Загальна характеристика роботи - Особливості створення лісових культур в дібровах Придністров'я

Дуб лiсовiдновлення малоцінний продуктивність

Актуальність теми. На даний час природні ліси Придністров'я являють собою, за деяким винятком, порослеві низькотоварні і малопродуктивні деревостани. Ефективним шляхом підвищення господарської i екологічної цінності останніх є заміна їх на насіннєві з переважанням дуба звичайного (Quercus robur L.) у поєднанні з його природними супутніми породами - кленом гостролистим (Acer platanoides L.), кленом польовим (Acer campestre L.), липою дрібнолистою (Tilia cordata Mill.).

За останні десятиріччя площа лісів Придністров'я значно збільшилася за рахунок головним чином білоакаційових насаджень, стійкість та продуктивність яких навіть на родючих грунтах виявилася низькою. Тому реконструкція послаблених, деградованих і малоцінних насаджень є важливим завданням лісівників насамперед для збереження й відновлення природних лісів як важливого фактора та умови екологічної оптимізації ландшафтів, а також для деревообробної промисловості республіки.

Актуальність теми визначається ще й тим, що застосовувана до останнього часу технологія лісовідновлення базувалася, як правило, на використанні важкої техніки для корчування пеньків, вичісування коріння, що призводило до знищення всієї рослинності та порушення лісового середовища, будови й структури грунту, виникнення ерозійних процесів.

Обгрунтування сучасних лісокультурних способів відновлення корінних насаджень, створення господарсько цінних та біологічно стійких деревостанів, розробка екологічно доцільної та економічно обгрунтованої технології реконструкції малоцінних деревостанів має важливе народно-господарське значення для підвищення біологічної стійкості, продуктивності і товарної структури лісових насаджень Придністров'я.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційні дослідження виконані згідно з науковою темою Республіканського НДI екології і природних ресурсів Придністровської молдавської республіки "Розробити наукові основи, цільові програми охорони, відновлення і створення різних типів рослинності з метою екологічної оптимізації ландшафту", до виконання якої дисертант залучався як виконавець розділу "Розробити лісівничі і лісокультурі заходи і технології, направлені на відновлення корінних типів лісових фітоценозів" (номер державної реєстрації 050300166).

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є аналіз лісокультурних способів відновлення природних дубових лісів, розробка екологічно доцільної та економічно обгрунтованої технології реконструкції незадовільних за складом і станом насаджень. Для досягнення цієї мети виникла необхідність вирішення наступних завдань:

    - провести аналіз літературних даних і виробничого досвіду формування, відновлення і відтворення корінних лісових насаджень Придністров'я; - проаналізувати існуючі способи відновлення природних дубових лісів і технології реконструкції малоцінних насаджень; - вивчити особливості росту головних порід у лісових культурах, створених за різними технологіями; - визначити асортимент деревних порід з високою стійкістю, інтенсивним ростом, продуктивністю та високоякісною деревиною для реконструкції деградованих насаджень; - обгрунтувати екологічну й біологічну доцільність нової технології лісовідновлення і реконструкції малоцінних насаджень.

Об'єкт дослідження - природне поновлення дуба звичайного і реконструкція незадовільних за станом і складом насаджень.

Предмет дослідження - способи і особливості технології створення лісових культур.

Методи дослідження. У дисертаційній роботі використані такі методи досліджень: лісівничо-таксацiйнi - при закладанні пробних площ; лiсівничо-екологiчнi - під час вивчення типологічної характеристики лісових насаджень; лiсокультурнi - при проектуванні й закладанні дослiдно-виробничо-показових лісових культур; математично-статистичний - для опрацювання результатів досліджень. З метою вивчення погодно-клiматичних умов використовували методики, які застосовуються в метеорології та кліматології.

