Загальна характеристика роботи - Формування урожайності та якості зерна гороху залежно від впливу вапнування, позакореневих підживлень та способів збирання в умовах Лісостепу Правобережного

Зростання виробництва зерна високої якості та більш раціональне його використання є однією з головних проблем сучасного сільського господарства України. Вирішення зернової проблеми сприятиме формуванню вітчизняних рослинних ресурсів і поліпшенню забезпечення населення якісними продуктами харчування та галузі тваринництва повноцінними кормами.

Актуальність теми. У світовому землеробстві горох - одна з провідних зернобобових культур. Традиційно вже склалось в Україні, що основним джерелом рослинного білка є зернобобові культури, серед яких вагому частку займає горох. Зерно гороху є одним з основних джерел рослинного білка в харчуванні людини і раціонах тварин, який є повноцінним за амінокислотним складом і засвоюється значно краще, ніж білок зернових культур. Поряд з цим горох має важливе агротехнічне значення і є добрим попередником для наступних культур у сівозміні, зокрема озимої пшениці. Горох, як і інші зернобобові культури, відіграє важливу роль у підвищенні родючості грунту завдяки його здатності фіксувати біологічний азот із атмосфери повітря. Проте, незважаючи на всі його позитивні якості, площі посіву гороху в останні роки значно скорочуються. Однією з причин такого становища є розбалансованість вітчизняного ринку зерна та недосконалість технологій вирощування гороху, як індетермінантних, так і детермінантних сортів.

Тому пошук шляхів направлений на підвищення рівня врожайності зерна гороху на якісно новому рівні, з використанням сортів із закінченим типом росту за рахунок впровадження інтенсивних технологій їх вирощування є одним із магістральних у збільшенні посівних площ та задоволенні потреб ринку.

Розробка нових та удосконалення існуючих технологій вирощування гороху для одержання максимально можливих врожаїв зерна, вивчення особливостей мінерального живлення детермінантних сортів та системи їх удобрення, що включає традиційні системи, у тому числі, і застосування водорозчинних хелатних добрив для позакореневого підживлення та способів збирання є важливою науковою проблемою, яка потребує відповідного наукового обгрунтування для умов регіону.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дослідження, за темою дисертаційної роботи, були складовою частиною тематичного плану науково-дослідних робіт Вінницького державного аграрного університету за тематикою Міністерства аграрної політики України "Розробити ресурсозберігаючі технології вирощування зернових колосових, зернобобових культур, які забезпечували б урожайність пшениці 5-6 т/га, ячменю 5-6 т/га, гороху 3-5,5 т/га, квасолі 2,3-2,5, сої 2,6-2,8 т/га." (номер державної реєстрації 0102U006261).

Мета і завдання досліджень. Метою досліджень є встановлення сортових особливостей формування продуктивності гороху залежно від впливу вапнування, позакореневих підживлень та способів збирання в умовах Лісостепу Правобережного.

Програмою досліджень для досягнення поставленої мети були визначені такі завдання:

    - встановити залежності росту, розвитку та формування зернової продуктивності сортів гороху залежно від вапнування, позакореневих підживлень та способів збирання; - вивчити зміни показників росту та розвитку рослин гороху залежно від елементів технологій вирощування з врахуванням дії організованих факторів та гідротермічних ресурсів; - визначити розміри симбіотичного апарату та фотосинтетичних показників сортів гороху залежно від вапнування та позакореневих підживлень; - встановити вплив вапнування, позакореневих підживлень та способів збирання на формування елементів структури врожаю та якості зерна гороху; - визначити втрати зерна сортів гороху різних за типом росту залежно від способу збирання та норм мінеральних добрив; - дослідити ефективність способів збирання залежно від сортових особливостей гороху; - розрахувати економічну, біоенергетичну ефективність технології вирощування гороху та провести оцінку їх на конкурентоспроможність.

Об'єкт дослідження. Процеси росту, розвитку та формування продуктивності гороху залежно від сортових особливостей, вапнування, позакореневих підживлень та способів збирання.

Предмет дослідження. Сорти гороху, гідротермічні умови, зерно, вапнування, мінеральні добрива, позакореневі підживлення, Кристалон особливий, способи збирання.

