Вступ, Поняття української нації - Ментальність і культура нації

Залучення соціальних груп та індивідів у політику обумовлено їх прагненням реалізувати свої соціально значущі інтереси. Однак реалізація існуючих у них інтересів здійснюється не безпосередньо, а опосередковується наявністю у суб'єктів політики тих значень і смислів, у яких виражено їх ставлення до влади, політичних інститутів, елітам, лідерів і т. д. Ці смисли і значення пропонуються пануючої в суспільстві політичної культурою, тобто ціннісно-нормативною системою, якої дотримується більшість населення. Ціннісно-нормативна система існує у вигляді загальнопоширених і загальноприйнятих фундаментальних поведінкових, політичних цінностей та ідеалів. У політиці задіяні соціальні групи і спільності. Вони також знаходять певні форми культури і є колективним носієм.

Поняття української нації

Після проголошення незалежності і зміни суспільно-політичного ладу в Україні, як і в інших республіках колишнього Радянського Союзу, відбувається інтенсивний процес становлення політичної культури і науки про політику. На цьому етапі політологія в Україні пройшла через дискусію з приводу ряду основоположних проблем.

Термін "політична нація" дуже узагальнено наука визначає як політична спільнота громадян певної держави. Тобто людей, які усвідомлюють свою приналежність до цієї спільноти, поважають правила, які існують в даному суспільстві. Це мінімум. Як максимум, більшості членів політичної спільноти повинен бути властивим патріотизм, почуття відповідальності за долю країни. Чи усвідомлювали це 98% наших громадян, коли в 1991 році на знаменитому референдумі голосували за незалежність України? Напевно, в більшості випадків, усвідомлювали. Куди ж поділися ці відповідальність і патріотизм після національного піднесення початку 90-х років? Стерлися економічними негараздами? Зруйнувалися непрофесійною і непатріотичною владою? Розвіялися внаслідок постійних наполегливих втручань ззовні? Однозначно відповісти складно. Залишається констатувати, що в якийсь момент у формуванні політичної нації нам довелося починати з нуля. Здається, зрушення в процесі національного єднання є. Чого варті тільки події помаранчевої революції чи приклад, коли всі регіони, як один, кинулися на допомогу постраждалим від небувалої повені областям. Ми визнаємо себе українцями під час катастроф і стихій, ми вболіваємо за свою країну під час спортивних змагань або якихось міжнародних конкурсів... А що ж стосується політичної культури? На це питання в одному зі своїх інтерв'ю постарався відповісти перший президент України Леонід Кравчук:

- Політична нація в Україні перебуває в стадії формування. Сам процес створення політичної нації почався в 1994 році і триває до цього дня, так як він дуже складний і суперечливий. Тут вступають у суперечність об'єктивні і суб'єктивні чинники. Об'єктивні чинники працюють на формування політичної нації, а суб'єктивні - на її руйнування. У силу процесів, що відбуваються в суспільстві, і складності самої існуючої влади - ці два чинники стикаються. Плюс у нашої країни немає чіткої стратегії розвитку, а також існує певний розкол як у владі, так і в суспільстві. Все це гальмує процес формування політичної влади. Сам цей процес повинен бути взаємодоповнюючим, тобто формуватися як знизу, так і зверху, тут приймають участь і суспільство, і влада. Коли в країні будуть створені економічні, соціальні, політичні, духовні умови, що працюють на націю, тоді в суспільстві буде формуватися єдина політична нація. Тобто буде визначено курс розвитку країни і будуть створені всі умови для сприятливого життя народу. При створенні політичної нації повинні враховуватися інтереси всіх національностей, які проживають на території України. Наприклад, події 2004 року, пов'язані з президентськими виборами, потім послідував розпуск парламенту і обрання нового, який виявився повним протиріч, створило передумови для розколу суспільства. Тому ми сьогодні не можемо говорити про об'єднавчі процеси, тому що ті процеси, які були закладені в 2004 році і продовжуються ще сьогодні, негативно впливають на єдність нашої країни. Це виражається як у зовнішній політиці, так і у внутрішній.

Отже, докладно зупинимося на термінах "ментальність" і "політична культура", і розглянемо ці поняття в контексті української нації.

Похожие статьи




Вступ, Поняття української нації - Ментальність і культура нації

Предыдущая | Следующая