ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ - Діагностика та консервативне лікування хвороб хребта у собак і котів

Актуальність теми. В Україні дослідження хвороб кістяка у дрібних тварин спрямовані переважно на лікування переломів кісток кінцівок, їх ускладнень та стимуляцію репаративного остеогенезу (Послов Г. А., 2000; Козлов Н. А., 2000; Петренко О. Ф., 2001, 2002 та ін.). Однак посиленої уваги потребують хвороби хребта, які часто виникають у тварин внаслідок травм. За статистичними даними, упродовж 2004 року у м. Київ травми хребта у собак та котів склали 10% від загальної кількості хірургічних захворювань. У країнах СНД лише окремі публікації присвячені патології хребта у собак та котів і розглядаються переважно методи оперативного лікування (Ягников С. А., Любимов В. Л., 1999; Гаранин Д. В.,2005).

Актуальність досліджень хвороб хребта визначається також недостатнім вивченням їх етіології, патогенезу та недосконалістю діагностики і методів лікування. У більшості випадків вже на стадії клінічного огляду можна виявити ознаки пошкодження спинного мозку. Проте, для визначення його місця та ступеня необхідні додаткові дослідження, зокрема неврологічні. На сьогодні рентгенографія є основним методом діагностики спінальної патології, але її можливості обмежені. Для виявлення місць стиснення спинного мозку слід визначити реальне взаємне розташування спинного мозку і прилеглих тканин. Цього досягають методом мієлографії, тобто шляхом контрастування субарахноїдального простору.

Донедавна у вітчизняній ветеринарній медицині травми тварин із діагнозом "перелом хребта" у здебільшого призводили до летальних наслідків, тоді як у гуманній їх лікують консервативно й оперативно, досягаючи у багатьох випадках повного одужання. Вирішальне значення при цьому відіграє медикаментозна допомога, оскільки без неї жодний з методів консервативного або оперативного лікування не може бути ефективним.

Отже, дослідження щодо поширення та клінічних характеристик травматичних пошкоджень спинного мозку у собак і котів, удосконалення методів їх діагностики й лікування мають важливе теоретичне і практичне значення. Їх актуальність зростає, оскільки тривалий час в Україні вони залишалися поза увагою ветеринарних хірургів.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконана на кафедрі хірургії ім. проф. І. О. Поваженка факультету ветеринарної медицини Навчально-наукового інституту ветеринарної медицини та якості і безпеки продукції тваринництва Національного аграрного університету і є складовою частиною наукової теми "Сучасні методи діагностики, лікування та профілактики хірургічних хвороб у ділянці голови, тулуба, черевної порожнини та опорно-рухового апарату" (номер державної реєстрації 0103U005853).

Мета Роботи - удосконалення методів діагностики та хірургічної допомоги при хворобах хребта у собак і котів та клініко-експериментальне обгрунтування способів медикаментозного лікування.

Досягнення мети передбачало вирішення наступних Завдань:

    - з'ясувати поширення, локалізацію та клінічні особливості хвороб хребта у собак і котів; - удосконалити діагностику хвороб хребта шляхом розробки та апробації раціональних методів неврологічних, рентгенографічних і мієлографічних досліджень; - з'ясувати ефективність консервативного лікування при травмах спинного мозку, провести клінічну апробацію методів іммобілізації хворих тварин і засобів медикаментозної терапії, спрямованих на обмеження болю, запального набряку, покращення кровопостачання в місцях пошкодження спинного мозку та стимуляцію в ньому відновних процесів; - визначити терапевтичну ефективність розроблених комплексів фармакологічних препаратів: фуросемід ветофлюксин ретиноєва кислота та дексаметазон пірацетам пентоксифілін; з'ясувати їх вплив на неврологічні показники, морфологічні та імунобіохімічні параметри крові у хворих тварин.

Об'єкт дослідження - хірургічні хвороби хребта у собак і котів.

Предмет дослідження - поширення, симптоматика, клінічні особливості хвороб хребта, удосконалення методів діагностики та консервативного лікування.

Методи дослідження - клінічні (загальне та неврологічне обстеження, рентгенографія, мієлографія, апробація методів лікування), експериментальні, гематологічні (кількість еритроцитів і лейкоцитів, гемоглобін, загальний білок, альбумін, імуноглобуліни), статистичні.

