Загальна характеристика роботи - Обгрунтування шляхів підвищення тривалості продуктивного використання молочної худоби

Актуальність теми. Задоволення потреб населення у продуктах харчування, а переробних підприємств високоякісною сировиною нерозривно пов'язано із застосуванням сучасних технологій виробництва молока, ростом продуктивності тварин та подовженням тривалості їх продуктивного використання.

Незважаючи на позитивні тенденції, які намітилися в галузі молочного скотарства України, в останній час у значній кількості племінних та товарних стад спостерігається досить низька тривалість продуктивного використання корів, яка в середньому складає 2,4-4,3 лактації. Останнє, як вказують дослідження О. П. Маркушина (1983), А. И. Бич (1983), E. Strandberg (1991), Л. В. Бондарчук (2001), залежить від спадкових задатків тварин та дії зовнішніх факторів, недостатнього забезпечення тварин поживними та біологічно активними речовинами, порушенням умов їх утримання та експлуатації. Особливого значення проблема тривалості продуктивного використання набуває у стадах укомплектованих шляхом імпорту поголів'я. Завезені тварини із-за кордону, а також створені на основі генофонду цих порід вітчизняні високопродуктивні породи та типи молочних корів, за дослідженнями Ф. Ф. Ейснера (1981), Г. О. Богданова та ін. (1985), Ю. Д. Рубана (1987), В. С. Козиря (1987), Д. Т. Вінничука та ін. (1991), М. Я. Єфіменка (1991), М. В. Зубця, В. П. Бурката (2002), вимагають глибоких досліджень з вивчення адаптаційної здатності до нових природно-кліматичних і господарських умов існування, вдосконалення сучасних систем та способів утримання і експлуатації корів, запобігання дії стресів та збереження здоров'я тварин, визначення зв'язку тривалості продуктивного використання корів з інтенсивністю їх росту і розвитку в ранньому онтогенезі, покращення екстер'єрних показників та конституції тварин за їх здатністю протистояти несприятливим факторам зовнішнього середовища.

Тому вирішення проблеми тривалості продуктивного використання молочних корів шляхом вивчення адаптаційних, продуктивних, екстер'єрно-конституційних, етологічних та технологічних особливостей тварин за різних способів утримання є актуальним і необхідним для збільшення виробництва молока та поголів'я, підвищення економічної ефективності галузі та ефекту селекції.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дослідження по темі дисертаційної роботи були складовою частиною науково-технічних програм: "Розробити енергозберігаючі конкурентоспроможні технології виробництва молока, що забезпечують річний надій 5-8 тис. кг на фуражну корову в підприємствах різних форм господарювання" (1995-2001 рр., номер державної реєстрації 010196U011388); ДНТП 19 "Технології в молочному і м'ясному скотарстві" по проблемі 1. "Розробити енергозберігаючі гнучкі технології для ферм різного типорозміру в умовах господарств України з метою організації рентабельного виробництва" (2001 р., номер державної реєстрації 0101U003311); "Розробити і впровадити енергозберігаючі технології виробництва молока і м'яса в господарствах різних організаційно-правових форм для умов центральних регіонів України" (2001-2003 рр., номер державної реєстрації 0102U001777); "Створити популяцію високопродуктивної молочної худоби з використанням світового генетичного потенціалу покращуючих порід на основі нової концепції породотворного процесу" (2004-2005 рр., номер державної реєстрації 0102U001779); "Вивчити фенотипові особливості різних порідних угрупувань в залежності від технології їх утримання" (2004-2006 рр., номер державної реєстрації 0104U004337).

Мета і завдання досліджень. Мета роботи - науково обгрунтувати технологічні параметри і селекційні прийоми подовження тривалості продуктивного використання високопродуктивної молочної худоби на основі вивчення її адаптаційних, продуктивних і технологічних якостей.

Для досягнення мети були поставлені наступні завдання:

    - дослідити і встановити різні тенденції реалізації господарсько-корисних ознак в процесі пристосування голштинської худоби різного походження до екологогосподарських умов степової зони України при різних способах утримання за комплексом факторів (сезон комплектування стад, тривалість продуктивного використання, ріст, розвиток і відтворна здатність корів, продуктивність, технологічні властивості та хімічний склад молока); - встановити зв'язок тривалості продуктивного використання корів з інтенсивністю їх росту в ранньому онтогенезі з метою прогнозування та відбору тварин при створенні високопродуктивних стад; - оцінити екстер'єр та конституцію молочної худоби залежно від терміну продуктивного використання для відбору первісток, здатних до подовженого використання за різних способів утримання; - дослідити молочну продуктивність та відтворну здатність корів залежно від тривалості довічного використання за різних способів утримання; - провести оцінку адаптаційної здатності молочних корів з метою відбору тварин, придатних до тривалого продуктивного використання; - вивчити етологічні показники корів за різних способів утримання та обгрунтувати технологічні прийоми покращення комфортності їх утримання, зменшення захворюваності і підвищення тривалості їх продуктивного використання; - провести біоенергетичну оцінку молочної худоби різного походження за енергетичним і продуктивним індексами та питомими витратами енергії на молоко при прив'язному і безприв'язно-боксовому утриманні за різних природно-кліматичних та господарських умов використання; - дати економічну оцінку розроблених способів подовження терміну продуктивного використання молочних корів.

