ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ - Фізико-механічні та біологічні властивості дражованого насіння цукрових буряків залежно від маси дражувальної оболонки

Актуальність теми. Дражування насіння - це один з прийомів підготовки насіння, придатного для сівби на кінцеву густоту рослин із заданим інтервалом. Використання дражованого насіння є одним із шляхів підвищення продуктивності цукрових буряків та зниження Їх собівартості.

Дражування - це комплексний прийом, який включає в себе нанесення на насіння інертних органічних та мінеральних речовин з метою створення рівномірно - кулеподібної форми для кожної насінини, що забезпечує найбільш точне розміщення насіння в рядку і дозволяє у 2 - 3 рази зменшити норму вИСіву. Цей прийом знайшов широке застосування в країнах Європи. Передпосівне збагачення насіння фізіологічно-активними речовинами стимулює прОРостання, підвищує стійкість проростків до несприятливих умов навколишнього середовища. ОБробка інсектИЦидами і фунгіцидами забезпечує надійний захист рослин від хвороб і шкідників, що в кінцевому результаті Підвищує польову схожість. ВИкористання дражованОго Насіння В зонах недостатнього та нестійкого зволоження ускладнюється з причини недостатньої кількості вОЛоги навесні у період сівби і одержання сходів. За даними Інституту цукрових буряків, дЛя Проростання насінини і одержання сходів необхідно 120-180% води від її маси. Маса дражованого насіння удвічі більша, ніж недрАЖованого (інкрустованого або протруєного), тому для такого насіння потрібно відповіДНо більше води. Це головний чинник, який стримує широке впровадження дражованого насіння в Україні. Тому вивчення фізико-механічних та біологіЧНих властивостей дражованого насіння залежно від величини його біологічних показників та маси дражувальної оболонки І розробка способу драЖування, який забезпечуватиме одержання насіння, придатного для сівби в усіх бурякОСіючих зонах України є актуальним.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконана згідно ІЗ Завданням "Вивчити закономірності фоРМування гібридного насіння цукрових буряків у різних екологічних умовах, розробити методи управління процесом і технології обробки насіння, що забезпечують урОЖайність 15-20 ц/га і якІСть на рівні світових вимог" (номер державної реєстрації 02 Б 0104U002620) Науково-технічноЇ програмИ УААН "Цукрові буряки" На 2001-2005 роки Та "Розробити теоретичні основи і практичні способи передпосівної пІДготовки насіння цукрових буряків з метою підвищення його польової схожості та надійності" (номер державної реєсТРаЦії 12.03.05 - 051 0105U007153) Науково-технічною програмою УААН "Цукрові буряки" На 2006-2010 роки.

Мета і завдання дослідження. Мета дослідження - встановити заЛеЖНість фізико-механічних та біологічних властивостей дражованого насіння цукрових буряків від енергії проростання та схожості насіння до дражування, розміру його фракцій і маси дражувальної оболонки та розробити спосіб дражування насіння, який забезпечував би одержання дражованого насіння, придатного для сівби на кінцеву густоту в усіх бурякосіючих зонах України.

Для досягнення поставленої мети передбачалось вирішити такі завдання:

Визначити оптимальні розміри насіння придатного для дражування;

Встановити залежність між енергією проростання і схожістю драЖованого насіння та якістю підготовленого насіння до дражування;

Обгрунтувати оптимальну кількість дражувальної маси для формування дражованого насіння, придатного для сівби в усіх бурякосіюЧих зонах;

Встановити вплив маси дражувальної оболонки на енергію проросТання, схожість і форму дражованого насіння;

Визначити рівномірність розміщення насіння при сівбі та продукТивність цукрових буряків залежно від маси дражувальної оболонки;

Визначити економічну ефективність нового способу дражування насіння порівняно з існуючою технологією.

Об'єкт дослідження. Процеси підготовки та проростання дражованого насіння цукрових буряків залежно від величини його біологічних показників та маси дражувальної оболонки

Предмет дослідження. Фізико-механічні та біологічні властивості дражованого насіння цукрових буряків залежно від маси дражувальної оболонки.

