Вимоги до системи вправ нестандартного навчання на уроках української мови - Особливості нестандартних підходів на уроках української мови в початковій школі

Система вправ є важливою умовою дієвості навчання. За допомогою вправ учні оволодівають способами творення самостійних висловлювань. Кожен з проведених на уроці видів роботи повинен логічно випливати із попереднього, підносити дітей на новий рівень оволодіння уміннями.

Розробляючи систему вправ, готуючись до проведення уроку вчитель повинен дібрати такі завдання, які б стимулювали всі три види мовленнєвої активності:

Інтелектуальну;

Емоційну;

Мовленнєву.

Чітке визначення основних вимог до вправ нестандартного навчання є ключем до вирішення проблеми навчання мови і спілкування. Система таких вправ забезпечує як організацію процесу засвоєння нових знань, умінь та навичок, так і організацію процесу навчання.

З точки зору організації процесу засвоєння система вправ має забезпечити:

Підбір необхідних вправ, що відповідають характеру певної навички або певного вміння;

Визначення необхідної послідовності вправ;

Логічне розташування навчального матеріалу та співвідношення його компонентів;

Систематичність виконання певних вправ;

Взаємозв'язок різних видів мовленнєвої діяльності. Вправа - це спеціально організоване в навчальних умовах багаторазове виконання окремих операцій, дій або діяльності з метою оволодіння ними або їх вдосконалення.

Кожна вправа незалежно від її характеру має три - або чотирифазову структуру:

    1. Завдання. 2. Зразок виконання. 3. Виконання завдання. 4. Контроль (контроль з боку вчителя, взаємоконтроль чи самоконтроль учнів).

Перша фаза дуже важлива, бо вона має містити мотив до виконання комунікативного завдання та вимоги до нього.

Друга фаза вправи факультативна: вона може мати місце, якщо у зразку виконання є потреба, і може бути відсутньою. У випадку із вправами на розвиток умінь та навичок творчого письма дана фаза буде містити не зразок, а схему, структуру чи послідовність дій.

Третя фаза - виконання завдання - і є власне вправою.

Четверта фаза - контроль - може співпадати в часі з виконанням, або слідувати за виконанням.

У підручнику М. І.Пентилюк зазначено: "Основними критеріями, за якими вправи відносяться до того чи іншого типу є такі як вмотивованість, ступінь комунікативності, ступінь керування, спрямованість навчальної дії на прийом або видачу інформації, наявність ігрового компонента, спосіб організації та необхідність забезпечення опорами" [3,134].

Актуальність проблеми створення системи вправ для навчання української мови в сучасній школі зумовлюється тим, що успішність навчання може бути гарантована лише завдяки раціональній системі вправ. Теоретично це проблема удосконалення навичок як автоматизованих компонентів умінь, взаємопов'язаного розвитку мовленнєвих навичок і вмінь, мотивації у навчанні писемного спілкування рідною мовою. Практичним рішенням цієї проблеми є підбір та логічна комбінація сукупності вправ для розвитку вмінь та навичок спілкування українською мовою.

Похожие статьи




Вимоги до системи вправ нестандартного навчання на уроках української мови - Особливості нестандартних підходів на уроках української мови в початковій школі

Предыдущая | Следующая