Об'єкт дослідження - Тварини голштинської, української червоної молочної, української чорно-рябої молочної і англерської порід та їх помісі.

Предмет дослідження - Адаптаційні, продуктивні, технологічні, відтворні, екстер'єрно-конституційні, етологічні, біоенергетичні показники молочних корів та фактори зовнішнього середовища при різних способах утримання.

Методи дослідження - Зоотехнічні (походження тварин, ріст, розвиток молодняку, проміри тулуба, продуктивність), фізико-хімічні (технологічні властивості та хімічний склад молока), фізичні (показники мікроклімату температура, відносна вологість, швидкість руху повітря, вміст аміаку в повітрі), біохімічні (показники крові), етологічні, біоенергетичні та біометричні.

Наукова новизна одержаних результатів. Вперше, на основі глибоких і всебічних досліджень адаптаційних, продуктивних, технологічних властивостей та параметрів утримання високопродуктивних молочних корів голштинської, української червоної молочної, української чорно-рябої молочної порід, науково обгрунтовано нові ефективні способи підвищення тривалості їх продуктивного використання. В умовах степової зони України за різних технологій виробництва молока вперше проведено комплексну оцінку продуктивних і технологічних якостей імпортних корів голштинської породи та вказано на залежність тривалості їх продуктивного використання від їх екогенетичного походження та сезону комплектування стад.

Вперше, на основі досліджень інтенсивності росту і розвитку тварин голштинської і української червоної молочної порід, встановлено зв'язок інтенсивності спаду росту в ранньому онтогенезі з тривалістю їх продуктивного використання.

Теоретично обгрунтовано і експериментально доведено, що для формування високопродуктивних молочних стад з подовженим терміном продуктивного використання корів за різних способів їх утримання та експлуатації відбір первісток доцільно проводити з урахуванням модальних (середніх) класів нормованого розподілу тварин за типом конституції. На основі проведеної етологічної оцінки молочних корів розширено та поглиблено теоретичні аспекти щодо відбору тварин з високою адаптаційною здатністю, придатних до тривалого продуктивного використання за різних способів їх утримання.

На основі всебічних досліджень поведінки лактуючих корів голштинської, української червоної молочної і української чорно-рябої молочної порід за різних способів їх утримання вказано на доцільність поліпшення ряду технологічних прийомів щодо їх експлуатації та уточнені параметри стійла.

Встановлений вплив сезону року на тривалість відпочинку високопродуктивних корів за умов безприв'язного утримання на глибокій довгонезмінній солом'яній підстилці та годівлею їх на вигульнокормових майданчиках.

Вперше визначені і обгрунтовані біоенергетичні витрати на утримання корів голштинської і української червоної молочної порід залежно від тривалості їх продуктивного використання. З метою раннього прогнозування ефективності використання корів в основному стаді, як основного показника при розрахунку рентабельності за молочною продуктивністю, розроблені рівняння регресії залежності довічної продуктивності від тривалості їх використання з урахуванням віку першого отелення та продуктивності.

Розширено дані про технологічні властивості та хімічний склад молока корів голштинської, голштинізованого і жирномолочного типів новоствореної української червоної молочної та англерської порід.

Розроблені науково обгрунтовані способи підвищення тривалості продуктивного використання корів доповнюють теоретичну базу основи технології виробництва продуктів тваринництва.

Практичне значення одержаних результатів. Результати комплексних досліджень доповнюють дані про наявність високої варіабельності показників адаптаційної здатності тварин голштинської породи, імпортованої з різних країн Західної Європи в умовах степової зони України. Експериментально доведено, що найвищою адаптаційною здатністю за прив'язного утримання характеризуються корови німецького походження з середньою тривалістю використання 4,24,9 лактацій; за безприв'язнобоксового утримання - тварини датського походження з тривалістю продуктивного використання 3,8 лактації.

Оцінка та відбір ремонтних телиць голштинської і української червоної молочної порід за типом інтенсивності спаду росту у ранньому онтогенезі та корівпервісток за типом конституції, які належать до модальних класів, прискорюють формування високопродуктивних стад корів з тривалим строком продуктивного використання за різних технологій виробництва молока. Це також дає змогу проводити ранню прогнозуючу селекцію на подовження терміну виробничого використання корів, що сприяє росту ефективності ведення галузі молочного скотарства на 810 %.

