ВСТУП - Варіанти взаємодії громадянського суспільства і держави

Історія свідчить, що неодмінною умовою становлення демократичних держав і формування націй на Заході - у тій частині світу, яку ми вважаємо найбільш розвинутою і на яку сьогодні орієнтуємося - було розгортання системи суспільних інститутів, що утворюють громадянське суспільство.

Проблема громадянського суспільства відноситься до числа найбільш фундаментальних наукових проблем, яка хвилювала протягом багатьох віків кращі уми людства. Вона з'явилась з появою держави і поділу суспільства на державну і недержавну сферу життєдіяльності. З тих часів питання взаємодії влади та суспільства було в центрі уваги всього людства, воно часто приводить до конфліктів, політичних переворотів та революцій. І зараз ця проблема знаходиться в основі глобальних суспільних змін, які відбуваються в багатьох країнах світу і будуть визначати перспективи розвитку світового суспільства.

Взаємовідносини держави і громадянського суспільства виявляються найбільш важливим фактором розвитку організму держави в цілому. Розуміння комплексу відносин цих контрагентів означає пошук можливостей трансформації суспільної системи, її здатності до оновлювання і розвитку. Задача такого роду набуває великої ваги саме в Україні, котра переживає перехідний період, коли і формування нової державності, і становлення повноцінного громадянського суспільства найбільш залежать від вдалого функціонування і взаємодії цих основних суб'єктів соціального і політичного процесів.

Категорія "суспільство" - це людська спільність, а категорія "громадянське суспільство" - історичний феномен, що виникає на певному етапі розвитку людського суспільства, тому ці категорії не можна плутати або ототожнювати.

Громадянське суспільство відрізняється від взагалі людського суспільства певними якісними відмінностями. Для суспільства є властивим спільна життєдіяльність людей, тоді як для громадянського суспільства визначальним є така система зв'язків і інтересів, яка забезпечує вільну реалізацію кожною людиною її природних прав: на життя та гідне існування, на родину, на свободу будь-якої діяльності, яка не заважає іншим, на власність, рівність перед законом тощо. Тобто громадянське суспільство означає стан упорядкування суспільства в інтересах кожної людини. Звідси випливає і саме поняття "громадянин" - не просто людина або індивід, особистість, а суб'єкт власних прав, своїх законних повноважень, які встановлюються всім суспільством.

Генезис ідеї громадянського суспільства коріниться в об'єктивно існуючій потребі індивідуальної свободи, самоцінності кожної окремої особи. Однак матеріальна свобода має матеріалізуватися в такому громадянському просторі, де людські уподобання мали б позитивні результати для суспільства.

Тож, Мета дослідження - з'ясувати можливі варіанти взаємодії громадянського суспільства і держави, а також прослідити генезу інститутів громадянського суспільства в Україні.

Для виконання поставленої мети необхідно було вирішити такі Завдання:

    - чітко визначити межі поняття "громадянське суспільство", окреслити його сутність, типи й структуру; - дослідити теоретичні підходи до взаємозв'язку громадянського суспільства і держави;

З'ясувати специфіку розвитку громадянсько суспільства в країні в цілому, а також на регіональному рівні на прикладі Донбасу;

Визначити рівні функціонування громадянського суспільства та вплив на суспільні трансформації.

Об'єктом Дослідження є розвиток і функціонування громадянського суспільства, Предметом - безпосередньо, громадянське суспільство в Україні.

Використано загальнонаукові та загально-філософські методи. Це, насамперед:

    ? історико-логічний та порівняльно-ретроспективний методи дозволяють прослідити генезу досліджень розвитку громадянського суспільства, виявити загальне і відмінне в аналогічних процесах минулого і сьогодення, досвіду України та країн Заходу ; ? структурно-функціональний та системний підходи дозволяють представити комплексне бачення явищ "громадянське суспільство", "інститут громадянського суспільства", "громадська організація" - їх роль і місце у суспільно-політичних процесах, вивчати механізми та способи взаємовпливу на них крізь призму ціннісних, ідейних орієнтацій суспільства.

