Висновки - Особливості нестандартних підходів на уроках української мови в початковій школі

Проблема способів інтенсифікації навчального процесу за допомогою використання нетрадиційних підходів активно сприяє розвиткові пізнаваль-них процесів.

Опановуючи шкільний курс рідної мови, діти оволодівають різними способами навчальної діяльності, розвивають своє мовлення, мислення, інтелектуальні здібності, збагачують свою духовність. Досягти цього можна завдяки удосконаленню уроку - єдності форми і змісту, реалізації мети й завдань. Кожен урок несе певний обсяг інформації, однак від учителя залежить, скільки її зможуть сприйняти і засвоїти учні, якими навчальними методами і прийомами при цьому слід скористатися. Якість уроку залежить від особистісного підходу до навчального процесу, взаємодії вчителя і учнів, педагогіки співробітництва на уроці та інших чинників, що стимулюють навчальну діяльність.

Інноваційні процеси, що охопили сучасну школу, стосуються насамперед уроку. У практиці вчителів з'явився термін "нестандартність у вивченні мови". Особливого поширення набувають нестандартні уроки. Вони мають спеціальні назви: уроки-ділові ігри, уроки-змагання, уроки типу КВК, уроки взаємонавчання учнів, уроки-подорожі, аукціони знань, уроки винаходу тощо.

Найголовніші ознаки таких уроків:

Учасність - постійне прагнення до новизни й удосконалення змісту уроку, впровадження педагогічних інновацій;

Оптимальність - спроба максимально досягти навчально-виховних цілей при економному використанні часу;

Інтегральність - синтез знань з мови, літератури, історії, краєзнавства тощо;

Науковість - опора на досягнення сучасної лінгвістики, лінгво-дидактики, лінгвопсихології;

Відтворення процесу навчання і його результатів;

Програмування взаємодії вчителя і учнів;

Використання різноманітних засобів навчання.

Більшість уроків нестандартної форми передбачають групове навчання. Як свідчать наукові дослідження, групова навчальна діяльність учнів сприяє успішній реалізації комплексної мети навчання, засвоєнню бази знань, формує навички самоконтролю, почуття обов'язку і відповідальності за результати навчання. У процесі групового навчання докорінно змінюється позиція учня: із пасивного об'єкту впливу вчителя він перетворюється в активного суб'єкта навчання. На таких уроках учень не лише сприймає певну суму навчальної інформації, а й бере активну участь у засвоєнні матеріалу, опановує способи самостійного поповнення і розширення знань.

Отже, сучасний урок рідної мови - плід майстерності і творчості вчителя, його професіоналізму, грунтовних знань рідної мови, літератури, історії тощо. Критерії сучасного уроку рідної мови відображають рівень розвитку методичної науки та ті зміни, що відбуваються в системі освіти.

Для успішної роботи вчителю слід шукати нових нетрадиційних шляхів навчання. Навіть, якщо це звичайний урок, необхідно вводити в нього елементи нестандартності, щоб збудити душу дитини, включити її в роботу.

Похожие статьи




Висновки - Особливості нестандартних підходів на уроках української мови в початковій школі

Предыдущая | Следующая