Технічні засоби навчання на уроках іноземної мови, Класифікація ТЗН та їх функції - Вплив технічних засобів навчання на результативність засвоєння іноземної мови

Класифікація ТЗН та їх функції

Протягом всієї історії людського суспільства людина створювала машини, техніку, яка давала б можливість домагатися кращих результатів з меншою витратою сил та енергії. Розвиток техніки внес свої зміни у всі аспекти життя людини, в тому числі і в процесі навчання. У галузі викладання іноземних мов з використанням ТЗН відноситься до числа найбільш актуальних проблем. Поява навчальної техніки, можливість використання її для вивчення іноземної мови змінили процес навчання і вплинули на методику викладання. Ще кілька років тому поняття "технічні засоби" зв'язувалися із заняттями і дослідженнями в галузі технічних та точних наук, але ніяк не ставилися до вивчення іноземної мови. До традиційних, добре відомим засобам навчання все ширше залучаються нові засоби зорової і слухової наочності, такі як магнітофон, відеомагнітофон, навчальні кіно і телебачення. Зараз у розпорядженні викладачів іноземної мови знаходиться цілий арсенал ТЗН - складна технічна система, управління якої вимагає спеціальної підготовки. Технічні засоби навчання - сукупність технічних пристроїв з дидактичним забезпеченням, що застосовуються в навчально-виховному процесі для пред'явлення і обробки інформації з метою її оптимізації. ТЗН поєднують два поняття: технічні пристрої (апаратура) та дидактичні засоби навчання (носії інформації), які за допомогою цих пристроїв відтворюються.

ТЗН набуває особливого значення у викладанні іноземних мов у зв'язку з перенесенням акценту на оволодіння мовою як засобом комунікації. Передача інформації тепер, при широкому використанні засобів масової інформації - радіо, телебачення і кіно, - здійснюється головним чином не в письмовій формі, як це було раніше, а в усній. Необхідність навчити більшу кількість людей говорити іноземною мовою і розуміти іншомовне усне мовлення зросла і з зростанням міжнародних політичних, економічних і культурних зв'язків. Основну трудність при оволодінні іноземною мовою, становить вироблення навичок і вмінь аудіювання та говоріння. Неоціненну допомогу в цьому надають технічні засоби навчання. Основне призначення ТЗН - інтенсифікація процесу навчання, особливо процесу прискорення ритму, швидкості, динаміки мовлення в цілому, - якраз тих якостей, які не може належною мірою підготувати практика навчання без ТЗН. ТЗН можуть взяти на себе деякі функції викладача; задавати питання, розповідати, диктувати і т. д., тобто ТЗН частково звільняють викладача від трудомісткої роботи з автоматизації мовних навичок і створюють додаткове мовне оточення.

Однак ТЗН ніколи не замінять викладача повністю. Викладач вивчає можливості кожного з існуючих ТЗН для вирішення конкретних завдань аудиторної та самостійної роботи учнів, виявляє експериментально ефективність окремих видів ТЗН на різних стадіях навчання - при ознайомленні з навчальним матеріалом, при тренуванні і при самостійній роботі. Під час самостійної роботи учнів ТЗН допомагають закріпити і автоматизувати мовні навички та вміння, отримані на заняттях.

Метод, за яким ведеться навчання, зумовлює використання ТЗН, а також принципи створення посібників з використанням ТЗН. Їх включення не повинно порушувати цілісність навчальної програми. Перспектива використання технічних засобів, спеціально призначених для навчання іноземних мов, відкрила великі можливості для створення нових комплексів навчальних посібників, лабораторних робіт і т. д. Висока ефективність застосування технічних засобів у навчанні іноземним мовам незаперечно доведено практикою викладання іноземних мов в нашій країні.

В основу принципів використання ТЗН лягли вже сформовані методи навчання, в різній мірі модифіковані, модернізовані і пристосовані до сучасних вимог теорії навчання іноземної мови. Головне завдання при виборі методу - науковий підхід до вивчення іноземної мови, широке використання досягнень лінгвістики, психології та методики, вивчення взаємодії рідної та іноземної мов на різних рівнях - фонетичному, граматичному і лексичному. В англомовних джерелах ТЗН називають аудіовізуальними засобами які діляться на жорсткі (hardware) і м'які (software). До жорстких відносяться магнітофони, проектори, телевізори, комп'ютери, до м'яких - носії інформації: грамплатівки, магнітна стрічка, магнітні та оптичні диски, слайди, кінофільми.