Методи дослідження. Лабораторний (визначення якості гібридного насіння за існуючими стандартами); польовий (особливості росту і розвитку цукрових буряків їх продуктивність за методиками Інституту цукрових буряків, 1986, 1990). Достовірність результатів досліджень визначали за методИКою Доспєхова Б. О., 1979. Економічну ефективність - за рекомендаціями "Методичні вказівки по визначенню економічної оцінки вирощування сільськогосподарських культур за іНТенсивними технологіями".

Наукова новизна одержаних результатів. Встановлено пряму залежність посівних якостей дражованого насіння від біологічних показників енергії проростання і схожості насіння до дражування та маси дражувальної оболонки.

Вперше визначено оптимальну масу оболонки драже за дражування різних за розмірами технологічних фракцій, які забезпечують одержання дражованого насіння з високою енергією проростання, схожістю і вирівняністю, що виключає його калібрування, призводить до зменшення терміну підготовки дражованого насіння і його собівартості, а в польових умовах для проростання такого насіння потреба у воді зменшується більше, ніж удвічі порівняно з дражованим насінням, підготовленим згідно з існуючими технологіями.

Встановлено, що коефіцієнт кореляції між формою і масою оболонки драже та рівномірністю розміщення дражованого насіння при висіві як в лабораторних умовах, так і в польових був малим (від 0,09 до 0,35), що свідчить про дуже слабку кореляцію між цими показниками.

Вперше доведено, що маса дражувальної оболонки і форма дражованого насіння не впливають на рівномірність розміщення насіння за його сівби з використанням пневматичних сівалок. Форма дражованого насіння впливає лише на товАРний його вид, а не на якість висіву.

Встановлено, що маса дражувальної оболонки істотно не впливає на врожаЙність коренеплодів, цукристість цукрових буряків та збір цукру з одного гектара.

Практичне значення одержаних результатів. На основі результатів досліджень розроблено спосіб дражування насіння, який забезпечує одержання дражованого (капсульованого) насіння, придатного для сівби на кінцеву густоту рослин в усіх бурякосійних зонах України. За результатами досліджень одержано деклараційний патент України на винахід № 12151 "Спосіб капсулювання насіння буряків". Цей спосіб дражування впроваджений на насіннєвому заводі Закритого акціонерного товариства "Ворскла" та Вінницькому насіннєвому заводі Товариства з обмеженою відповідальністю "Агроград В". Результати досліджень використано для розробки технологічного регламенту підготовки високоякісного дражованого насіння на вказаних насіннєвих заводах та внесення змін до державного стандарту України 3226-95 "Насіння однонасінних цукрових буряків. Посівні якості. Технічні умови".

Особистий внесок здобувача. Провівши інформаційний пошук, дисертант самостійно визначив мету і завдання досліджень, розробив програму проведення досліджень і у відповідності з існуючими методиками провів лабораторні та польові досліди. Самостійно узагальнив одержані результати досліджень, визначив економічну ефективність, виконав математичну обробку даних, сформулював наукові положення, висновки та рекомендації виробництву. Щорічно готував наукові звіти. За результатами досліджень опублікував 6 статей за темою дисертації. Частка творчого внеску в опублікованих у співавторстві працях становить 75 - 80%. Під безпосереднім керівництвом здобувача проведено впровадження розробок у виробництво.

Апробація результатів дослідження. Результати досліджень оприлюднені на науково-практичній конференції молодих учених та спеціалістів (Київ, 2004), республіканській нараді-семінарі з буряківництва (Сумський інститут агропромислового виробництва, 2005), на засіданнях лабораторії насіннєзнавства та методичній комісії з селекції та насінництва Інституту цукрових буряків (Київ, 2004 - 2009).

Публікації. Основні положення дисертаційної роботи викладено в 6 наукових працях у фахових виданнях, 1 з яких написана без співавторів, отримано один деклараційний патент на винахід.

Обсяг і структура дисертації. Дисертаційна робота викладена на 146 сторінках машинописного тексту, містить 29 таблиць, 27 рисунків, складається із вступу, 5 розділів, висновків, рекомендацій виробництву та додатків. Список використаних джерел включає 178 найменувань, у т. ч. латиницею - 34, патентних джерел - 22.

Похожие статьи




ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ - Фізико-механічні та біологічні властивості дражованого насіння цукрових буряків залежно від маси дражувальної оболонки

Предыдущая | Следующая