ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ - Продуктивність озимої пшениці залежно від технології вирощування в Лісостепу України

Актуальність теми. Стабілізація виробництва продовольчого і кормового зерна і, в першу чергу, зерна озимої пшениці - завдання, над яким працювали і працюють велика кількість наукових установ. Завдяки роботам вітчизняних вчених В. Ф. Сайко, І. В. Яшовського, В. Н. Ремесло, Н. А. Ільченко, В. В. Лихочвора та багатьох інших, досягнуті значні успіхи у вирішенні ряду технологічних та селекційних проблем. Створення нових сортів з високим потенціалом продуктивності і екологічної стійкості - один з найефективніших шляхів вирішення цього завдання.

При цьому все зростаючі техногенні затрати на оптимізацію умов середовища можуть окуповуватися лише в тому випадку, якщо висока потенційна продуктивність сортів і агрофітоценозів в достатній мірі захищена їх екологічною стійкістю до факторів зовнішнього середовища, які не регулюються. Забезпечення цього сполучення є не лише важливим, але й найбільш складним завданням в селекції і агротехніці. Глобальні зміни клімату планети вцілому і зміна погодних умов зокрема потребують фундаментального вивчення механізмів формування продуктивності озимої пшениці в онтогенезі і їх регулювання за рахунок елементів технології вирощування.

Оптимізація агротехнічних заходів вирощування сортів нового екобіотипу з метою підвищення продуктивності агрофітоценозів та стабілізації виробництва зерна у різні за метеорологічними умовами роки є досить актуальним.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Тема дисертаційної роботи є складовою частиною досліджень кафедри рослинництва та кормовиробництва Національного аграрного університету, що виконуються за державною програмою "Наукове обгрунтування та розробка адаптивних технологій вирощування зернових культур в Лісостепу України" (номер державної реєстрації 0102U006959).

Мета і завдання дослідження. Метою досліджень було встановлення в умовах Лісостепу України особливостей росту і розвитку, продуктивності та якості зерна сортів нового екобіотипу озимої пшениці залежно від строку сівби та системи удобрення. Дослідженнями передбачалось обгрунтувати і розробити елементи адаптивних технологій вирощування сортів озимої пшениці з урахуванням їх господарської, економічної та енергетичної ефективності.

Для досягнення поставленої мети вирішувались наступні завдання:

    - встановити оптимальні строки сівби, що забезпечують реалізацію біологічного потенціалу сортів і оптимальний розвиток як в осінній період вегетації, так і в цілому за вегетацію, в зв'язку зі змінами погодних умов; - науково обгрунтувати системи удобрення сортів нового екобіотипу озимої пшениці; - встановити особливості росту і розвитку нових сортів озимої пшениці, тривалість міжфазних періодів росту залежно від строку сівби, системи удобрення, погодних факторів і їх взаємодії; - виявити вплив елементів технології вирощування на ураженість сортів хворобами та шкідниками; - визначити рівні продуктивності та показники якості зерна сортів озимої пшениці залежно від строку сівби та системи удобрення; - визначити економічну та енергетичну ефективність технологій вирощування сортів озимої пшениці.

Об'єкт дослідження - процес формування продуктивності сортів озимої пшениці залежно від строку сівби і системи удобрення та особливості їх взаємодії у грунтово-кліматичних умовах зони.

Предмет дослідження - сорти озимої пшениці: Мирхад, Мирич, Крижинка, Поліська 90; строк сівби, система удобрення; продуктивність, якість зерна, економічна та енергетична ефективність вирощування.

Методи досліджень. В процесі виконання роботи застосовували загальнонаукові та спеціальні методи досліджень:

    - Польовий метод - вивчення взаємозв'язку об'єкта з біотичними та абіотичними факторами в конкретних умовах досліджуваної зони; - Лабораторні методи: морфофізіологічний - визначення біометричних параметрів рослини; хімічний - визначення хімічного складу насіння; біохімічний - визначення вмісту хлорофілу; фізичний - визначення показників фізичної якості насіння; - Статистичні методи: дисперсійний; порівняльно-розрахунковий - визначення економічної та енергетичної ефективності технологій вирощування.

