ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ - Удосконалення елементів сортової агротехніки унікального сорту винограду Мускат чорний в умовах Південного берега Криму

Актуальність теми. Грунтово-кліматичні умови Південного берега Криму унікальні з погляду оброблення винограду для одержання високоякісних десертних вин. Особливе місце серед сортів винограду для виробництва десертних вин займає мускатна група сортів: Мускат білий, Мускат рожевий і Мускат чорний.

У зв'язку із вступом України у ВТО підсилюється конкуренція серед виробників винопродукції на світовому ринку. Виникає необхідність збільшення площ під мускатними сортами і, особливо, під сортом Мускат чорний, тому що в останні роки спостерігається підвищений інтерес споживача до вин з темно пофарбованих сортів винограду.

Відомості про культуру винограду Мускат чорний, судячи зі спеціальної літератури, досить убогі і грунтуються на дослідженнях, проведених на вузькорядних насадженнях зі схемою посадки 1,08-1,5х1,0 м, формуванням кущів по типі Гюйо, урожайністю в межах 3,0-3,5 т/га.

Сьогодні виноградники ПБК переведені на схему посадки 3,0х1,5 м з формуванням кордон на середньому штамбі. У зв'язку з переходом до вирощування сорту винограду Мускат чорний за схемою посадки 3,0х1,5 м, біологічні особливості якого при цих умовах не були вивчені, а система обрізки з метою спрямованого вирощування винограду не одержала необхідної розробки, виникла необхідність уточнення і досконалення прийомів агротехніки з урахуванням реакції рослин на умови, що змінилися, культури, які дозволять підвищити продуктивність даного сорту. Досвід господарств, де направлено вирощують сорти з розробленої тільки для них технологією вирощування, мають певний успіх.

Постановка досліджень, спрямованих на розробку і удосконалювання методів установлення нормованого навантаження для сорту Мускат чорний при вирощуванні його за схемою 3,0х1,5 м з метою оптимізації режимів експлуатації насаджень, цілком виправдана, доцільна і актуальна.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконувалася протягом 2003-2005 рр. у відділі агротехніки Національного інституту винограду і вина "Магарач", УААН, у рамках тематичного плану інституту по темі "Розробити і удосконалити сортову агротехніку вирощування традиційних і нових сортів винограду селекції ІВіВ "Магарач" в умовах Криму. Розробити методичні рекомендації" (номер державної реєстрації 0101U006732).

Метою дослідження є конкретизація елементів агротехніки сорту винограду Мускат чорний у зв'язку з його вирощуванням, яке відновилося в умовах Південного берегу Криму (ПБК) і розробка нормованого навантаження і довжини обрізки лоз, а також вивчення впливу випробовуваних елементів агротехніки на агробіологічні і господарські показники даного сорту. лоза виноград мускат крим

Завдання дослідження: установити оптимальне навантаження кущів вічками, пагонами, урожаєм і довжину обрізки лоз; вивчити вплив випробовуваних навантажень куща і довжини обрізки лоз на ростові процеси; визначити фізіологічні показники виноградного куща і їхню біологічну продуктивність у різних режимах експлуатації; дати оцінку кількісних і якісних показників урожаю; вивчити вплив навантаження куща і довжини обрізки лоз на технологічну оцінку приготовлених зразків вина; дати економічну оцінку вирощування винограду при різних навантаженнях куща і довжині обрізки лоз у досліджуваного сорту винограду.

Об'єкт дослідження: технічний сорт винограду Мускат чорний, випробувані градації навантажень куща (вічками, пагонами) і довжини обрізки лоз.

Предмет дослідження: оптимізація сортової агротехніки (розрахунок щорічного оптимального навантаження на кущ у вічках, пагонах) унікального сорту винограду Мускат чорний з метою одержання оптимального співвідношення між урожайністю і якістю сировини для одержання десертних вин.

Методики дослідження: Польовий - агробіологічні обліки, облік кількості врожаю і маси однолітнього приросту кущів, фенологічні спостереження; визначення ступеня сформованості кущів; біометричний - вимір довжини, діаметра, ступеня визрівання пагонів; ампелометрический - визначення площі листової поверхні, продуктивності фотосинтезу; лабораторний метод - визначення якості врожаю, готування досвідчених зразків вин і проведення їхньої органолептичної оцінки; статистично-дисперсійний і кореляційний аналізи; розрахунково-порівняльний-для оцінки економічної ефективності досліджуваних елементів агротехніки.

