Планування процесу навчання географії - Методика викладання географії

Планування є обов'язковим компонентом роботи вчителя географії й важливою умовою ефективності навчання. Завдяки плануванню досягається правильна організація навчального процесу, здійснюється облік вимог програм, стає можливим раціональне використання підручників.

Планування - це свідома й цілеспрямована діяльність учителя з постановки цілей і завдань навчально-виховного процесу з географії, виявлення ресурсів для їх досягнення (оптимальний добір форм, методів і засобів навчання), проектування програми дій учителя й учнів, прогнозування результатів навчання, визначення видів контролю та оцінки навчальних досягнень школярів.

Види планування вчителя географії:

1. Календарно-тематичне (річне) планування - сукупність дій з розподілу тем навчальної програми певного курсу географії за часом (протягом навчального року). Складання календарно-тематичного плану вимагає наступних дій учителя:

Фундаментальний аналіз навчальної програми з певного курсу географії.

Порівняння змісту положень програми за окремими темами з відповідними главами та параграфами підручника.

Опрацювання балансу часу, необхідного для засвоєння матеріалу теми (розділу) навчальної програми.

Розподілення матеріалу кожної теми на окремі уроки відповідно до кількості годин, виділених у програмі на засвоєння даної теми, з забезпеченням логіки навчального процесу протягом вивчення. При розподілі навчального матеріалу вчитель повинен враховувати наявність резервних годин у програмі кожного курсу.

Визначення тем практичних робіт, проведення методичної обробки їх матеріалу (розділення на логічні смислові частини, розподілення завдань практичної роботи на окремі уроки або виділення для її проведення окремого уроку.

Визначення дати проведення кожного уроку з урахуванням дат початку й кінця семестрів навчання, канікул, шкільного розкладу.

Визначення змісту та обсягу домашнього завдання за кожним уроком теми навчальної програми.

Для оформлення календарно-тематичного плану можна використовувати наступну таблицю:

№ п/п

Тема

Дата

Практичні роботи

Домашнє завдання

Примітки

При складанні календарно-тематичного плану вчитель повинен взяти до уваги:

Програму з географії для середньої школи в цілому й програму курсу даного року навчання для конкретизації внутрішньопредметних звязків;

Підготовку учнів з географії, а також загальний рівень їх здатності до навчання та вікові особливості школярів;

Перспективи роботи (як на кожному з наступних уроків, так і в наступному навчальному році).

2. Поурочне планування - це складання плану конкретного уроку географії. Здійснюється на основі аналізу календарно-тематичного плану. Упорядкування поурочного плану вимагає наступних дій учителя:

Визначення за календарно-тематичним планом теми уроку.

З'ясування ролі та місця уроку в засвоєнні теми навчальної програми з метою визначення його конкретних цілей та завдань.

Аналіз навчальної програми з метою з'ясування обсягу навчального матеріалу за темою уроку, кінцевих навчальних результатів та уточнення наявних знань, умінь і навичок учнів, які потрібно актуалізувати, щоб забезпечити свідоме оволодіння навчальним матеріалом.

Формулювання основної дидактичної мети уроку, планування розвиваючого й виховного впливу уроку.

Вибір типу уроку за дидактичною (освітньою) метою, аналіз структури уроку, можливостей її реалізації в часі.

Визначення методики роботи на уроці:

    * оптимальний добір засобів, методів і прийомів навчання, послідовності їх використання; * конкретизація внутрішньопредметних та міжпредметних зв'язків та можливостей їх реалізації на уроці; * розробка системи завдань і способів їх виконання; * з'ясування шляхів активізації пізнавальної діяльності учнів у процесі навчання; * визначення видів та форм поточного контролю та обліку засвоєння навчального матеріалу на уроці; * складання рекомендацій щодо виконання домашнього завдання.

При складанні поурочного плану вчитель повинен ураховувати:

Обсяг і способи розвитку окремих положень навчальної програми з географії у відповідних розділах і параграфах підручника;

Типи й обсяг наявних у школі засобів навчання з географії;

Умови роботи в певному класі (ступінь успішності учнів у навчанні, їх можливості працювати на тому чи іншому рівні самостійності).

Виділені види планування навчально-виховної роботи з географії та їх кінцеві результати, представлені у формі планів, дозволяють здійснити дозування навчального матеріалу та його розподілення в хронологічній послідовності, визначити необхідну сукупність географічних знань, умінь та навичок у їх послідовності та розвитку, передбачити й урахувати результати навчальної роботи. Чітке планування надає можливість через перевірку й оцінку результатів навчання визначити можливості ліквідації або принаймні скорочення недоліків, виявлених у навчально-виховному процесі.