Наукова новизна одержаних результатів. У Лісостепу України проведено комплексні дослідження щодо вивчення взаємовпливу строку сівби сортів озимої пшениці нового екологічного біотипу: Мирич, Крижинка, Мирхад, Поліська 90, системи удобрення та погодних умов на врожайність та якість зерна.

Вперше для зони встановлено закономірності росту і розвитку нових сортів озимої пшениці, запропоновано теоретичне і практичне обгрунтування процесу формування врожайності озимої пшениці залежно від умов і технологій вирощування. Встановлено кореляційні залежності між основними погодними факторами і урожайністю, а також між елементами технології та продуктивністю рослин. Дано економічну і енергетичну оцінку строку сівби та системі удобрення.

Практичне значення одержаних результатів. Сорти озимої пшениці, що вивчалися, є новими екологічними біотипами, які мають значний потенціал продуктивності і вирощування їх за рекомендованими технологіями забезпечує отримання 7-8 т/га високоякісного зерна озимої пшениці.

Проведені комплексні дослідження по встановленню особливостей росту, розвитку та формування продуктивності сортів озимої пшениці залежно від строку сівби та системи удобрення і виробнича перевірка розроблених технологій дали підстави розробити рекомендації по вирощуванню в умовах Лісостепу України нових сортів озимої пшениці - Мирхад, Мирич та Крижинка. Рекомендовано висівати сорти 15-25 вересня. Для отримання високоякісного зерна система удобрення повинна передбачати внесення: Р90К90 (основне удобрення) +N45ІІ+N45ІV+N30VІІІ (підживлення). Удосконалені елементи технології вирощування озимої пшениці сприяють оптимізації умов формування високого врожаю зерна та дозволяють найбільш повно реалізувати їх генетичний потенціал.

Виробничу перевірку і практичне впровадження результатів досліджень здійснено в Агрономічній дослідній станції Національного аграрного університету Васильківського району Київської області і СТОВ "Деренківець" Корсунь-Шевченківського району Черкаської області. Розроблені елементи технології вирощування забезпечили отримання 1500-1700 грн/га умовно чистого прибутку.

Особистий внесок здобувача полягає у проведенні аналітичного огляду літературних даних з проблем технології вирощування сортів озимої пшениці, безпосередній участі в організації та проведенні польових, лабораторних і виробничих досліджень, узагальненні результатів, їх систематизації та підготовці до друку. За власними висновками розроблено рекомендації виробництву, підготовлено та видано наукові статті.

Апробація результатів дисертації. Результати досліджень і основні положення дисертації були апробовані на науково-практичній конференції "Стабілізація землекористування та сучасні агротехнології" (Інститут землеробства УААН, Чабани, 2003р.), Всеукраїнській науково-практичній конференції "Стан земельних угідь та поліпшення їх використання" (Інститут землеробства УААН, Чабани, 2005р.), на науковій конференції, присвяченій 100-річчю від дня народження академіка П. А. Власюка і 150-річчю від дня народження професора Л. П. Симиренка (м. Умань, 2005 р.), на наукових конференціях агрономічного факультету Національного аграрного університету (2002, 2003, 2004, 2005рр.). Узагальнені результати досліджень, основні висновки та практичні рекомендації розглянуто на засіданні кафедри рослинництва та кормовиробництва НАУ (протокол № 3 від 29.09.2005 р.).

Публікації. За результатами досліджень опубліковано 4 статті у фахових виданнях та 2 тези доповідей.

Обсяг і структура дисертації. Дисертацію викладено на 183 сторінках машинописного тексту, до її складу входять 30 таблиць і 10 рисунків. Робота складається з вступу, 6 розділів, висновків та рекомендацій виробництву, додатків. Список використаної літератури складає 284 джерела, з яких 35 викладено латиною.

Похожие статьи




ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ - Продуктивність озимої пшениці залежно від технології вирощування в Лісостепу України

Предыдущая | Следующая