Впорядкувати технічні засоби навчання складно в силу різноманітності їх влаштування, функціональних можливостей, способів пред'явлення інформації. Коджаспірова Г. М. і Петров К. В. розрізняють наступні класифікації технічних засобів:

    1) за функціональним призначенням (характеру розв'язуваних навчально-виховних завдань); 2) принципом пристрою і роботи; 3) роду навчання; 4) логіці роботи; 5) характером впливу на органи чуття; 6) характером пред'явлення інформації.

Коджаспірова Г. М. і Петров К. В. виділяють наступні функції технічних засобів навчання. Вони взаємодоповнюють, взаємообумовлені, і виділення їх досить умовне. Не всі функції можуть бути притаманні тому чи іншому ТЗН у повному обсязі. Перша з функцій ТЗН - комунікативна, функція передачі інформації.

Друга - управлінська, що передбачає підготовку учнів до виконання завдань та організацію їх виконання (відбір, систематизація, впорядкування інформації), отримання зворотного зв'язку в процесі сприйняття і засвоєння інформації та корекцію цих процесів. Третя - кумулятивна, тобто зберігання, документалізація і систематизація навчальної та навчально-методичної інформації. Це здійснюється через комплектування та створення фоно - та відеотек, накопичення, зберігання та передачу інформації за допомогою сучасних інформаційних технологій.

Четверта - науково-дослідна функція, пов'язана з перетворенням отриманої за допомогою ТЗН інформації учням з дослідницькою метою і пошуком варіантів використання технічних засобів навчання і виховання педагогом, моделюванням змісту і форм подачі інформації.

Технічні засоби навчання також класифікуються за характером пред'явлення (екранні, звукові і екранно-звукові засоби та апаратура); за функціональним призначенням (комбіновані засоби - комп'ютери, мультимедійна апаратура, аудиторні технічні комплекси і група допоміжних технічних засобів навчання).

Екранні технічні засоби включають проекційну апаратуру: кодоскоп, діапроектор, діаскоп. З їхньою допомогою на екрані можливо проектувати різні записи, картинки, діапозитиви і діафільми. Простота управління діапроектором і диаскопи робить їх зручним і ефективним засобом навчання іноземної мови. Діапозитиви мають перевагу перед діафільмами в тому, що їх можна показувати в будь-якій, зручній для викладача послідовності та в будь-якій кількості. Діапозитиви можуть бути відібрані у серії за темами: міста, мистецтво, географія країни і т. д. діапозитиви також можуть складати розповіді, жанрові сценки для усного та письмового викладу. Показ діафільмів і діапозитивів можна супроводжувати фонозапису. У такому випадку вони стають частиною комплексу зорово-слухової наочності. Більш широкі можливості використання зорово-слухової наочності у навчанні іноземної мови надають екранно-звукові засоби; кіно, навчальне телебачення та відеомагнітофон. Відеомагнітофон надає вибір програм безпосередньо викладачам і учням. Викладач зможе контролювати показ матеріалу в процесі заняття. Відносна простота виготовлення і використання відеозапису дає їй великі переваги в порівнянні з фонозаписом, де відсутність зорової наочності заважає сприйняттю іноземної мови. До числа статичних екранних засобів навчання і виховання відносяться діапозитиви, діафільми, транспаранти. В даний час в деяких посібниках їх називають відеограмах, визначаючи їх як візуальний образ, призначений для подання навчальної інформації по коштах проекції. Найбільш надійним звуковим засобом, що добре зарекомендували себе протягом багатьох десятків років, служить магнітофон або магнітофонний запис навчального матеріалу на іноземній мові. Магнітофонні записи призначаються зазвичай для початкового етапу навчання. Вони випускаються до шкільних підручників, граматичним та розмовною курсів. Є записи віршів, казок, п'єс і пісень іноземною мовою. Жоден з видів навчального обладнання, взятий окремо, не може повністю забезпечити успіх навчання, і тільки правильне поєднання їх, що відповідає особливостям досліджуваного питання й пізнавальної діяльності учнів, дає можливість досягти оптимальних результатів.

Похожие статьи




Технічні засоби навчання на уроках іноземної мови, Класифікація ТЗН та їх функції - Вплив технічних засобів навчання на результативність засвоєння іноземної мови

Предыдущая | Следующая