Наукова новизна. Для унікального сорту винограду Мускат чорний уперше при вирощуванні за схемою посадки 3,0х1,5 м і середньому штамбі в умовах єдиної зони вирощування даного сорту - Південний берег Криму визначені основні елементи сортової агротехніки: оптимальні сполучення навантаження куща - (36 вічок) і довжини обрізки лоз - (на 6 і 10 вічок). Експериментально доведено, що на промислових виноградниках, де застосована ця сортова агротехніка, кількість і якість урожаю перебувають в оптимальному співвідношенні для одержання сировини з десертним напрямком його використання.

Доведено також, що оптимальне сполучення навантаження куща і довжини обрізки лоз забезпечує кращі агробіологічні, фотосинтетичні, фітокліматичні і господарські показники сорту винограду Мускат чорний без шкоди для його вегетативної сили.

Обгрунтовано перевагу використання для розрахунку параметрів навантаження по формулі А. С. Мержаніана із залученням додаткових показників: кратного коефіцієнта навантаження (Н=1,34-1,35) і постійного множника (С=2,4-2,5) розрахованих по моделі А. Й. Цейко.

Розроблено метод обліку основних показників фітоклімату виноградного куща (відносна вологість і температура повітря у середині крони куща) з використанням прибору TERMO HYGRO і отримані рівняння регресії, які дозволяють розрахувати основні параметри фітоклімату в кроні куща залежно від щільності крони.

Практична значимість отриманих результатів. У результаті досліджень виділені оптимальні сполучення навантаження на кущ - 36 вічок і довжини обрізки лоз - 6 і 10 вічок на сорті винограду Мускат чорний, що забезпечують одержання високих урожаїв гарної якості і підвищення рівня рентабельності його оброблення до 190 %, впровадження яких у сезон обрізки 2006-2007 рр., проведених на виноградниках ДП "Лівадія" на площі 1 га і ДП "Таврида" на площі 3 га - господарства, що входять у національнє виробнично-аграрнє об'єднання "Масандра", дозволило одержати додатковий урожай 1,18-1,82 т/га. Додаткова оплата за сировину з масовою концентрацією цукрів у соку ягід, що перевищує кондиції по ТІ 00032744-968-2003 склала 4902 і 5198 грн./га.

Розрахований кратний коефіцієнт навантаження може бути використаний для програмування навантаження кущів сорту Мускат чорний.

На підставі проведених досліджень видані "Рекомендації з удосконалення сортової агротехніки вирощування традиційних і нових сортів винограду селекції НІВіВ "Магарач" в умовах Криму", Ялта, 2007 р.

Розроблений метод обліку основних параметрів фітоклімату у середині крони куща з використанням прибору TERMO HYGRO застосовується в наукових дослідженнях НІВіВ "Магарач".

Особистий внесок здобувача складається у самостійному виборі і аналізі літератури по досліджуваній проблемі, визначенні цілей, постановці завдань досліджень, закладці польового досліду, проведенні обліків і спостережень, аналізі і обробці результатів, упровадженні результатів у виробництво, підготовці до публікації наукових праць.

Апробація результатів досліджень. Основні результати досліджень доповідалися на секціях Вченої Ради з виноградарству НІВіВ "Магарач" (2003-2006 рр.); на науково-практичній конференції "Сучасні проблеми агрономічної науки" у Кримському державному агротехнологічному університеті (м. Сімферополь - 2005 р.).

Публікації. За матеріалами дисертації опубліковано 5 статей в спеціалізованих виданнях і видані 1 рекомендації.

Структура і обсяг роботи. Дисертація викладена на 163 сторінках машинописного тексту, складається зі вступу, 4 розділів, висновків, рекомендацій виробництву. Список використаних джерел літератури містить 184 найменувань, у тому числі 26 іноземних авторів. Робота містить 21 таблицю, 34 малюнка, 17 додатків.

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ

Огляд літератури. Аналіз вітчизняної і іноземної наукової літератури присвячений відомостям про сорт винограду Мускат чорний і системи його нормованого навантаження кущів і довжини обрізки лоз з метою одержання сировини для виробництва десертного вина в умовах ПБК. У результаті пошуку з'ясувалося, що даний сорт винограду по агробіологічній характеристиці відрізняється від сортів Мускат білий і Мускат рожевий; він дає виноробам кожний рік досить стабільний по якості виноматеріал, що не спостерігається у сортів Мускат білий і Мускат рожевий.

