ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ - Управління інноваційним розвитком підприємств агропромислового комплексу

Актуальність теми. Інноваційна перебудова економіки та потреба в ефективному використанні потенціалу аграрного сектору зумовлюють необхідність проведення відповідних науково обгрунтованих змін в управлінні розвитком агропромислового комплексу, в тому числі і сільськогосподарських підприємств. Володіння унікальними земельними ресурсами, де частка чорноземів становить 61 % від загального обсягу орних площ, формує передумови для ефективного ведення сільського господарства. Особлива роль у підвищенні врожайності сільськогосподарських культур належить меліорації земель, що забезпечує збереження родючості грунтів і сталий розвиток природокористування. Основними проблемами сільськогосподарських підприємств є низька якість виробленої продукції, застаріле технологічне обладнання й недостатній рівень відтворення основного капіталу через дефіцит фінансових ресурсів. Дослідження спрямоване на пошук шляхів переходу до інтенсивного типу виробництва сільськогосподарської продукції за рахунок здійснення інноваційного розвитку сільськогосподарських підприємств, у тому числі й тих, що ведуть свою діяльність на меліорованих землях і спеціалізуються на наданні меліоративних послуг.

Основою розкриття проблем управління інноваційним розвитком підприємств агропромислового комплексу можуть слугувати наукові праці таких провідних вчених-економістів як А. П. Гайдуцький, В. М. Геєць, С. О. Гуткевич, А. Д. Діброва, Й. С. Завадський, С. М. Ілляшенко, С. М. Кваша, Д. Ф. Крисанов, Ю. О. Лупенко, О. П. Луцій, В. Н. Парсяк, Л. В. Романова, П. Т. Саблук, Л. І. Федулова, М. Й. Хорунжий, Л. М. Худолій, А. В. Чупіс, Й. А. Шумпетер та інших. Проблеми управління інноваційним розвитком сільськогосподарських підприємств, зокрема і на меліорованих землях висвітлені в працях В. І. Благодатного, В. А. Голяна, А. С. Гордійчука, В. Я. Гуменюка, В. А. Гуріна, М. І. Кісіля, Р. М. Костюкевича, В. І. Павлова, О. А. Стахів, В. А. Сташука, П. А. Стецюка, В. М. Трегобчука, М. А. Хвесика, А. В. Яцика та інших.

Незважаючи на наявність великої кількості наукових розробок, проблеми управління інноваційним розвитком сільськогосподарських підприємств на меліорованих землях залишаються недостатньо дослідженими, тому що динамічне внутрішнє і зовнішнє середовище потребує вдосконалення механізму управління й розкриття їх інноваційного потенціалу, що й зумовило вибір актуальності теми, визначило мету і завдання дисертаційної роботи.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дослідження виконане як складова науково-дослідницької теми Європейського університету "Управління довгостроковим розвитком сільськогосподарських підприємств та агропромисловим комплексом" (номер державної реєстрації 0107U002008).

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є розробка теоретичних і практичних засад та пропозицій щодо удосконалення управління інноваційним розвитком сільськогосподарських підприємств на меліорованих землях.

Для досягнення поставленої мети визначені та вирішені наступні завдання:

    - досліджено теоретичну сутність та методичні підходи до управління інноваційною діяльністю сільськогосподарських підприємств; - охарактеризовано економічний стан сільськогосподарських підприємств на меліорованих землях; - виявлено та обгрунтовано проблеми, що постали на шляху управління інноваційним розвитком сільськогосподарських підприємств на меліорованих землях; - удосконалено механізм розвитку підприємств агропромислового комплексу та проведено експертну оцінку повноти його впровадження; - розроблено моделі управління інноваційним розвитком сільськогосподарських підприємств на меліорованих землях на макро - та мікрорівні.

Об'єктом дослідження є управління сільськогосподарськими підприємствами, що здійснюють діяльність на меліорованих землях. Поглиблені дослідження здійснено на матеріалах Рівненської області.

Предметом дослідження є теоретико-методичні та прикладні питання щодо управління інноваційним розвитком агропромислового комплексу.

Методи дослідження. Теоретико-методичною основою проведеного дослідження є діалектична теорія пізнання та системний підхід до вивчення економічних явищ і процесів, а також наукові праці вітчизняних і зарубіжних вчених з питань управління інноваційним розвитком підприємств, управління агропромисловим сектором економіки та підприємствами, що ведуть господарську діяльність на меліорованих землях.

При проведенні дослідження використовувалися такі методи: монографічний - при вивченні діяльності сільськогосподарських підприємств; порівняльного аналізу - для деталізації об'єкта дослідження до окремих складових і визначання організаційно-економічного стану сільськогосподарських підприємств на меліорованих землях; системний підхід - для виявлення взаємозалежності та послідовності впровадження складових елементів механізму управління інноваційним розвитком підприємств; економіко-математичного моделювання - для розробки моделей управління інноваційним розвитком сільськогосподарських підприємств на математичній та синергетичній основі; експериментальний - при оцінюванні повноти впровадження механізму управління сільськогосподарськими підприємствами на меліорованих землях; табличний та графічний - для наочного зображення статистичного матеріалу і схематичного представлення ряду теоретичних і практичних положень дисертаційної роботи.

