Комп'ютер як засіб навчання географії - Методика викладання географії

Збільшення інформаційних потоків у сучасному освітньому просторі вимагає нового рівня в обробці та осмисленні інформації, швидкого та ефективного її засвоєння при нових прийомах подання. Нагальність вирішення цієї проблеми вимагає активного використання в процесі навчання географії сучасного мультимедійного комп'ютера, який дозволяє об'єднати можливості всіх традиційних засобів навчання на новому технічному рівні. Нові можливості мультимедійних засобів навчання за комплексним впливом на органи сприйняття людини мають бути використані саме у викладанні географії, тому, що це "наука образів", у змісті якої крім абстрактних закономірностей велике місце відводиться конкретному фактологічному матеріалу, що ілюструє теоретичні висновки.

За допомогою комп'ютера більш наочно можна продемонструвати більшість географічних процесів або явищ за допомогою графічних засобів зображення (схем, графіків, діаграм), забезпечити вивчення поведінки географічного об'єкту під час експерименту з його комп'ютерною моделлю. Комп'ютерні програми сприяють розумінню й засвоєнню учнями головного, істотного в змісті географічного матеріалу, виявленню причинно-наслідкових зв'язків, формуванню знань про географічні закономірності.

Використання комп'ютера в навчально-виховному процесі з географії забезпечує реалізацію:

Принципу варіативності навчання (комп'ютерні програми підібрані таким чином, що дозволяють комплексно використовувати їх в процесі засвоєння будь-яких з існуючих програм і курсів географії);

Принципу наступності навчання, який дозволяє реалізувати наступність між основною і старшою (профільною) школою (зміст комп'ютерних програм поступово ускладнюється за змістом);

Принципу реалізації внутрішньопредметних і міжпредметних зв'язків у процесі навчання (комп'ютерні програми за своїм змістом забезпечують міжпредметні зв'язки з рядом дисциплін природного та гуманітарного циклів).

Основними технічними вимогами до мультимедійного комп'ютера є: наявність графічної операційної системи, приводу для читання-запису компакт-дисків, аудіо-, відеовходів / виходів, можливість підключення і роботи в Інтернеті, а також у комплекті акустичні колонки, мікрофон, навушники, прикладні програми. На сьогоднішній день існує досить багато навчальних комп'ютерних програм з географії, які залежно від дидактичних цілей поділяються на:

    1. Навчальні програми - призначені для організації самостійного засвоєння учнями нового матеріалу. Навчальні програми можуть бути орієнтовані на систему дистанційного навчання або носити проблемно-тематичний характер і забезпечувати додаткові умови для вивчення окремих тем і розділів навчальної програми. 2. Програми - тренажери - призначені для закріплення учнями географічних знань та умінь. 3. Імітаційно-моделюючі програми - призначені для вироблення навичок вирішення реальних проблем: формулюється проблема, пропонуються можливі варіанти її рішення, висвітлюються наслідки кожного з них. У роботі з однією програмою можуть бути задіяні декілька учнів. У цьому випадку в процесі аналізу проблем виробляються навики сумісного ухвалення рішень. 4. Дидактичні ігри використовуються з метою підвищення ефективності засвоєння школярами програмних знань з географії, сприяють активізації індивідуальної або групової навчальної діяльності учнів. 5. Контролюючі програми надають можливість побудови систем поточного й підсумкового контролю.

Учителю технологічна модернізація навчального процесу надає широкі можливості для:

Формування електронних бібліотек з курсів географії, які можуть містити: інформаційно-довідкові матеріали, орієнтовані на різні форми пізнавальної діяльності, у тому числі дослідницьку проектну роботу, енциклопедичні та періодичні видання, монографії, матеріали наукових і науково-практичних конференцій з географічної тематики, картографічні, фотографічні, відеоматеріали;

Створення нових, оригінальних електронних продуктів - мультимедійних презентацій, текстових, фото - та відеодокументів, довідкових і графічних матеріалів, електронних колекцій, картосхем, путівників для екскурсій і походів рідним краєм,

Розробки навігаторів за географічними Інтернет-ресурсами, каталогізації інформації про наявність та місцезнаходження необхідної інформації за певною навчальною темою на авторських та бібліотечних веб-сайтах;

Створення шкільного краєзнавчого путівника - анотованого переліку власних краєзнавчих ресурсів та узагальненої інформації про краєзнавчу діяльність учнів школи.

Використання навчальної геоінформаційної системи допомагає вчителю: керувати потоком інформації, акцентуючи увагу на найбільш цікавих чи складних моментах досліджуваного матеріалу; використовувати нові інтерактивні форми навчання; мотивувати навчання й активізувати пізнавальну діяльність учнів; організовувати самостійну дослідницько-пошукову діяльність дітей; забезпечувати контроль, об'єктивну діагностику та оцінювання ЗУН учнів; сприяти вивченню школярами сучасних інформаційних технологій.

Питання і завдання для самоконтролю

    1. Дати визначення поняттю "засоби навчання". 2. Схарактеризувати функції засобів навчання географії. 3. Скласти розгорнуту схему "Засоби навчання за способом зображення й відображення географічних об'єктів". 4. На конкретному параграфі навести приклади використання різних прийомів роботи з підручником географії. 5. Заповнити таблицю "Прийоми роботи з картографічними засобами навчання":

Прийоми роботи з картографічними засобами навчання

Приклади завдань

    6. У чому виявляється особливість аудіовізуальних засобів навчання? Визначити шляхи підвищення ефективності їх використання на уроці географії. 7. Висвітлити роль комп'ютера в розвитку учнів на уроках географії. 8. Здійснити підборку електронних продуктів (мультимедійних презентацій, текстових, фото - та відеодокументів, довідкових і графічних матеріалів) за темою навчальної програми будь-якого курсу шкільної географії (за вибором студента).

Похожие статьи




Комп'ютер як засіб навчання географії - Методика викладання географії

Предыдущая | Следующая