Агротехнічні дослідження сорту Мускат чорний раніше були проведені ще до впровадження у виробництво прогресивної технології оброблення винограду (3,0х1,5 м формування - кордон на середньому штамбі), на підставі чого зроблено висновок, що відсутність досліджень про нормовану агротехніку сорту винограду Мускат чорний при прийнятій для Південного берега Криму схемі посадки з метою одержання стабільних, високих урожаїв при сприятливому сполученні якості виявило необхідність постановки таких досліджень.

Умови, об'єкти і методика досліджень. Дослідження проводилися у 2003-2005 роках на сорті винограду Мускат чорний на винограднику ДП "Лівадія", НВАО "Масандра". Сорт щеплений на підщепі Берландієрі х Рипаріа Кобер 5ББ. Формування - двуплечий горизонтальний кордон на середньому штамбі. Схема посадки - 3,0х1,5 м. Досліджена ділянка має південну експозицію.

Розрахункове навантаження визначали по формулі А. С. Мержаниана з наступним порівнянням загально біологічних закономірностей методом А. Й. Цейко "Магарач-CN" для підтвердження правильності визначення розрахункового навантаження і застосування цього методу стосовно до прийнятій на ПБК схемі посадки.

Випробовувалися три рівні градації навантаження куща: (18, 36, 54 вічка) для короткої і середньої довжини обрізки лоз і (36 і 52 вічка) для довгої, а також три рівні градації довжини обрізки лоз: 3 вічка - коротка, 4-6 - середня і 10 вічок - довга. У досліді вісім варіантів. Через кожні два досліджених ряди залишали один ряд, де застосовувалася обрізка, прийнята в господарстві (контроль) Б. А. Доспехов (1986), що проводилася без обліку закладки суцвіть у плодових бруньках і сили росту. Для визначення навантаження на кущ не застосовувався жоден з існуючих методів розрахунку.

Агробіологічні обліки і фенологічни спостереження проводилися за методикою М. А. Лазаревського (1963 р.). Плодоносність зимуючих вічок кожної бруньки виноградної лози визначали мікроскопіруванням (мікроскоп МБС-10). Підрахунок повноцінних пагонів вели прямим підрахунком за методикою А. Й. Цейко (1959 р.), вимір довжини і діаметра пагонів - прямим виміром; визначення маси лози - методом зважування; визначали силу росту кущів в динаміці, а ступінь визрівання однолітніх пагонів - наприкінці вегетації (лінійним методом). Урожай визначали покустно зважуванням, урожайність - розрахунковим шляхом. Масову концентрацію цукрів визначали в динаміці: рефрактометром - у польових умовах, ареометром - у лабораторії (ДСТ 27198-87); зміст титруємих кислот - прямим титруванням 0,1N розчином NaOH (ДСТ 25555-82). Механічний аналіз грона визначали за методикою М. М. Простосердова (1963 р.). Біологічну продуктивність куща визначали за методикою А. Г. Амирджанова (1992 р.). Оцінку фітосанітарного стану ділянки проводили по методичних вказівках ", визначення ступеня розвитку шкідників і хвороб на промислових виноградних насадженнях". Визначення коефіцієнта адаптації - по методу Є. Н. Губіна (1984 р.). Статистичну обробку даних проводили за методикою Б. А. Доспехова (1986 р.). Розрахунок економічної ефективності виробництва винограду по досліджуваних варіантах досліду виробляли по фактично сформованих витратах за методикою А. Ф. Чернявского (1983 р.) з урахуванням системи стимулювання виробника за якість сировини.

РЕЗУЛЬТАТИ ДОСЛІДЖЕНЬ

Метеорологічні умови в роки проведення досліджень у цілому були типовими для місцевості і сприятливими для росту й розвитку виноградних рослин.

Вплив навантаження куща і довжини обрізки лоз на силу росту куща. Нами встановлено, що зі збільшенням навантаження куща від 18 до 52-54 вічок (табл. 1) кількість повноцінних пагонів збільшується: при короткій довжині обрізки лоз із 10,3 до 27,9 шт., при середній довжині обрізки з 11,3 до 27,0 шт. і при довгої обрізці з 18,5 до 26,0 шт., що підтверджується математично (НСР05=2,89; FФ=46,32>F05=2,59).

Таблиця 1

Похожие статьи




ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ - Удосконалення елементів сортової агротехніки унікального сорту винограду Мускат чорний в умовах Південного берега Криму

Предыдущая | Следующая