Інформаційну базу дослідження становлять основоположні нормативно-законодавчі акти Кабінету Міністрів України, Міністерства аграрної політики України, Державного комітету України по водному господарству, офіційні матеріали Державного комітету статистики України, Головного управління статистики в Рівненській області, Рівненського обласного управління меліорації і водного господарства, річна звітність сільськогосподарських підприємств, наукові публікації вітчизняних і зарубіжних вчених, спеціальна література з досліджуваних питань, особисті розробки автора.

Наукова новизна одержаних результатів при дослідженні проблем управління інноваційним розвитком сільськогосподарських підприємств на меліорованих землях полягає в наступному:

Вперше:

- розроблено модель управління інноваційним розвитком сільськогосподарських підприємств, що ведуть свою діяльність на меліорованих землях, на основі теорії синергетики;

Удосконалено:

    - сутність економічної категорії механізм управління інноваційним розвитком сільськогосподарських підприємств шляхом деталізації її складових елементів за рівнями управління та встановлення послідовності їх впровадження; - розроблено заходи щодо підвищення ефективності механізму розвитку сільськогосподарських підприємств на меліорованих землях, на основі диверсифікації органів управління на рівні держави та врегулювання відносин власності на меліорованих землях за допомогою створення регіональних агрокомплексів; - обгрунтовано пропозиції щодо вирішення проблем управління інноваційним розвитком сільськогосподарських підприємств Рівненської області на осушуваних землях за допомогою активізації інвестиційної діяльності;

Отримав подальший розвиток:

- метод експертної оцінки повноти впровадження складових механізму управління інноваційним розвитком сільськогосподарських підприємств на меліорованих землях з використанням теорії нечітких множин.

Практичне значення одержаних результатів Полягає у їх використанні при формуванні ефективного механізму управління інноваційним розвитком сільськогосподарських підприємств на меліорованих землях як на рівні держави, так і окремого регіону, що підтверджується відповідними довідками Головного управління економіки та інвестиційної політики Рівненської обласної державної адміністрації за № 01/1-34 від 13.01.09 р., Рівненського обласного управління меліорації і водного господарства за № 03/98 від 30.01.09 р. та Головного управління агропромислового розвитку Рівненської обласної державної адміністрації за № 12/546 від 20.03.09 р. Наукові розробки за темою дисертації використовуються також у навчальному процесі при викладанні дисциплін "Менеджмент", "Інвестиційний менеджмент", "Інноваційний менеджмент", "Антикризове управління", "Особиста тактика менеджера" для підготовки студентів спеціальності "Менеджмент організації" та "Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності" у Рівненській філії Європейського університету (довідка №3 від 13.01.09 р.).

Особистий внесок здобувача. Опрацьовані теоретичні, методичні та практичні положення дисертації, одержані результати та наведені пропозиції щодо напрямів удосконалення управління інноваційним розвитком сільськогосподарських підприємств на меліорованих землях отримані автором особисто. Основні положення знайшли відображення в друкованих працях.

Апробація результатів дисертації. Основні положення і результати проведених досліджень були апробовані на ХІІ міжнародній науково-практичній конференції "Інформаційні технології в економіці, менеджменті та бізнесі. Проблеми науки, практики і освіти" Європейського університету (м. Київ, 2006 р.), на Всеукраїнській науково-практичній конференції "Фінансова система України: становлення та розвиток" Національного університету "Острозька академія" (м. Острог, 2007 р.), на ІІ Міжнародній науково-технічній конференції "Актуальні проблеми водного господарства та природокористування" Національного університету водного господарства та природокористування (м. Рівне, 2007 р.), на V-VІ науково-практичних конфе-ренціях "Економіка: сучасні проблеми та перспективи розвитку" Асоціації навчальних закладів України приватної форми власності та Українсько-американського гуманітарного інституту "Вісконсінський міжнародний університет (США) в Україні" (м. Київ, 2007-2008 рр.), на Х-ХІ Всеукра-їнських науково-практичних конференціях "Молодь, освіта, наука, культура і національна самосвідомість в умовах європейської інтеграції" Європейського університету (м. Київ, 2007-2008 рр.), на ІІІ Міжнародній науково-практичній конференції "Проблеми і механізми відтворення ресурсного потенціалу України в контексті євроінтеграції" Національного університету водного господарства та природокористування (м. Рівне, 2008 р.).

Публікації. Основні положення дисертаційної роботи викладені в 11 статтях у фахових наукових виданнях (2,96 ум. др. арк.) та 7 публікаціях в інших виданнях (1 ум. др. арк.). Здобувачу особисто належить 3,96 ум. др. арк.

Структура та обсяг дисертації. Дисертаційна робота складається зі вступу, трьох розділів, списку використаної літератури і додатків. Повний обсяг дисертації становить 185 стор., у тому числі 31 таблиця, 30 рисунків, список використаної літератури містить 228 джерел на 23 сторінках комп'ютерного тексту.

Похожие статьи




ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ - Управління інноваційним розвитком підприємств агропромислового комплексу

Предыдущая | Следующая