ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ - Оптимізація елементів технології вирощування амаранту зернового напрямку в умовах південного Степу України

Актуальність теми. На сучасному етапі розвитку агропромислового комплексу України головним завданням сільськогосподарських товаровиробників є збільшення виробництва необхідної кількості й відповідної якості кормів та забезпечення ринку повноцінною сировиною для отримання продуктів переробки рослинного походження, що використовуються в різних галузях народного господарства.

У вирішенні цього питання важлива роль належить сільськогосподарським культурам, які мають різноманітні напрями використання та значний адаптивний і продуктивний потенціал навіть за вирощування в екстремальних умовах. Однією з таких культур є амарант. Широке впровадження його у виробництво дасть змогу задовольнити потреби харчової промисловості поживною сировиною високої якості, фармацевтичної - біологічно цінними речовинами та забезпечити тваринництво високоякісними кормами.

Відсутність зональної науково-обгрунтованої технології вирощування амаранту, з урахуванням біологічних властивостей сорту, є причиною повільного розширення його посівних площ. Зокрема недостатньо вивчені технологічні прийоми, що впливають на врожайність і якість зерна амаранту в умовах південного Степу України.

У зв'язку з цим визначення оптимального строку сівби амаранту, способу посіву та норми висіву, рівня мінерального живлення як в умовах природного зволоження, так і при зрошенні є актуальним. Дослідження цих питань дасть змогу вирішити проблему одержання високих урожаїв зерна амаранту.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Наукові дослідження, проведені згідно програми, що є складовою частиною тематичного плану лабораторії кормовиробництва Інституту землеробства південного регіону УААН і виконувались відповідно до державної науково-технічної програми "Кормовиробництво" у відповідності до завдання: "Розробити перспективні технології вирощування нових сортів кормових та зернофуражних культур в основних і проміжних посівах" на 2001-2005 рр. (№ держреєстрації 0104U002786).

Мета і завдання досліджень. Мета науково-дослідної роботи полягала в розробці й удосконаленні елементів технології вирощування зернового амаранту за умов природного зволоження та при зрошенні на темно-каштанових грунтах південного Степу України.

Для досягнення поставленої мети вирішували такі завдання:

    - визначити оптимальний строк і спосіб сівби, норму висіву, встановити рівень мінерального живлення в умовах природного зволоження та при зрошенні; - дослідити вплив строку сівби на тривалість періоду сівба-сходи, польову схожість насіння та забур'яненість посівів культури; - визначити коефіцієнт виживання рослин за період вегетації залежно від способу сівби та норми висіву в умовах природного зволоження; - встановити показники накопичення надземної маси, площі листкової поверхні, чистої продуктивності фотосинтезу та фотосинтетичного потенціалу рослин залежно від строку і способу сівби, норми висіву, мінерального живлення в умовах природного зволоження та при зрошенні; - провести аналіз особливостей розвитку кореневої системи амаранту залежно від умов зволоження та рівня мінерального живлення; - визначити показники сумарного водоспоживання амаранту за різних умов зволоження; - дослідити в умовах природного зволоження динаміку елементів живлення в грунті та їх накопичення в надземній масі рослин залежно від норм мінеральних добрив; - встановити вплив технологічних прийомів та погодних умов року на формування врожаю та якісних показників зерна амаранту; - розрахувати економічну та енергетичну ефективність технологічних прийомів.

Об'єкт досліджень - процеси росту, розвитку та формування врожаю зерна амаранту залежно від агротехнічних прийомів.

Предмет досліджень - Елементи технології вирощування амаранту: строк сівби, спосіб посіву, норма висіву, зрошення та мінеральне живлення, які впливають на рівень його врожаю.

Методи досліджень: польовий - для спостереження за фазами розвитку рослин, визначення їх біометричних показників, продуктивності та проведення обліку врожаю; лабораторний - аналіз рослинних та грунтових зразків для визначення вмісту основних елементів живлення, визначення якості зерна та структури врожаю; статистичний - для проведення дисперсійного, кореляційного та регресійного аналізів оцінки результатів досліджень; розрахунково-порівняльний - для встановлення економічної й енергетичної ефективності елементів технології вирощування амаранту.

Наукова новизна одержаних результатів. Уперше на темно-каштанових грунтах південного Степу України розроблені елементи технології вирощування зернового амаранту сорту Ультра. Встановлено вплив строку й способу сівби, норми висіву, зрошення та мінерального живлення на врожайність та якість зерна. Одержано дані для планування врожаю з урахуванням вмісту основних елементів живлення в грунті. Вдосконалені питання щодо визначення оптимального строку сівби амаранту з урахуванням впливу зовнішніх факторів. Одержано результати з оптимізації способу сівби та норми висіву цієї культури. Набуло подальшого розвитку вивчення особливостей росту та розвитку рослин амаранту залежно від досліджуваних факторів та умов зовнішнього середовища.

Практичне значення одержаних результатів. Отримані результати досліджень мають практичне значення для агроформувань різних форм власності і дають можливість отримувати високі та стабільні врожаї зерна амаранту. Впровадження елементів технології вирощування проводили 2005 р. в ДП ДГ "Піонер" Нововоронцовського району Херсонської області на площі 30 га та на зрошуваних землях ТОВ НВП "Цвіт" Запорізької області на площі 25 га. В умовах природного зволоження при врожайності 19,0 ц/га одержано чистий прибуток 4966 грн./га. При зрошенні врожайність зерна амаранту становила 28,7 ц/га і було отримано 6547 грн./га чистого прибутку.

Особистий внесок здобувача. Дисертаційна робота є самостійним дослідженням здобувача. Автором особисто опрацьована наукова література, розроблена програма досліджень, проведені лабораторно-польові досліди, здійснено аналіз, узагальнення та статистичну обробку одержаної наукової інформації, обгрунтовано висновки і рекомендації виробництву. Автор брав безпосередню участь у впровадженні у виробництво результатів досліджень.

Апробація результатів дисертації. Основні положення й результати наукової роботи доповідались на Міжнародній науково-методичній конференції: "Географічні інформаційні системи в аграрних університетах" (Херсон, 2006 р.), Всеукраїнській науково-

Практичній конференції: "Проблеми землеробства Південного й Сухого Степу в сучасних умовах" (Херсон, 2006 р.). Матеріали досліджень заслуховувались на засіданнях методичної комісії і Вченої ради Інституту землеробства південного регіону УААН.

Публікації. Основні положення дисертації опубліковано в 6 наукових працях, з них 3 - у фахових виданнях. Отримано деклараційний патент на корисну модель № 15935 МПК А01В 79/02 від 17.07.2006.

Структура та обсяг дисертації. Робота викладена на 148 сторінках комп'ютерного тексту і складається зі вступу, 7 розділів, 47 таблиць і 30 рисунків, висновків, рекомендацій виробництву та 19 додатків. Список використаних джерел налічує 179 найменувань, з них 31 іноземних авторів.

Похожие статьи




ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ - Оптимізація елементів технології вирощування амаранту зернового напрямку в умовах південного Степу України

Предыдущая | Следующая