Засоби навчання географії, Класифікація засобів навчання географії - Методика викладання географії

Класифікація засобів навчання географії

Джерела знань, що використовуються в навчальному процесі з метою формування в учнів компонентів змісту географічної освіти, стають засобами навчання географії. У навчально-виховному процесі з географії вони сприяють формуванню теоретичних знань, практичних умінь і навичок учнів, забезпечують наочність навчання, позитивно впливають на розвиток пізнавальних здібностей і формування географічного мислення школярів. Значення засобів навчання географії в значній мірі зумовлено їх змістом і дидактичними функціями.

У методиці викладання географії здійснювалося багато спроб класифікувати засоби навчання географії за різними ознаками. Узагальнюючи класифікації Ю. Баришевої, В. Голова, В. Коринської та ін. представимо класифікацію засобів навчання за способом зображення й відображення географічних об'єктів:

1. Натуральні об'єкти:

Природні об'єкти та предмети господарської діяльності людини, що вивчаються в класі: колекції, гербарії;

Природні й господарські об'єкти в їх природному середовищі, що вивчаються на екскурсіях: рослинність, грунти, промислові та сільськогосподарські підприємства, продукція їх виробництва.

2. Відтворення натуральних географічних об'єктів:

Об'ємні реальні зображення природних і господарських об'єктів: муляжі, макети, моделі;

Плоскі реальні зображення природи, суспільних і економічних процесів, окремих явищ, об'єктів і їх частин: настінні картини, портрети, репродукції художніх картин, фотографії, пояснювальні педагогічні малюнки;

Екранно-звукові посібники: відеофільми та відеофрагменти, слайди (діапозитиви).

3. Опис об'єктів і явищ символами:

Вербальні засоби (підручники, зошити на друкарській основі, довідники, текстові таблиці);

Картографічні засоби (настінні, настільні й контурні карти, атласи, картосхеми);

Графічні схематичні засоби (схеми структурні, класифікаційні, зв'язків і взаємозв'язків природних і економічних об'єктів і явищ);

Графічні статистичні засоби (графіки, діаграми).

4. Обладнання необхідне для відтворення й аналізу географічних об'єктів і явищ:

Навчально-практичне та навчально-лабораторне обладнання (телурій, компас учнівський, теодоліт, нівелірні рейки, тринога, бусоль, шкільна метеостанція: строковий термометр навчальний, гігрометр волосяний навчальний, аспіраційний психрометр, барометр-анероїд навчальний, опадомір, флюгер, чашковий анемометр, будка метеорологічна;

Технічні засоби навчання (мультимедійний комп'ютер, засоби телекомунікації, принтер, сканер, мультимедіапроектор, відеомагнітофон, DVD, телевізор, слайд-проектор.

При відборі засобів навчання географії вчителю необхідно:

    1. Дотримуватися системності використання засобів навчання географії, забезпечуючи навчально-наочними посібниками й навчальним обладнанням засвоєння матеріалу усіх розділів і тем навчальної програми з географії. 2. Аналізувати ступінь відповідності змісту, укладеного в засобі навчання, останнім змінам та досягненням у географічній науці. 3. Зважати на гуманізацію шкільних географічних курсів, внутрішньопредметну й міжпредметну інтеграцію, акцентуючи увагу на комплексних засобах навчання, що об'єднують знання багатьох природно - і суспільно-географічних наук. 4. Ураховувати досягнення новітніх інформаційних технологій навчання, необхідність комплексного застосування інтерактивних і аудіовізуальних засобів у навчальному процесі.

Похожие статьи




Засоби навчання географії, Класифікація засобів навчання географії - Методика викладання географії

Предыдущая | Следующая