Питання і завдання для самоконтролю

    1. У чому полягають цілі навчання географії? Розкрити на конкретних прикладах освітнє, розвиваюче й виховне значення процесу навчання географії. 2. Заповнити таблицю "Принципи навчання географії":

Принцип навчання географії

Сутність принципу

Приклади реалізації принципу в процесі навчання географії

    3. Висвітлити роль планування в процесі навчання географії. 4. Схарактеризувати види планування навчальної роботи з географії. 5. Відповісти на тестові питання: 1. Вихідні положення, які визначають різні сторони навчання, називають:
      А) методи в) форми Б) засоби г) принципи
    2. Принцип навчання географії, який вимагає включення в зміст навчання науково-достовірних фактів і знань, що відповідають сучасному рівню розвитку географічної науки та віковим особливостям школярів:
      А) принцип наочності Б) екологічний принцип В) краєзнавчий принцип Г) принцип звязку теорії з практикою Д) економічний принцип

Є) принцип науковості

    Ж) принцип систематичності та послідовності З) принцип ситуативності навчання К) принцип освітньої рефлексії Л) принцип самостійності та активності учнів М) принцип доступності навчання Н) принцип індивідуального підходу до учнів 3. Принцип навчання географії, який вимагає, щоб навчання базувалося або опосередковано зпиралося на відчуття учнів при сприйнятті ними реально існуючого світу:
      А) принцип наочності Б) екологічний принцип В) краєзнавчий принцип Г) принцип звязку теорії з практикою Д) економічний принцип

Є) принцип науковості

    Ж) принцип систематичності та послідовності З) принцип ситуативності навчання К) принцип освітньої рефлексії Л) принцип самостійності та активності учнів М) принцип доступності навчання Н) принцип індивідуального підходу до учнів 4. Принцип навчання географії, який вимагає, щоб формування географічної картини світу зпиралося на знання природи та господарської діяльності населення своєї місцевості:
      А) принцип наочності Б) екологічний принцип В) краєзнавчий принцип Г) принцип звязку теорії з практикою Д) економічний принцип

Є) принцип науковості

    Ж) принцип систематичності та послідовності З) принцип ситуативності навчання К) принцип освітньої рефлексії Л) принцип самостійності та активності учнів М) принцип доступності навчання Н) принцип індивідуального підходу до учнів 5. Принцип навчання географії, який припускає створення можливостей для формування елементів економічних знань та вмінь:
      А) принцип наочності Б) екологічний принцип В) краєзнавчий принцип Г) принцип звязку теорії з практикою Д) економічний принцип

Є) принцип науковості

    Ж) принцип систематичності та послідовності З) принцип ситуативності навчання К) принцип освітньої рефлексії Л) принцип самостійності та активності учнів М) принцип доступності навчання Н) принцип індивідуального підходу до учнів 6. Принцип навчання географії, який вимагає розуміння учнями значення географічних знань, умінь і навичок у житті, умілого їх використання для рішення практичних завдань:
      А) принцип наочності Б) екологічний принцип В) краєзнавчий принцип Г) принцип звязку теорії з практикою Д) економічний принцип

Є) принцип науковості

    Ж) принцип систематичності та послідовності З) принцип ситуативності навчання К) принцип освітньої рефлексії Л) принцип самостійності та активності учнів М) принцип доступності навчання Н) принцип індивідуального підходу до учнів 8. Принцип навчання географії, який відбиває необхідність побудови навчання в логічній послідовності таким чином, щоб нові знання спиралися на раніше засвоєні та самі, у свою чергу, ставали фундаментом для засвоєння наступних знань:
      А) принцип наочності Б) екологічний принцип В) краєзнавчий принцип Г) принцип звязку теорії з практикою Д) економічний принцип

Є) принцип науковості

    Ж) принцип систематичності та послідовності З) принцип ситуативності навчання К) принцип освітньої рефлексії Л) принцип самостійності та активності учнів М) принцип доступності навчання Н) принцип індивідуального підходу до учнів 9. Принцип навчання географії, який здійснюється шляхом виявлення результатів використання людиною природних умов і ресурсів, необхідності дбайливого відношення до їх запасів, вироблення відповідального відношення до природи:
      А) принцип наочності Б) екологічний принцип В) краєзнавчий принцип Г) принцип звязку теорії з практикою Д) економічний принцип

Є) принцип науковості

    Ж) принцип систематичності та послідовності З) принцип ситуативності навчання К) принцип освітньої рефлексії Л) принцип самостійності та активності учнів М) принцип доступності навчання Н) принцип індивідуального підходу до учнів 10. Принцип навчання реалізація якого відбувається шляхом вивчення індивідуальних особливостей кожного учня та їх урахування при організації процесу навчання географії? А) принцип наочності Б) екологічний принцип В) краєзнавчий принцип Г) принцип звязку теорії з практикою Д) економічний принцип

Є) принцип науковості

    Ж) принцип систематичності і послідовності З) принцип ситуативності навчання К) принцип освітньої рефлексії Л) принцип самостійності і активності учнів М) принцип доступності навчання Н) принцип індивідуального підходу до учнів

Похожие статьи




Планування процесу навчання географії - Методика викладання географії

Предыдущая | Следующая