Задля написання даної роботи було використано таку джерельну базу:

? періодичні видання та матеріали науково-практичних конференцій, такі як Арато Э., Коген Дж. "Возрождение, упадок и реконструкция концепции гражданского общества";

Рябчук М. "Гримаси етатизму, або чому в нас нічого не виходить?"; С. П. Перегудов. "Гражданское общество: "трехчленная" или одночленная модель";

Александер, Дж. С. "После неофункционализма: Деятельность, культура и гражданское общество";

О. Кресін, "Громадянське суспільство і держава: шлях до порозуміння і співпраці";

А. Колодій, "Концепція громадянського суспільства і проблема узгодженості теоретичних підходів та емпіричних моделей";

Алмонд Г., Верба С. "Гражданская культура и стабильность демократии";

А. Колодій. "Перешкоди на шляху інституціоналізації громадянського суспільства в Україні";

Н. Розенблюм, "Громадянські суспільства: лібералізм і моральні впливи плюралізму";

Г. Матвієва, "Громадянське суспільство як фактор суспільної стійкості";

К. Матвієнко, "Громадянське суспільство в Україні має добре вкорінені традиції";

Сидоренко О. "Чи знаємо ми, що таке насправді український "третій сектор"?";

Полохало В. "Середній українець -- соціальна основа негромадянського суспільства";

М. Лациба, "Уряд формує політику сприяння розвитку громадянського суспільства України";

М. Банчук, "Громадянське суспільство в Україні: поняття і реальність";

? довідково-енциклопедична література, така як "Society and the State". New European Perspectives / Ed. by John Keane.;

Alexander, Jeffry C. "Civil Society I, II, III: Constructing an Empirical Concept from Normative Controversies and Historical Transformations";

Кін Джон, "Громадянське суспільство. Старі образи, нове бачення"; Charles Taylor. "Invoking Civil Society";

Г. В. Ф. Гегель, "Философия права";

Алексіс Токвіль, "Про демократію в Америці";

Маркс К. и Энгельс Ф. "Сочинения";

Keane John, "Civil Society and the State.

New European Perspectives", Патнэм Р. "Чтобы демократия сработала: Гражданские традиции в современной Италии";

Політологія / За ред. О. І. Семківа;

? інтернетні видання, такі як http://dic. academic. ru/dic. nsf/efin_ dic/29546// Словари и энциклопедии на Академике;

Http://www. donoda. gov. ua/main/ua/publication/content/2265.htm// Концепція гуманітарного розвитку країни;

Http://news. tut. ua/politic/2004-12-13/shans_dlya_donbasu/, Олександр Палій, Шанс для Донбасу;

Http://www. niss. gov. ua/Table/Ks_odes/015.htm, Євген Пожидаєв, матеріали конференції "Південь України напередодні виборів - 2006: особливості соціально-політичної диференціації електорату і політичної боротьби;

Http://donetsk. cure. org. ua/dbm. php/archive/2004-07-08_89/, Донецький прес-клуб реформ, "Третій сектор - основа розвитку демократичного громадянського суспільства".

Теоретичне значення дослідження полягає в науковому осмисленні процесу формування інститутів громадянського суспільства в Україні, дослідити їх роль і генезу в процесі суспільно-політичних трансформацій. На його основі можлива подальша розробка соціально-політичної проблематики, яка торкається питань розвитку і функціонування громадянського суспільства, а також може мати користь в процесі розробки законодавства щодо усталення цього інституту.

Крім того, можливе впровадження результатів дослідження у навчальний процес як базового матеріалу. Також, спираючись на узагальнені результати дослідження, які торкаються генези досліджень громадянського суспільства та його взаємодії з державою, можливо здійснювати певні прогностичні оцінки щодо впливовості інституту громадянського суспільства на трансформаційні процеси, корегувати відповідні законодавчі й управлінські заходи щодо нього.

Курсова робота складається із вступу, 4 розділів, загальних висновків, списку літератури з 32 найменувань і вміщує 34 сторінки основного тексту, всього 47 сторінок.

Похожие статьи




ВСТУП - Варіанти взаємодії громадянського суспільства і держави

Предыдущая | Следующая