Наукова новизна одержаних результатів. Уперше у вітчизняній ветеринарній хірургії:

    - розроблено й апробовано схему неврологічних досліджень, яка дозволяє швидко визначити локалізацію та ступінь пошкодження спинного мозку за показниками його функціонального статусу (порушення рухів, рівень спінальних рефлексів і больових реакцій, поява аномальних рефлексів або симптому Шиффа-Шерінгтона, ступінь пропріоцепції, контроль твариною сечовиділення і дефекації); - розроблено й апробовано методику рентгенологічних досліджень при різних клінічних формах хвороб хребта та схему системного пошуку характерних для них змін у хребцях, міжхребцевих проміжках і отворах, спинномозковому каналі та прилеглих до хребта тканинах; - опрацьовано методику проведення мієлографічних досліджень шляхом атланто-окципітальної та люмбо-сакральної пункцій, яка дозволяє за поширенням рентгеноконтрастної речовини у субарахноїдальному просторі визначити ділянки його звуження (деформацій), що виникають у місцях стиснення спинного мозку; - на основі вивчення загального клінічного статусу, імунобіохімічного та морфологічного складу крові теоретично і експериментально обгрунтовано терапевтичну ефективність розроблених комплексів фармакологічних препаратів: фуросемід ветофлюксин ретиноєва кислота та дексаметазон пірацетам пентоксифілін, застосованих при травматичних пошкодженнях спинного мозку.

Практичне значення отриманих результатів. 1. Досліджено поширення, локалізацію та симптоматику уражень спинного мозку за різних клінічних форм хвороб хребта у собак і котів.

2. Визначено клінічні синдроми функціональних порушень спинного мозку, спричинені його стисненням, залежно від ступеня та локалізації його ушкодження.

Результати досліджень визначають клінічні особливості різних форм хвороб хребта у собак і котів, вдосконалюють їх діагностику, підвищують рівень надання хірургічної допомоги у разі спінальних травм, обгрунтовують способи медикаментозного лікування.

За результатами досліджень у співавторстві з професором В. П. Сухоносом видана методична розробка "Діагностика та консервативне лікування хвороб хребта у собак і котів" - К., 2006. - 20 с., рекомендована до публікації вченою радою ННІ ветеринарної медицини та якості і безпеки продукції тваринництва Національного аграрного університету (протокол № 4 від 28.11.2006 р.), яка призначена для фахівців ветеринарної медицини та студентів аграрних вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації із спеціальності 8.130501 - "Ветеринарна медицина".

Результати досліджень використовуються у навчальному процесі та науковій роботі Національного аграрного університету, в Білоцерківському державному аграрному університеті, Львівській національній академії ветери-нарної медицини ім. С. З. Гжицького, Дніпропетровському державному аграрному університеті, Подільському державному аграрно-технічному університеті, Луганському національному аграрному університеті, Державному агроекологічному університеті та Полтавській державній аграрній академії.

Особистий внесок здобувача. Автором самостійно проведено аналіз літератури за темою дисертації, виконано весь обсяг клініко-експериментальних досліджень, аналіз та узагальнення одержаних результатів.

Апробація результатів дисертації. Матеріали дисертації доповідалися та обговорювалися на Міжнародній науковій конференції ветеринарних хірургів України, присвяченій 100-річчю з дня народження заслуженого діяча науки і техніки України, професора І. І. Магди (ХДЗВА, м. Харків, 2004); ІІІ Міжнарод-

Ному конгресі спеціалістів ветеринарної медицини (НАУ, м. Київ, 2005р.), щорічних конференціях професорсько-викладацького складу та аспірантів Навчально-наукового інституту ветеринарної медицини, якості і безпеки продукції АПК Національного аграрного університету (м. Київ, 2003-2005рр.).

Вибір напрямків досліджень, матеріал та методи виконання роботи. Клінічні дослідження проводили на собаках та котах, що надходили на амбулаторний прийом з травмами різної етіології у клініки ветеринарної медицини м. Київ. Кількість виявлених випадків хвороб хребта та їх локалізація наведені у таблицях 1 та 2. На підставі загального клінічного обстеження, неврологічних, рентгенологічних та мієлографічних досліджень визначали клінічні форми хвороб різних відділів хребта, вивчали їх етіологію і патогенез, формували дослідні групи, проводили апробацію різних засобів медикаментозної терапії та з'ясовували їх ефективність. Методи діагностики та експериментальних досліджень більш детально наведені у відповідних розділах.

Ефективність апробованих методів медикаментозного лікування оцінювали за результатами неврологічного дослідження тварин, а також морфологічного та імунобіохімічного досліджень крові собак. Кров отримували у дослідних собак з вени передпліччя за допомогою системи "Vacutainer".

Дослідження проводились в науково-комерційній фірмі "Бальд".Вміст загального білка у сироватці крові, альбуміну та концентрацію імуноглобулінів G, M, A визначали на автоматичному аналізаторі "Immulite" фірми DPC (США) з використанням ліцензійних реактивів виробника приладу. При цьому використовували метод ферментативнопосиленої хемілюмінесценції, яка забезпечує високу точність показників та швидкість отримання результатів. Морфологічні показники крові тварин визначали за допомогою аналізатора компанії ABX "Diagnostics Micros CRP".

Похожие статьи




ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ - Діагностика та консервативне лікування хвороб хребта у собак і котів

Предыдущая | Следующая