Система вправ нестандартного навчання на уроках української мови на молодшому етапі загальноосвітньої школи - Особливості нестандартних підходів на уроках української мови в початковій школі

Нестандартність уроку сприяє тому, що учні інтенсивніше думають, глибоко проникають в суть об'єкту пізнання. Інтерес стимулює розумову роботу учнів.

Нижче пропонується система вправ, розроблених для деяких уроків з мови для учнів молодших класів.

І. Гра "Спіймай прийменник".

Учитель показує речення з прийменниками. Учні сплеском у долоні ловить прийменники. Для гри можна використати такі речення:

У лісі під ялинкою жив заєць із зайчихою.

В повітря піднявся літак.

А я у гай ходила по квітку ось таку.

Стоять під білими снігами сосни.

Засиніли проліски у ліску.

ІІ. Гра "Встав прийменник".

Усі одержують картки, на яких написано слова, а також набір прийменників. До кожного слова, треба добрати та поставити відповідні прийменники.

Слова на картках і прийменники до них можуть бути такі: (на) полі, на (дереві), у (лісі), у (виямках), під (хатою), під (ліжком).

Конспект уроку

Тема: Прийменник.

Мета: закріпити уявлення дітей про прийменник як слово. Формувати навички практично використовувати прийменники та писати їх, окремо від інших слів. Розкрити суть вміння спостерігати, встановлювати взаємозв'язок між виучуваними явищами.

Хід уроку:

І. Актуалізація опорних знань учнів, мотивація навчальної діяльності.

Прочитайте речення (на дошці).

У лісі стояла тиша. Над лісом нависла важка хмара.

Скільки речень ви прочитали? (Два).

З чого складається речення? (Зі слів).

Скільки слів у слова за порядком. Яке з цих слів найкоротше? (Слово у).

Так, у - це окреме, хоч і маленьке слово. Назвіть "маленьке" слово у другому реченні (Над).

ІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.

Сьогодні у нас урок незвичайний. Ми виручаємо у мандрівку до незвичайної Країни Ліліпутів. Ви, напевно, здогадались, що мешкають у ній "маленькі" слова.

Бувають великі і малі дерева, великі і малі будинки. Так і слова не всі однакові.

Завдання слів у на, в, ... - допомагати словам більшим поєднуватись. Вони немов гвинтики, за допомогою яких скраплюються речення. Маленьких слів в українській мові небагато. Та роботи у них доволі. Тому бігають слова - ліліпути з речення в речення. Скрізь треба встигати і допомагати навіть словам - гуліверам. Маленькі слова дуже працьовиті. Ці слова далі ми будемо називати прийменниками.

На уроці ми будемо вивчати слова - прийменники. Ви дізнаєтесь, для чого вони потрібні, будете вчитися правильно вимовляти, їх і писати з іншими словами.

ІІІ. Практичне ознайомлення з роллю прийменників у мовлені.

    1) Спостереження за мовним матеріалом. Використання вправ підручника (колективно, усно; письмово, з попереднім коментуванням). 2) Яку роль виконують слова на, в, до, по, у в реченнях? 3) Робота з підручником. Опрацювати теоретичного матеріалу. 4) Самостійна робота. Вправа з підручника. 5) робота над вимовою і написанням прийменника з наступним словом.

Як пишуться прийменники з іншими словами? (Окремо).

Чому? (Прийменник - це слово, а слова в реченні пишуться окремо одне від одного).

Спишіть речення, записані на дошці.

Замість крапок вставте потрібні за змістом прийменники.

Тихо взимку ... галявині. Лише зрідка пролетить ... галявиною зграйка синиць. Інколи дятел постукує ... дерву.

Які прийменники ви додали, щоб утворити речення?

Як написали їх словами, перед якими вони стоять?

Вимовте сполучення прийменників зі словами, перед якими вони стоять? Що ви помітили?

Зробіть висновок про те, як пишуться прийменники з іншими словами і як вимовляються з ними.

Наведіть свої приклади речень в яких були б прийменники. Поясніть, як треба вимовити і писати їх з іншими словами.

ІV. Узагальнення знань.

Відповіді учнів на запитання:

Які прийменники ви запам'ятали на уроці?

