ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ - Системний підхід до виховання молодняку чистокровної верхової породи

Актуальність теми. Одним із проблемних питань у вітчизняній технології верхового кіннозаводства до нині залишається недостатньо відпрацьована система підготовки молодняку з раннього віку до прояву високої роботоздатності. Якість молодняку чистокровної верхової породи, що за останнє десятиріччя надходить з кінних заводів до вітчизняних іподромів, вказує на необхідність поліпшення селекційних та технологічних методів роботи з породою, з метою покращення показників роботоздатності до рівня досягнутої у світі за цей період.

При цьому, відсутність системи у цілеспрямованій підготовці молодняку з раннього віку входить у протиріччя з основними положеннями вчення І. П. Павлова про формування нервової діяльності тварин. Це призводить до утворення у лошат у ранньому віці негативних умовних рефлексів, які потім проявляються у період тренінгу та спортивного використання: "боязкість", "дурноїздність", "збоїстисть", "закидка на старті", "норовистість" та ін. Окрім того, наявність таких рефлексів знижує можливість виявлення генетично закладених ознак роботоздатності організму, ускладнює роботу обслуговуючого персоналу, що, в кінцевому рахунку, позначається на низькій якості вітчизняної частини чистокровної верхової породи. молодняк кінь лоша виховання

Багато вітчизняних вчених і практиків у галузі конярства акцентували увагу на необхідності виховання лошат, починаючи з підсисного періоду [Кулешов П. Н., 1933, Игнатьева М. Б., 1952, Волков Д. А., 1952, Горелов К. И., 1955, Хосроев Л. Е., 1955 та ін.]. Але в існуючих нині рекомендаціях щодо технології вирощування коней призових та спортивних порід надається лише загальна інформація щодо виховання лошат. Конкретно не визначені методи цілеспрямованого їх виховання та не встановлені особливості відпрацювання кожного з елементів роботи, оптимальні витрати часу на роботу з молодняком у різні періоди вирощування. Це не дає можливості ефективно організовувати систему вирощування коней у виробничих умовах племінних господарств.

У зв'язку з цим, розроблення і впровадження у сучасну вітчизняну технологію верхового кіннозаводства науково обгрунтованої системи виховання молодняку від народження до 1,5-річного віку є актуальним і вагомим складником успіху племінної роботи, що спрямована на одержання в Україні достатньо підготовлених, конкурентоспроможних коней чистокровної верхової породи.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконана у період 2001-2005 рр. і є складовою частиною наукових досліджень, що проводились лабораторією конярства Інституту тваринництва УААН відповідно комплексної науково-технічної програми "Наукове забезпечення сталого розвитку галузей тваринництва" підпрограми "Конярство" (№ державної реєстрації 0101U003314).

Мета і завдання дослідження. Метою роботи є наукове обгрунтування та розробка системного підходу щодо індивідуальної роботи з молодняком чистокровної верхової породи з раннього віку до заїздки, який забезпечує відпрацювання і закріплення в нього корисних умовних рефлексів.

Для виконання визначеної мети були поставлені наступні завдання:

Проаналізувати існуючі в Україні методи виховання молодняку коней;

Визначити особливості засвоєння елементів та витрати часу при системному вихованні молодняку;

Оцінити вплив виховання на поведінку лошат упродовж періоду вирощування;

Вивчити екстер'єрні особливості та фізіологічний стан лошат в процесі виховання;

З'ясувати вплив виховання на прояв показників роботоздатності при іподромних випробуваннях коней;

Визначити методичні підходи щодо удосконалення окремих елементів технології та поліпшення якості виховання лошат.

Об'єкт дослідження - молодняк чистокровної верхової породи у період вирощування та іподромних випробувань.

Предмет дослідження - системна індивідуальна робота з молодняком чистокровної верхової породи у період вирощування, вплив технологічних факторів на процес навчання лошат, вплив виховання на загальний стан та роботоздатність піддослідного молодняку.