Наукова новизна одержаних результатів. Уперше для умов При-дністров'я опрацьовані способи лісовідновлення дуба звичайного лісокультурними та лісівничими методами. Проведено лісівничо-таксаційну оцінку росту і продуктивності лісових культур, створених за різними технологіями. Обгрунтовано ефективні способи відновлення насаджень з перевагою дуба звичайного після лісовідновлювальних рубок: використання врожайних років для одержання на зрубах самосіву дуба; створення попередніх культур дуба на ділянках, відведених у рубку на найближчі два-три роки; створення лісових культур на свіжих зрубах. Визначено асортимент деревних порід для реконструкції малоцінних насаджень у різних лісорослинних умовах. Розроблено технологію реконструкції незадовільних за станом і складом насаджень акації білої, берези повислої, сосни звичайної і липи дрібнолистої. Науковою новизною розробленої технології є використання екологічних ніш, які створюються під час послаблення лісових насаджень.

Практичне значення одержаних результатів. Розроблені та впроваджені у виробництво рекомендації з відновлення корінних типів лісових фітоценозів і реконструкції незадовільних за складом і станом насаджень (затверджені Міністерством природних ресурсів та екологічного контролю Придністровської молдавської республіки, реєстраційний номер 030045 від 21.08.2003 р.). Основні положення зі створення лісових культур використані в рекомендаціях з ведення лісового господарства в лісах, пошкоджених льодоламом (затверджені Науково-технічною радою Міністерства природних ресурсів та екологічного контролю ПМР, протокол № 7 від 5.06.2001 р.).

Розроблена технологія реконструкції незадовільних за станом і складом насаджень апробована в Гербовецькій лісовій дачі на площі 9 га і в Рибницькому лісгоспі на площі 14,7 га.

Особистий внесок здобувача. Дисертаційна робота є завершеною науковою працею автора, який самостійно застосував комплекс методичних підходів, провів польові дослідження і аналіз одержаних результатів, сформулював висновки і рекомендації виробництву. Автором особисто проведено обстеження лісових культур і природних насаджень, прийнято участь в закладанні дослідно-виробничих культур, виконано математичну та статистичну обробку отриманих даних.

Апробація результатів дисертації. Основні теоретичні положення та практичні результати дисертації доповідалися на вченій раді Республіканського НДЭ екології та природних ресурсів Придністровської молдавської республіки (2005), науково-технічній раді Міністерства природних ресурсів та екологічного контролю Придністровської молдавської республіки (2006), республіканській науково-освітній конференції "Ліс - найважливіший фактор і умова збереження біорізноманіття і стійкого розвитку" (2005), міжнародній науково-практичній конференції "Екологічні проблеми міських екосистем" (2005), першій регіональній сесії глобального екологічного форуму для країн Східної європи (2006). Науково-технічною радою Міністерства природних ресурсів та екологічного контролю Придністровської молдавської республіки схвалені "Рекомендації по відновленню корінних типів лісових фітоценозів і реконструкції незадовільних за складом і станом насаджень" (2003).

За цикл праць з питань відновлення корінних типів лісових фітоценозів, реконструкції незадовільних за станом і складом насаджень та ведення господарства у лісах, які зазнали льодоламу дисертанту в складі колективу авторів присуджена Державна премія Придністровської молдавської республіки за 2004 рік.

Публікації. Результати наукових досліджень за темою дисертаційної роботи опубліковані в 11 наукових працях, з яких 3 статті у наукових фахових виданнях, в т. ч.: статей - 5, матеріалів конференцій - 5, патентів - 1.

Структура i обсяг дисертації. Дисертаційна робота складається зі вступу, п'яти розділів, висновків, списку використаних літературних джерел (219 найменувань, у тому числі 9 іноземних) та 6 додатків на 24 сторінках. Основна частина викладена на 157 сторінках друкованого тексту з 23 таблицями і 24 рисунками.

ОСНОВНИЙ Зміст роботи

Похожие статьи




Загальна характеристика роботи - Особливості створення лісових культур в дібровах Придністров'я

Предыдущая | Следующая