Вступ - Методика викладання географії

Реформування сучасної освіти вимагає якісного оновлення системи професійно-педагогічної підготовки вчителя. Активне входження України в міжнародний освітній простір, обумовлене впровадженням основних ідей Болонського процесу, визначає оновлення змісту, форм, методів організації навчально-виховного процесу, пошук нових концептуальних підходів до управління ним, контролю та аналізу отриманих результатів.

На сучасному етапі розвитку освіти існує нагальна потреба здійснення системи заходів з підвищення якості професійної підготовки вчителів з фахових дисциплін та методики навчання предмету їх викладацької діяльності. Першочерговим напрямом вирішення цієї проблеми є гуманізація вузівської освіти - створення сприятливих умов для розвитку здібностей майбутнього вчителя-географа, які забезпечать якість його роботи, закладуть основу навчально-виховної та науково-дослідної діяльності педагогів у вітчизняних загальноосвітніх закладах.

Одним з шляхів вирішення проблеми забезпечення індивідуально орієнтованого підходу до підготовки майбутніх вчителів географії виступає розробка системи науково-методичного забезпечення курсу "Методика викладання географії".

Основні завдання курсу:

Забезпечення усвідомлення студентами теоретичних основ методики навчання географії;

Розвиток науково-методичного мислення, яке характеризується ознаками системності, оперативності, гнучкості, прогностичної спрямованості;

Формування у студентів умінь самостійно визначати оптимальні поєднання форм, методів, прийомів, засобів навчання в цілісному педагогічному процесі з географії.

Основною вимогою до викладання курсу є раціональне поєднання теоретичних знань з уміннями студентів застосовувати їх на практиці, творчо підходити до організації навчального процесу, бо в методиці викладання географії тісно переплітаються наука й творчість. В основу структури й змісту цього посібника покладена концепція розвитку ініціативи та методичної творчості у майбутніх фахівців у процесі оволодіння основами методики викладання географії.

У навчальному посібнику розкриваються загальні питання методики викладання шкільної географії: висвітлюються предмет і завдання методичної науки, її структура та зв'язок з іншими науками, аналізуються методи науково-педагогічних досліджень у галузі методики, експериментальної роботи, розкриваються основні проблеми географічної освіти, визначається специфіка компонентів змісту шкільної географічної освіти. Особлива увага приділяється аналізу шляхів реалізації принципів навчання географії, визначенню можливостей оптимального добору методів, форм та засобів навчання географії.

До складу навчального посібника крім теоретичного викладу матеріалу за основними модулями також входять питання і завдання для самоконтролю, що стимулюють повсякденну роботу студентів і надають можливості для створення більш прогресивної систему обліку їх успішності.

Завдання для самостійної роботи студентів передбачають три рівні інтелектуальної активності: репродуктивний, що вимагає відтворення знань з метою їх застосовування для виконання стандартних завдань; евристичний, що потребує від студентів пошуку нового підходу до рішення конструктивних завдань; творчий, що характеризується креативним підходом до їх вирішення нестандартних, проблемних завдань.

Методична підготовка базується на засвоєних студентами основах географічної науки, педагогіки та психології. Важливим завданням курсу слід вважати установлення міжпредметних зв'язків з курсом краєзнавства.

Похожие статьи




Вступ - Методика викладання географії

Предыдущая | Следующая