Для чого служать прийменники?

Як вимовляються і як пишуться прийменники з наступним словом?

V. Д/З (Вправа з підручника).

"Тварини"

1. Гра "Малята"

Програмовий зміст: Розширити знання учнів про диких тварин (лисиця, заєць, ведмідь, білка, їжак, вовк) та їх повадки. Закріпити вмінні правильно називати частини тіла тварин, виділяти істотні ознаки поняття "звірі".

Унаочнення: Картки із зображенням дорослих тварин та їх малят.

Хід гри: Клас поділяється на 2 групи. Одна група отримує картки із зображенням дорослих тварин, інша - малят. "Малята" мають знайти своїх батьків, потім описати зовнішній вигляд дорослого звіра. "Батьки" мають розповісти про спосіб живлення, окремі повадки та як вони піклуються про своїх малят.

Завдання:

Фантазування: берлога ведмедя зменшилася до розміру рукавички. Як буде жити ведмідь?

Метод фантограм

Заєць! А) перенесемо зайця із степу в море-

Бігає! як буде пересуватися?

Стрибає! Чим живитися?

Живе у лісі! Б) заєць повзає - як буде

Або степу! рятуватися від лисиці?

Творчо - емпатійні вправи.

Поставити себе на місце тварини та передати її відчуття:

    А)восени у лісі відбулися збори на тему: "Хто як до зими готується?" Б) зустрілися їжак з білкою і розговорилися. 2. "Знайди свою маму"

Хід гри.

На столі розкладають картки із зображенням малят домашніх тварин. Учням роздаються картки із зображенням дорослих свійські тварин.

Дається завдання:

Дібрати малят до дорослих тварин, описати дорослу тварину, виділити її характерні ознаки. Розповісти, що цікавого помітили, спостерігаючи за домашніми тваринами. Виграє той, хто перший впорається із завданням.

Завдання.

Символічна синептика.

Переплутати мам та малят.

    А) як будуть жити собака із лошам? Б) корова із кошеням?

Який це птах?

Хід гри.

На магнітній дошці прикріпити зображення птахів у довільному порядку. Клас поділяється на три команди, визначаються лідери. На столі розкладені картки із написами "перелітні", "осілі", "зимуючи". Лідери обирають певну картку.

Дається завдання: дібрати ілюстрації птахів, що входять у це поняття, розмістити в ряд на дошці під написом. Командам дається одна хвилина, щоб порадитися. За сигналом вчителя обговорення припиняється, а лідери по - черзі виконують завдання. Інші команди стежать за правильністю виконання. Школярі мають право використати ту ілюстрацію, яка була вже розміщена, якщо вважають, що це було помилково. Виграє команда, яка правильно виконає завдання (або допустила найменше помилок).

Індивідуальне змагання.

За характерними звуками впізнати птаха, назвати його та знайти ілюстрацію.

Завдання.

Фантазування на тему "Ой, як би я мала крила..."

Метод каталогу - перенесення властивостей неживих об'єктів на птаха:

Вода

Без запаху

Без кольору

Рідка і т. д.

Метод мозкового штурму.

Птаха зачинили в клітці. Як йому вибратися звідси?

У процесі проведення дидактичних ігор використовувались такі прийоми та методи розвитку творчої уяви дітей:

Фантазування

    1. Типові прийми фантазування А) інверсія або зробити навпаки. Змінити властивості, дію, принцип, закон на протилежний.

Приклад, гарний вогонь став холодним (бо його намалювали на льоду);

Вовк став добрим (бо тепер він травоїдна тварина).

Б) збільшення об'єкта або зменшення у природі.

Збільшуємо комара до величезних розмірів. Що трапиться?

В) прискорення або уповільнення дії об'єкта або його властивостей.

На землі дерева майже зовсім не ростуть. Чому? Чим усе це закінчиться? ігровий навчання нетрадиційний український

Г) перервні процеси зробити неперервними чи навпаки.

На Землі постійно світить Сонце. Що трапиться?

Повітря буде подаватися порціями. Як жити?

Д) зміна середовища існування для певного об'єкта.

Риба живе в пустелі.

