Вступ - Роль політичних партій у формуванні та здійсненні державної політики

Актуальність обраної теми дослідження. Політичне життя в сучасному суспільстві не мислиме без партій. В різних політичних системах, що існували в історії, люди об'єднувались з метою захисту особистих інтересів і нав'язування своєї думки як панівної. Партія опосередковує відносини населення і держави. Вона є основою для нормального функціонування якісної системи управління і відіграють основну роль у підготовці та просуванні кадрів у державній політиці.

Виконуючи роль посередника між громадянським суспільством і державою, політичні партії становлять частину механізму саморегуляції суспільства, незалежно від того чи це є демократична партія, чи джерело тоталітаризму, чи авторитаризму. Завдяки політичним партіям антагонізм, внутрішнє притаманний відносинам між суспільством і державою, утримується в безпечних для соціальної стабільності межах. Політичні партії не тільки виражають інтереси певних соціальних груп, але й активно формують ці інтереси. Недосконалість політичних партій обертається слабкою дієздатністю держави, її дезорієнтацією, так як втрачається зворотний зв'язок та контроль над політичними процесами.

Партії беруть безпосередню участь у творенні державної політики через здійснення своїх програм та у державному управлінні - через формування владних структур. Їх вплив на державну діяльність відрізняється мірою залученості, яка залежить від форми правління і типу виборчої системи. Форма правління - президентська, змішана чи парламентська - визначає місце та роль парламентських фракцій при створенні уряду та впливає на взаємозв'язки гілок влади в державі. Тип виборчої системи визначає ступінь залученості громадян до демократичних процесів у державі та роль партій в організації роботи законодавчого органу.

Вплив політичних партій на творення та здійснення державної політики - це не тільки важлива теоретична, а й практична проблема, оскільки вона пов'язана з розподілом повноважень між гілками влади, з питаннями оптимізації державно-владних відносин, ефективного творення та результативного здійснення державної політики. Це проблема відповідальності як колективної, так і персональної за проголошення та здійснення стратегії і тактики державного управління.

Філософське осмислення ролі політичних партій у державному управлінні подано ще у працях Аристотеля, Цицерона, Платона та Сократа. Деякі філософи класичної школи, А. де Токвіль та Дж. Мілль оцінювали діяльність партій негативно. Натомість, Ф. Бекон і Е. Берк, навпаки - позитивно. Роль держави як арбітра між конкуруючими партійними угрупуваннями обгрунтував Т. Гоббс. Д. Юм бачив у партіях важливий інститут державного правління, який обмежує монархію. Т. Джеферсон, Дж. Адамс, А. Гамільтон, Д. Медісон обгрунтували закономірності поділу американського суспільства на конкуруючі соціально-політичні угрупування [16, с. 205].

Засновниками класичної теорії політичних партій вважаються М. Острогорський, Р. Міхельс, М. Вебер. Олігархічні тенденції партії, досліджувані Р. Міхельсом [6] та типологія, запропонована М. Вебером, на багато років вперед задали напрям дискусій у цій галузі [14, с. 25-27].

У контексті досліджуваної нами проблеми становлять інтерес праці сучасних вітчизняних науковців Вегеша М. М., Остапця Ю. О., Бондара В. Л., Буркало В. В., Зана М. П. [1], Розенфельда Ю. М., Герасіна Л. М., Осипова Н. П., Панова М. І., Сахань О. М., Ставицької О. В. [19], Шведа Ю. Р. [10, 11, 12], Юрія М. Ф. [13] та інших авторів.

Мета і завдання дослідження. Метою дослідження є теоретико-методологічне обгрунтування політичних партій у процесі творення та здійснення державної політики на історичному етапі їх становлення, практична верифікація отриманих результатів.

Для висвітлення окресленої мети необхідно вирішити низку завдань, зокрема: політичний партія державний історичний

    - виявити на основі історіографічного аналізу наукових джерел еволюцію основних напрямів дослідження політичних партій; - описати теоретико методологічні визначення поняття політичних партій; - навести основні критерії, які лежать в основі визначення політичної партії; - розкрити й обгрунтувати місце та роль інституту політичних партій у процесі творення і реалізації державної політики.

Об'єктом дослідження є теоретико-методологічні засади творення та здійснення державної політики в умовах демократичних перетворень.

Предмет дослідження - суб'єктність політичних партій у формуванні та здійсненні державної політики.

Методи дослідження. У роботі використано низку наукових методів дослідження. Це зокрема, діалектичний метод, історичний, порівняльно-історичний, метод аналізу соціальних циклів розвитку та структурно-логічне моделювання системи чинників, які визначають ефективність взаємодії політичних партій та інститутів державного управління.

Структура курсової роботи. Курсова робота складається зі вступу, трьох розділів, висновків та списку використаних джерел. Повний обсяг роботи - 33 сторінок.

Похожие статьи




Вступ - Роль політичних партій у формуванні та здійсненні державної політики

Предыдущая | Следующая