують при викладанні навчальних курсів: "Проектування багаторічних насаджень", "Кадастр природних ресурсів", а також при виконанні студентами курсових і дипломних робіт на факультеті землевпорядкування Одеського державного аграрного університету.

Результати досліджень можуть використовуватись для подальших досліджень щодо створення кадастру виноградних насаджень в Україні.

Особистий внесок здобувача полягає в складанні програми й методики досліджень, розробці комплексних ампелоекологічних карт, визначенні продуктивності винограду для господарств Лівобережного Нижньодніпров'я, розробці рекомендацій щодо проведення кадастру виноградних насаджень, безпосередньої участі у розробці довгострокової програми розвитку виноградарства Херсонської області.

Апробація результатів дисертації. Основні положення, висновки та практичні розробки дисертації оприлюднено на Міжнародній конференції, присвяченій 50-річчю факультету кадастру та природовпорядкування Державного аграрного університету Молдови (м. Кишинів, 27 жовтня 2001р.), Міжнародній науково-практичній конференції "Землевпорядна наука, виробництво і освіта ХХ століття" (м. Київ, 20 квітня 2001 р.), Міжнародній науково-практичній конференції "Проблеми розвитку земельних відносин, землеустрою і земельного кадастру в умовах ринкової економіки" (м. Харків, 14 вересня 2004 р.), VІІ міжнародній спеціалізованій виставці-симпозіумі "Вино і виноробство" (м. Одеса, 1-3 лютого, 2007), міжнародній науково-практичній конференції "Стан та перспективи розвитку сільськогосподарської дорадчої діяльності (м. Вінниця, 14-16 травня 2007 р.), науково-практичних конференціях факультету землевпорядкування та кадастру Одеського державного аграрного університету (2001-2007 рр.)

Публікації. За матеріалами досліджень, що представлені в дисертаційній роботі, опубліковано 9 наукових робіт, з яких 4 - у наукових фахових виданнях, 1 - у науковому журналі, 4 - у матеріалах конференцій.

Обсяг та структура роботи. Дисертаційну роботу викладено на 154 сторінках машинописного тексту, вона містить 15 таблиць, 23 рисунки, 5 додатків. Робота складається зі вступу, 4 розділів, висновків і рекомендацій виробництву. Список використаних джерел становить 194 найменування, з них 30 іноземною мовою.

Зміст роботи

Природні ресурси Нижньодніпровського піщаного масиву та раціональне використання факторів середовища для отримання високоякісної виноградно-виноробної продукції (огляд літератури)

Проведено аналіз публікацій щодо впливу екологічних умов середовища на ріст та розвиток винограду, а також якість врожаю. Зроблено опис біологічних особливостей культури винограду та її сприйнятливість щодо екологічних умов вирощування. Зазначено раціональність використання піщаних земель Лівобережного Нижньодніпров'я (Нижньодніпровського піщаного масиву) для закладання виноградників та визначено екологічну роль розвитку виноградарства у цьому регіоні. Зроблено огляд зарубіжних публікацій щодо ампелоекологічного картографування з використанням Геоінформаційних систем. Зроблено висновок про необхідність проведення ампелоекологічних досліджень Нижньодніпровського піщаного масиву для підвищення ефективності галузі виноградарства в досліджуваному регіоні.

Похожие статьи




Загальна характеристика роботи - Ампелоекологічне обгрунтування виділення мікрозон вирощування винограду в Лівобережному Нижньодніпров'ї

Предыдущая | Следующая