Методи дослідження. Для удосконалення азбуки поведінки молодняку чистокровної верхової породи використовували методику індивідуальних хронометражів. Для визначення витрат часу на виховання, розробку системи елементів та методів виховання, аналізу результатів проведення заїздки, вивчення впливу технологічних факторів на тривалість навчання використовували експериментальний метод. Для вивчення фізіологічного стану молодняку застосовували лабораторні методи. Опрацювання отриманих у експерименті даних здійснювали статистичними методами.

Наукова новизна одержаних результатів. В дисертаційній роботі науково обгрунтована можливість і доцільність системного використання елементів виховання лошат, виявлений позитивний вплив системного підходу щодо виховання на відпрацювання у лошат умовних рефлексів, що формують роботоздатність. Удосконалено "азбуку" індивідуальної поведінки лошат, окремі елементи системної роботи, які включають обов'язкові вимоги щодо їх виконання, та встановлено особливості формування ознак в процесі вирощування.

Вперше вивчений вплив системного виховання на поведінку молодняку після відлучення, визначена його реакція на дії обслуговуючого персоналу в залежності від застосування системного або традиційного виховання.

Для втілення системного виховання до виробничого процесу розроблені поопераційні карти робочого дня обслуговуючого персоналу.

Практичне значення одержаних результатів. Впровадження запропонованого системного підходу щодо виховання лошат, починаючи з раннього віку, дало змогу поліпшити роботу з підготовки молодняку чистокровної верхової породи у період до відлучення та заїздки, підвищити якість його підготовки для подальшого використання, що позитивно позначалось на показниках роботоздатності коней.

Результати досліджень впроваджені в ДП "Стрілецький кінний завод № 60". Застосування системного виховання молодняку дозволило збільшити виграш преміально - призових коштів на 24,1 % , в середньому на одну голову. Розроблення і викладення у вигляді функціональних обов'язків обслуговуючого персоналу, переліку і послідовності виконання технологічних операцій сприяло підвищенню рівня трудової дисципліни та росту ефективності виробництва.

Одержані матеріали покладені в основу нормативних положень щодо цілеспрямованої роботи з виховання молодняку чистокровної верхової породи, схвалених вченою радою ІТ УААН (Протокол № 1 від 31.01.06).

Особистий внесок здобувача. Дисертантом розроблено методичні підходи щодо проведення експериментальної частини роботи, організовано і проведено три науково-господарських досліди, опрацьовано та опубліковано матеріали по основних розділах дисертації. Спільно з науковим керівником визначено основні напрями досліджень, розроблено схему роботи і сформовано висновки з проведених досліджень. Частка участі здобувача складає 80 %.

Апробація результатів дисертації. Матеріали дисертації обговорені на координаційно - методичних радах Інституту тваринництва УААН в 2001-2005 рр., доповідались на конференції молодих вчених (Інститут тваринництва УААН, 2001 р.), науково - практичній конференції "Проблеми і перспективи конярства України" (Інститут тваринництва УААН, 2002 р.), міжнародній науковій конференції "Наукові основи сучасних технологій виробництва продукції тваринництва" (Інститут тваринництва УААН, 2004 р.), конференції молодих вчених "Внесок молодих вчених у науково - технічний прогрес галузі тваринництва" (Інститут тваринництва УААН, 2005 р.), 2-му Міжнародному симпозіумі: "Биоэтика - путь к мировым стандартам" (ХНУ ім. В. Н. Каразіна, 2005 р.).

Публікації. За матеріалами дисертації опубліковано 6 статей (дві видані самостійно, чотири - у співавторстві), у фахових виданнях, що входять до переліку ВАК України. Частка особистої участі здобувача складає 90 %.

Структура дисертації. Дисертація складається з розділів: вступ, огляд літератури, загальна методика та основні методи досліджень, результати власних досліджень, їх аналіз та узагальнення, висновки, пропозиції виробництву. Загальний обсяг роботи складає 132 сторінки комп'ютерного тексту, містить 17 таблиць, 1 схему, 5 рисунків, 6 фотографій, 7 додатків. Список використаних джерел включає 230 найменувань, в тому числі 51 іноземне.

Похожие статьи




ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ - Системний підхід до виховання молодняку чистокровної верхової породи

Предыдущая | Следующая