2. Метод асоціації чи каталога слугує перенесення властивостей одного об'єкта на інший. А потім за допомогою вільних асоціацій виводиться велика кількість наслідків, генеруються нові фантастичні ідеї.

Живий об'єкт Неживий об'єкт

Крокодил Стілець

Зелений дерев'яний

Зубатий складний

Пливучий м'який

Переносимо властивості одного об'єкта на інший.

Дерев'яний крокодил - сувенір.

Складний крокодил - іграшка.

Стілець зелений - пофарбований зеленою фарбою.

3. Вправа "Робінзон Крузо"

Ситуативні завдання, мета яких знайти способи виживання в екстремальних умовах.

Вправа "Чорний ящик"

Мета: Знайти секрет "чорного ящика" за допомогою мінімальної кількості запитань.

- У чорному ящику плід.

Сухий чи соковитий?

Великий чи малий?

Круглий чи продовгуватий?

Їстівний чи ні?

Червоний чи зелений?

Мозковий штурм

Він створений американським психологом А. Осборном у кінці 30 років. Під час проведення мозкового штурму створюються дві групи учасників "генератори" та "експерти". На першому етапі генерування забороняється будь - яка критика, навіть невербальне несхвалення. Навпаки, кожну ідею варто розвивати якою б абсурдною вона не була

Метод фантограм був запропонований Р. Антигуллером. Прості прийоми перетворення застосовуються не лише до об'єкта та його частини, а й до універсальних властивостей предмета природи. При складанні фантограм по одній лінії записується характеристика предмета і речовина, фізичні властивості, місце існування т. п. А по іншій - типові прийми.

Гра "Спіймай займенник"

Учитель проказує речення. Учні, почувши займенник. Плескають у долоні.

Виграє той, найменше помилитиметься.

Для гри можна використати такі речення:

Приколю свою картинку над столом у мами я.

Ми для тебе із татом подарунок шукаєм весь день.

Ти ж бо гідна дарунку такого, що лиш в казці бува золотим.

Ми сміливі, ми правдиві.

Пішов йому десятий рік, він працювати добре звик.

Якщо в мене є цукерка, півцукерки другу дам.

Гра "Угадай займенник"

На дошці написано речення з пропущеними в них займенниками. Учні описують ці речення, вставляючи займенник.

Виграє той, хто першим виконає завдання.

Для гри можна використати такі речення:

... люблю свою Україну.

... любить читати книжки.

... завжди говоримо правду.

... змагаються за честь своєї школи.

Гра "Хто найшвидше напише три займенники з двома е?"

Учитель пропонує написати три займенники, щоб у кожного з них було по два е, наприклад: мене, тебе, себе.

Виграє той, Хто першим правильно виконує завдання.

Гра "Хто найшвидше напише три займенники з ьо, йо"?

Учитель пропонує написати три займенники, щоб у кожному з них були ьо чи йо, наприклад: ньому, його, йому.

Виграє той, хто найшвидше правильно виконає завдання.

Гра "Що це за займенник?"

Назвіть займенник І особи однини, який вказує на особу, яка сама про себе говорить.

Назвіть займенник ІІІ особи однини чоловічого роду, який вказує на особу або предмет, про яких розповідають.

Назвіть займенник ІІ особи множини, який вказує на осіб, до яких ми звертаємося.

Назвіть займенник, який вказує на особу, до якої ми звертаємося.

Назвіть займенники які вказують на осіб чи предмети, про яких розповідають.

На дошці записано вірш.

Вивчим цю частину мови,

Вивчимо обов'язково,

Бо вона потрібна дуже

І мені, й тобі, мій друже.

Я до тебе усміхнусь

І з тобою подружусь,

Усміхнися ти в отвіт -

Ми з тобою цілий світ.

Всі сміються навкруги -

Він, вона, воно, вони,

Бо усмішка в всіх одна,

Вжити в дружбі помага.

Завдання: з вірша виписати займенники у три колонки: у першу займенники І особи, у другу - ІІ особи і в третю ІІІ особи.

Гра "Спіймай прислівник"

Вірш Л. Лужецької

Ознаку дій називає,

А також місце, час, причину,

Цієї дії визначає,

І кожен цю частину знає

Бо це прислівник - всім відомий

Незмінна ця часина мови

На запитання як? коли?

