Загальна характеристика роботи - Особливості технології вирощування пивоварних сортів ярого ячменю в умовах східної частини Лісостепу України

Актуальність теми. Вирощування ярого ячменю передбачає використання його зерна в основному на кормові цілі та як сировини для харчової промисловості.

В Україні, і зокрема в Харківській області, успішно розвивається пивоварна промисловість. В останні роки значно збільшилась потреба у забезпеченні пивоварних заводів високоякісною сировиною та підвищилися вимоги до якісних показників зерна ячменю, які повинні відповідати міжнародним стандартам.

На теперішній час в Інституті рослинництва ім. В. Я. Юр'єва УААН створені нові сорти ярого ячменю пивоварного напряму, які здатні давати високі та сталі врожаї пивоварного зерна. Основним резервом нарощування виробництва якісного зерна ячменю пивоварного напряму, поряд із створенням високоврожайних і високоякісних пивоварних сортів, є удосконалення технології вирощування сучасних сортів, які мають високий потенціал урожайності та можуть формувати відповідні якісні показники зерна.

Технологія вирощування пивоварного ячменю має ряд відмінностей від ячменю зернового призначення, які пов'язані з вимогами до властивостей сировини для пивоваріння. Зерно повинно мати знижений вміст білка, високу енергію проростання, крупність та інші показники, які в значній мірі залежать від природнокліматичної зони вирощування та погодних умов в період вегетації ячменю. Але досягти стабільності цінних для пивоваріння показників зерна ячменю можливо за певних технологічних умов.

В роботах ряду авторів наведено результати досліджень з удосконалення елементів технології вирощування ярого ячменю. Однак в умовах східної частини Лісостепу України вплив попередників, системи основного обробітку грунту, удобрення, строків сівби, норм висіву на продуктивність і пивоварні якості зерна сучасних сортів ярого ячменю пивоварного з урахуванням їх біологічних особливостей ще не достатньо вивчено. Запропонована робота і присвячена вирішенню цих питань.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Теоретичні та експериментальні дослідження, що склали основу дисертаційної роботи, є складовою частиною тематичного плану Інституту рослинництва ім. В. Я. Юр'єва УААН згідно завдання 2001-2005 рр. "Розробити ресурсозберігаючі технології вирощування зернових колосових і олійних культур" (номер державної реєстрації 0101U006140) науково-технічної програми "Зернові і олійні культури" та завдання 2006-2010 рр. "Вивчити агроекологічні і біологічні основи оптимізації, інтенсифікації і розробити енергозберігаючі технології вирощування зернових культур стосовно умов східного Лісостепу України" (номер державної реєстрації 0106U004899) науково-технічної програми "Зернові культури".

Мета та завдання дослідження. Метою досліджень було удосконалення основних елементів технології вирощування вітчизняних та закордонних сортів ярого ячменю пивоварного напряму використання для одержання високої врожайності та пивоварної якості зерна в умовах східної частини Лісостепу України.

Для реалізації поставленої мети вирішували наступні завдання:

    - встановити вплив попередників, фонів живлення та способів основного обробітку грунту на вологозабезпеченість, ріст, розвиток рослин та використання ними поживних речовин з грунту, фотосинтетичну діяльність, забур'яненість посівів, продуктивність і пивоварні якості зерна сортів ярого ячменю; - визначити ефективність застосування азотних добрив під передпосівну культивацію при вирощуванні ячменю, а також їх вплив на ріст і розвиток рослин, фотосинтетичну діяльність посівів, використання поживних речовин з грунту рослинами, їх продуктивність і пивоварні якості зерна; - виявити закономірності реакції сортів ячменю при різних фонах живлення та особливості росту і розвитку рослин, формування урожайності і пивоварної якості зерна залежно від строків сівби; - визначити вплив норм висіву залежно від фонів живлення на ріст і розвиток рослин, урожайність і пивоварні якості зерна сортів ячменю; - визначити економічну та біоенергетичну ефективність досліджуваних елементів технології.

Об'єкт дослідження - Закономірності формування врожайності і якості зерна сортів ярого ячменю пивоварного напряму використання в умовах східної частини Лісостепу України.

Предмет дослідження - особливості вирощування сортів ярого ячменю Звершення, Бадьорий, Джерело, Скарлет залежно від попередників, способів основного обробітку грунту, системи удобрення, строків сівби та норм висіву насіння.

Методи дослідження. У процесі проведення досліджень поєднували теоретичні розробки з експериментальними методами: польовий (візуальний - для ведення фенологічних спостережень); лабораторний (вимірювально-ваговий - для визначення біометричних показників та продуктивності рослин; термостатно-ваговий - для визначення запасів продуктивної вологи в грунті; метод висічок - для визначення площі листового апарату ячменю); хімічний - для визначення лужногідролізованого азоту, рухомих форм фосфору та калію в грунті; біохімічний - для визначення хімічного складу рослин; статистичний - для об'єктивної оцінки експериментальних даних; розрахунковий - для встановлення ефективності прийомів вирощування.