Встановлені етологічні відмінності молочних корів голштинської і української червоної молочної порід при зміні умов утримання та визначені фенотипові їх особливості залежно від тривалості продуктивного використання. Енергетичні витрати на вирощування корів покриваються енергією одержаної продукції у тварин голштинської породи протягом трьох лактацій на 109 %, у корів новоствореної української червоної молочної породи - на 95 %.

Запропоновано використовувати метод біоенергетичної оцінки молочних корів різного походження як один із показників пристосованості тварин до умов середовища, або відповідності генотипу і середовища за конкретних умов експлуатації. Розраховані рівняння регресії дають можливість визначити енергетичний і продуктивний індекси та питомі витрати енергії на молоко, які знижуються при зростанні продуктивності і живої маси корів.

Експериментально доведено, що тривалість відпочинку високопродуктивних корів, незалежно від технології виробництва молока, повинна складати не менше 10,511,5 годин на добу. Запропонований метод нормованого розподілу худоби за живою масою із розробленими рівняннями регресії для визначення розміру стійл або боксів забезпечує створення комфортних умов утримання тварин та більш ефективне використання виробничих площ приміщення.

Розроблений "Організаційно-технологічний проект підвищення тривалості продуктивного використання молочної худоби в степовій зоні України" розглянуто, схвалено та рекомендовано до впровадження секцією виробництва та переробки продукції тваринництва і птахівництва Науковотехнічної ради Мінагрополітики України (протокол №2 20070228).

Результати досліджень впроваджені у племзаводі "Чумаки" Дніпропетровського району, дослідному господарстві "Червоний шахтар" Криворізького району, ВАТ "Любомирівка" Верхньодніпровського району Дніпропетровської області з додатковим річним прибутком 282 тис. грн. та СПСХПАП "Шахта ім. А. Ф. Засядько" Донецької області - 45 тис. грн.

Теоретичні та практичні напрацювання дисертаційної роботи використовуються в навчальному процесі при підготовці фахівців з тваринництва у Дніпропетровському державному аграрному університеті та Дніпропетровському учбовому комбінаті підвищення кваліфікації керівників агроформувань, начальників сільгоспуправлінь, головних зооветспеціалістів районів і агроформувань.

Особистий внесок здобувача. Дисертантом особисто обгрунтовано наукову концепцію роботи, мету і задачі досліджень, основні теоретичні та наукові положення, методи вирішення проблеми, визначено методики дослідів, організовано і проведено науково-господарські досліди, проаналізовано та узагальнено одержані результати, сформульовано висновки та пропозиції виробництву, організовано їх апробацію, пропаганду та впровадження результатів досліджень у виробництво, проведено підготовку і оформлення матеріалів дисертаційної роботи.

Апробація результатів дисертації. Матеріали дисертаційної роботи доповідались на вчених радах Інституту тваринництва УААН (20012003 рр. м. Харків) та Інституту тваринництва центральних районів УААН (20012006 рр. м. Дніпропетровськ), координаційно-методичній Раді по технології виробництва молока (Харків, 20012003 рр.), науково-виробничій конференції "Шляхи розвитку тваринництва у ринкових умовах" (Дніпропетровськ, 2001, 2003), науково-практичній конференції "Новітні технології в тваринництві" (Дніпропетровськ, 2004), регіональній конференції молодих вчених "Актуальні проблеми тваринництва" (Дніпропетровськ, 2005), Міжнародній науково-практичній конференції "Стан і перспективи розвитку біотехнології відтворення тварин" (Харків, 2005), науково-практичній конференції "Внесок молодих учених у науково-технічний прогрес галузі тваринництва" (Харків, 2006), при проведені круглого столу "Сучасні проблеми розвитку тваринництва" (Дніпропетровський ДДАУ, 2006), Міжнародній науково-практичній конференції "Проблеми і ефективність сучасної селекції в тваринництві" (Одеса, 2006), Міжнародній науково-практичній конференції "Животноводство ХХІ столетия: новейшие технологии, достижения и перспективы" (Харків, 2006), Міжнародній науково-практичній конференції "Проблемы повышения эффективности производства животноводческой продукции" (Жодіно, 2007), а також на виробничих семінарах і нарадах (19952007 рр.).

Публікації. Основні положення дисертації опубліковані у 38 друкованих працях, з них 35 одноосібно, в тому числі 24 у виданнях, які входять до переліку ВАК України. Розроблені організаційно-технологічний проект та рекомендації з підвищення тривалості продуктивного використання молочної худоби в степовій зоні України.

Структура і обсяг дисертації. Дисертація викладена на 354 сторінках комп'ютерного тексту і складається з розділів: вступ, огляд літератури, експериментальна частина, результати досліджень, висновки, пропозиції виробництву, список використаних джерел, додатки. Робота містить 66 таблиці, 41 рисунок, 8 фото та має 8 додатків. Список літератури нараховує 757 джерел, в тому числі 108 іноземними мовами.

Похожие статьи




Загальна характеристика роботи - Обгрунтування шляхів підвищення тривалості продуктивного використання молочної худоби

Предыдущая | Следующая