Готова всім відповісти.

Сміється сонце як - ласкаво,

Мандрує небом величаво,

А небо голубіє дивно,

Пливуть хмарини тихо, мрійно.

Дзвенить кохана мова чисто,

А кожне слово - урочисто,

Земля стрічає нас святково,

Сміються зорі загадково.

Сади цвітуть коли? - весною,

У літку трав моря шовкові,

А восени врожай збирають,

У зимку снігу всі чекають.

Прислівників багато в мові,

Всі яскраві, всі чудові!

Щоб здобути знань основи,

Вивчім цю частину мови!

Учитель проказує речення. Учні, почувши прислівник, Плескають у долоні.

Виграє той, найменше помилитиметься.

Для гри можна використати такі речення:

Сьогодні чудова погода.

Тихо, тихо Дунай воду несе.

Вдома вчи уроки пильно, ранком вчасно йди до школи, точним будь і акуратним, не затримуйся ніколи.

Був коваль. І удень і вночі він кував дивовижні ключі.

Гра "Хто швидше?"

Учитель пропонує написати п'ять прислівників, що відповідають на питання як? і п'ять прислівників, що відповідають на питання коли?

Наприклад: бадьоро, весело, сумно, смішно, уважно; восени, влітку, взимку, навесні, вранці.

Виграє той, хто першим правильно виконає завдання.

Гра "Допиши прислівник, протилежний за значенням"

Учитель пише на дошці десять прислівників. Учні списують їх і до кожного дописують протилежні за значенням (антоніми), наприклад: назад-вперед, вночі-вдень, тихо-голосно, мало-багато, сьогодні-завтра.

Виграє той, хто правильно і швидко виконає завдання.

Гра "Лото прислівник"

Учні одержують картки, на кожній з яких написано три речення з пропущеним прислівником. Ці прислівники написані на окремих картках, які тримає вчитель і запитує з ним речення.

На картках можуть бути такі речення:

Посідали діти на траві (навколо) вогнища. (Зненацька) прилетів вологий вітер. Пострибав горобець (навпростець).

(Невдовзі) в стелі підземелля одчинився люк. (Нишком) вибрався він з-під листя. (Багато) шкідливих комах винищують шпаки.

Пив тигр (повільно), певний у своїй силі й могутності. Назбирали ми їх (чимало). Я (швиденько) опустився снопові на спину.

Загадки-жарти

Який прислівник однаково читається зліва направо і справа наліво? (зараз)

В яких прислівниках є три-чотири приголосних і один голосний? (Вдень, вверх, вниз).

Які прислівники запитують про себе? (Щотижня, щогодини, щороку, щоденно).

Який прислівник вживається з серцем? (натщесерця).

Виконання різноманітних лексичних вправ сприяє не тільки розвиткові мовлення дітей, а й закріпленню в них навичок у розпізнаванні і правильному написанні прислівників.

"Числівник"

Вірш Л. Лужецької.

Число числівник назове,

У світ лічби нас поведе,

Ми навчимося рахувати,

Додавати, віднімати.

Одна на світі Батьківщина,

І матір теж одна-єдина,

Над нами сонечко одне,

Проміння шле нам золоте.

Земля одна, планет багато,

На небі - тисячі зірок.

Шість буднів тижня, одне свято,

І безліч у полях квіток.

Число числівник називає,

І всяк школяр це добре знає.

Один, два, три, чотири, п'ять -

Учимось, друзі, рахувать.

Із загадок скоромовок виписати числівники.

А) У світ одна

Всім потрібна вона (Батьківщина)

Б) У Марини два коти -

Повна хата муркоти.

В) Десять жвавих горобців

Приземлились на посів.

    Г) Один ллє, другий п'є, третій росте. (Дощ, земля, трава) Г) Перший я приніс весні,

Розбудив усе від сну.

Заспіваю під вікном,

Люди звуть мене ... (шпаком).

Д) Брат промовив до сестрички:

Он стрибає три синички,

А як зловиш ти одну -

Скільки лишиться їх, ну!

(Скільки діти?)

Посміхнулася Людмила:

Тільки та, що я зловила