Наукова новизна одержаних результатів. Вперше для умов східної частини Лісостепу України встановлено закономірності формування продуктивності та якості зерна нових пивоварних сортів ярого ячменю залежно від основних елементів технології вирощування. Удосконалено оптимальні для умов регіону систему удобрення, способи основного обробітку грунту, строки сівби та норми висіву і уточнено оптимальні попередники для пивоварного ячменю, які дозволяють отримати високоякісне зерно при високому рівні урожайності сучасних сортів.

Встановлено конкретні параметри зниження врожайних властивостей та пивоварних якостей зерна ячменю при запізненні із сівбою відносно оптимальних строків.

Дістало подальшого розвитку дослідження впливу полицевого та безполицевого способів основного обробітку грунту на урожайність і якість зерна пивоварного ячменю.

Виявлено сортоспецифічні особливості росту і розвитку рослин, формування фотосинтетичних параметрів посівів та особливості використання сучасними пивоварними сортами ярого ячменю елементів живлення з грунту.

Розроблена економічно ефективна технологія вирощування сортів ярого ячменю пивоварного напряму використання, яка дозволяє отримувати високоякісну пивоварну сировину в умовах східної частини Лісостепу України.

Практичне значення одержаних результатів. Удосконалені основні елементи технології вирощування ярого ячменю пивоварного напряму використання в зоні східної частини Лісостепу України, які забезпечують найвищу урожайність пивоварного зерна ярого ячменю після попередників цукрові буряки або кукурудза на зерно з основним внесенням N30P30K30 під оранку + N30 під передпосівну культивацію при сівбі в перші дні фізичної стиглості грунту з нормою висіву 5,0-5,5 млн. шт./га схожих насінин. При цьому урожайність сортів ячменю становила від 4,9 до 5,9 т/га з вмістом білка в зерні не більше 11,5 %, крупністю - не менше 85 %, енергією проростання зерна - не менше 95 %, масою 1000 зерен - не менше 41 г. Рентабельність виробництва склала 104,3 %, а чистий прибуток - 2390,87 грн./га з коефіцієнтом енергетичної ефективності 6,07. Удосконалені нами елементи технології ввійшли в рекомендації: "Науково-організаційні заходи проведення весняно-польових робіт у господарствах Харківської області в умовах 2005 року" (Харків, 2005); "Методичні рекомендації по проведенню весняно-польових робіт в умовах 2006 року" (Харків, 2006); "Наукове забезпечення ефективного проведення комплексу весняно-польових робіт 2007 року в господарствах Харківської області" (Харків, 2007).

Виробнича перевірка у ТОВ "Приображенскоє" Первомайського району Харківської області на площі 86 га та ДПДГ "Елітне" Харківського району Харківської області на площі 45 га підтвердила високу ефективність запропонованих елементів технології вирощування ячменю на пивоварні цілі.

Особистий внесок здобувача. Автором особисто проведено аналіз літературнх джерел за темою дисертації, закладено і проведено лабораторно-польові досліди, обгрунтовано та узагальнено результати досліджень, сформульовано основні наукові положення дисертаційної роботи. Частка участі здобувача у спільних публікаціях наукових статей та тез конференцій становить 50-80%, а у методичних рекомендаціях - 5-10 %.

Апробація результатів досліджень. Основні положення та результати досліджень заслухано та обговорено на Всеукраїнській науково-практичній конференції, присвяченій 125-річчю від дня народження академіка В. Я. Юр'єва, 19-20 жовтня "Сучасний стан та перспективи розвитку насінництва в Україні " (Харків, 2004); Міжнародному науковому симпозіумі 7-9 липня 2004 р. "Сучасні технології селекційного процесу сільськогосподарських культур " (Харків, 2004); ІV-ій Міжнародній науково-практичній конференції 23-24 травня 2006 р. "Наука і соціальні проблеми суспільства: харчування, екологія, демографія" (Харків, 2006); ІІІ-ій Міжнародній науковій конференції молодих вчених 20-22 червня 2006 р. "Інноваційні напрямки наукової діяльності молодих вчених в галузі рослинництва" (Харків, 2006); Х-ій Міжнародній науково-практичній конференції 15-19 травня 2006 р. "Проблемы сельскохозяйственного производства на современном этапе и пути их решения" (Бєлгород, 2006); VII-ому з'їзді УТГА в липні 2006 р. "Грунти - основа добробуту держави, турбота кожного" (Київ, 2006). Узагальнені дослідження та основні висновки доведено на щорічних засіданнях вченої ради Інституту рослинництва ім. В. Я. Юр'єва УААН (Харків, 2003 - 2006).

Публікації. Основні результати досліджень за темою дисертаційної роботи викладено у 16 наукових публікаціях, у тому числі 5 статтей у фахових виданнях, 2 наукові роботи виробничого характеру; 6 тез доповідей і 3 методичні рекомендації.

Обсяг і структура дисертації. Дисертація викладена на 262 сторінках машинописного тексту, ілюстрована 73 таблицями, 27 рисунками. Робота містить вступ, вісім розділів, висновки, рекомендації виробництву і 25 додатків. Список використаної літератури налічує 219 літературних джерел, в тому числі 16 латиницею.

Похожие статьи




Загальна характеристика роботи - Особливості технології вирощування пивоварних сортів ярого ячменю в умовах східної частини Лісостепу України

Предыдущая | Следующая