Висновок - Особливості елементів політичної системи суспільства

Політична система виникла на певному етапі розвитку суспільства внаслідок його поділу на класи та появи держави. У процесі еволюції державно-організованого суспільства політична система стає більш складною та розгалуженою. Тому структура, механізм її функціонування завжди мають конкретно-історичний характер, зумовлений рівнем економічного, соціального, духовного розвитку суспільства та іншими чинниками.

Політична система є центральною проблемою різних наук, зокрема права, політології, соціології та ін. Вона дає загальне, цілісне уявлення про організацію та функціонування політичного життя суспільства, його структуру тощо.

Існують різні підходи у дослідженні політичної системи. Зокрема такі, як: інституціональний, функціональний, регулятивний, комунікативний, особистісний та інші. Теорію держави та права, предмет якої становлять інституціональні елементи державно-правової організації суспільства, цікавить передусім вузьке поняття політичної системи, що виокремлює її інституціональний аспект. До цих елементів належать: держава, політичні партії, політичні рухи. Більш детальна характеристика та особливості елементів політичної системи дається в курсовій роботі, зокрема в другому розділі.

Варто зауважити, що досить часто до складу політичної системи в її вузькому значенні відносять такі організації, які повинні з принципових міркувань перебувати за межами безпосередніх відносин політичної влади, -- церкву, професійні спілки, трудові колективи підприємств, жіночі та молодіжні організації та ін., що свідчить про недостатню визначеність та структурованість існуючих політичних інтересів у суспільстві, а також містить теоретичне обгрунтування можливості одержавлення названих інститутів, які за звичайних умов перебувають на рівні відносин громадянського суспільства. Однак, охоплення державно-владним впливом різноманітних видів суспільних відносин, які за своєю сутністю не є політичними, провокує невиправдане розширення меж застосування примусових заходів, тоталітаризації держави.

Держава є одним з найважливіших інститутів будь-якого суспільства, що формувався і вдосконалювався разом із розвитком людської цивілізації. Слід зазначити, що державу не можна ототожнювати з політичною системою, її слід розглядати в якості важливої складової частини цієї системи, яка входить в неї не як сукупність різних органів, а як цілісний інститут. Місце і роль держави в політичній системі суспільства визначаються наступними основними обставинами: 1)держава визначає основні напрямки його розвитку в інтересах усіх і кожного; 2)держава -- організація всіх громадян; 3)держава має спеціальний апарат управління, який забезпечує виконання державних функцій; 4)держава має розгалужену систему юридичних органів, що дозволяє використовувати різні методи переконання і примусу; 5)держава володіє суверенітетом; 6)держава володіє єдністю законодавчих, управлінських і контрольних функцій, це єдина повновладна організація у масштабі всієї країни. Недержавні організації такими функціями не володіють.

Політична партія є добровільним об'єднанням прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, яке утворюється для участі у виробленні та здійсненні державної політики, виборах органів влади, представництва в їх складі. Уявлення про ту чи іншу партію дають такі ознаки: мета партії (завоювання й здійснення влади окремо або в коаліції), характер організації партії; зміст ідеології партії; підтримка збоку населення.

Велику роль у процесах розвитку політичної системи відіграють суспільно-політичні рухи. Їх можна охарактеризувати як більш масові порівняно з партіями, але менш організовані політичні об'єднання громадян, які створюються для об'єднання зусиль щодо вирішення найгостріших конкретних політичних питань і можуть не мати фіксованого членства, чітко визначеного статуту та політичної програми.

Сучасні держави демократичного типу створюють всім учасникам політичної системи всі необхідні умови для виконання покладених на них завдань і втілення ними своїх повноважень.

Всі організаційні структури політичної системи діють в рамках і на основі законів, які утворюють правовий фундамент державного і суспільного життя.

Похожие статьи




Висновок - Особливості елементів політичної системи суспільства

Предыдущая | Следующая