Методи дослідження. Польовий - для спостереження за ростом і розвитком рослин та оцінки ефективності добрив. Візуальний - для здійснення фенологічних спостережень. Кількісний - визначення густоти рослин, польової схожості та виживання рослин. Метод висічок - облік площі листової поверхні посівів листових форм гороху. Фізіологічний - визначення фотосинтетичної продуктивності рослин гороху. Метод монолітів і інокуляції рослин - визначення симбіотичної продуктивності рослин гороху. Аналітичний - для визначення технологічних якостей і хімічного складу основної та побічної продукції гороху. Лабораторний - для аналізу показників якості зерна гороху. Вимірювально-ваговий - для обліку динаміки росту, врожайності та втрат зерна гороху. Математично-статистичний - для оцінки достовірності результатів досліджень. Порівняльно-розрахунковий - для визначення економічної, біоенергетичної ефективності та оцінки на конкурентоспроможність моделей технології вирощування гороху.

Наукова новизна одержаних результатів. В умовах Лісостепу Правобережного вперше встановлено сортові особливості формування продуктивності гороху залежно від вапнування, позакореневих підживлень та способів збирання. Виявлено сортові відміни у сортів гороху, що різняться за типом росту в формуванні фотосинтетичного та симбіотичного апаратів залежно від впливу вапнування та позакореневих підживлень. Обгрунтовано позитивний вплив Кристалону особливого (2 кг/га) та вапнування (0,5 норми за г. к.) на формування елементів продуктивності гороху, його урожайності та показників якості зерна. Запропоновано методичний підхід до визначення площі асиміляційної поверхні видозмінених листків у детермінантних сортів гороху. Проведено економічну і енергетичну оцінку моделей технології вирощування гороху та опис їх на конкурентоспроможність.

Практичне значення одержаних результатів. Удосконалено технологію вирощування гороху сортів Елегант та Дамир 2 за рахунок застосування мінеральних добрив у нормі N60P60K60, обробки насіння ризоторфіном та стимулятором росту Емістим С у поєднанні із вапнуванням (0,5 норми за г. к.) та проведенням дворазових позакореневих підживлень Кристалоном особливим (2 кг/га) у фази бутонізації та зелених бобів, що забезпечує підвищення урожайності зерна гороху на 20-25 % у зоні Лісостепу Правобережного.

Розроблені моделі технології пройшли виробничу перевірку в агроформуваннях Вінницької області на площі 155 га, де забезпечили урожайність зерна гороху на рівні 3,5-5,0 т/га.

Особистий внесок здобувача. Польові та лабораторні дослідження за темою дисертаційної роботи проведені особисто здобувачем, зокрема закладка польового досліду, узагальнення й аналіз наукових джерел вітчизняних і зарубіжних авторів за темою дисертаційної роботи, аналіз отриманих результатів досліджень, проведення лабораторних дослідів, статистична обробка отриманих експериментальних даних, підготовка і написання звітів та публікацій за темою дисертації, участь у роботі науково-практичних конференцій. На основі отриманих результатів була написана дисертаційна робота, сформовані узагальнюючі висновки і пропозиції виробництву, та проведено їх виробничу перевірку.

Апробація результатів дисертації. Результати досліджень дисертаційної роботи доповідались і обговорювалися на засіданнях кафедри землеробства, грунтознавства та агрохімії Вінницького державного аграрного університету, на Четвертій (2004) та П'ятій (2005) міжвузівських науково-практичних конференціях аспірантів і молодих викладачів "Сучасна аграрна наука: напрями досліджень, стан та перспективи" (м. Вінниця), засіданнях науково-методичної Ради Інституту кормів УААН (2006), Міжнародній науковій конференції студентів, аспірантів і молодих вчених (м. Харків, 2008).

Публікації. Основні результати досліджень за темою дисертаційної роботи опубліковані в семи наукових працях, з них чотири - у фахових виданнях ВАК України.

Структура та обсяг роботи. Дисертація викладена на 189 сторінках комп'ютерного тексту, включає 41 таблиць, 12 рисунків, складається із вступу, 6 розділів, висновків, рекомендацій виробництву та додатків. Список використаних літературних джерел складається з 237 джерел, в тому числі 14 латиницею.

Похожие статьи




Загальна характеристика роботи - Формування урожайності та якості зерна гороху залежно від впливу вапнування, позакореневих підживлень та способів збирання в умовах Лісостепу Правобережного

Предыдущая | Следующая