Принципи навчання географії - Методика викладання географії

Початковими положеннями, вимогами, що визначають зміст, організаційні форми, методи здійснення й засоби навчального процесу з географії є принципи навчання, реалізація яких забезпечує його ефективність.

Грунтуючись на загальних дидактичних принципах (К. Ушинський, Ю. Бабанський, Б. Коротяєв, В. Онищук, І. Підласий, В. Сластьонін, В. Ягупов та ін.) та ураховуючи специфіку процесу навчання географії, вважаємо за доцільне представити детальну характеристику принципів, реалізація яких має основоположне значення для забезпечення ефективності процесу навчання географії в школі на сучасному етапі розвитку вітчизняної освіти.

Усі принципи навчання географії взаємопов'язані, тому вони можуть бути представлені як система, що складається з змістовних і процесуальних (організаційно-методичних) принципів.

Змістовні принципи навчання географії відбивають закономірності, які пов'язані з відбором змісту освіти та її вдосконаленням. До них відносяться принципи: науковості, принцип безперервності й наступності географічної освіти, принцип єдності теорії та практики, принцип комплексності, принцип виховного характеру навчання географії.

Принцип науковості виявляється в закономірному зв'язку між змістом географічної науки й навчальним предметом географія. Вимагає, щоб зміст географічної освіти, зафіксований в навчальних програмах та підручниках, містив основні наукові факти, поняття, закони й закономірності географічної науки відповідно до вікових особливостей дітей. Принцип науковості реалізується шляхом:

Скрупульозного виконання в ході навчання географії вимог навчальних програм;

Систематизації, теоретичного узагальнення й наукового обгрунтування фактичних даних отриманих учнями унаслідок спостережень, дослідницької роботи;

Упровадження в навчання елементів проблемності, навчання учнів умінню вести наукову дискусію, доводити свою точку зору, раціонально використовувати наукову літературу;

Використання додаткового матеріалу, що містить відомості про сучасні досягнення й перспективи розвитку географічної науки.

Принцип безперервності й наступності географічної освіти полягає в досягненні її цілісності, перетворенні навчання географії в процес, що триває впродовж усього життя дитини й зумовлений необхідністю побудови системи знань про навколишній світ. Реалізація принципу сприяє поглибленню й конкретизації теоретичних географічних знань, базуванню нових знань, умінь і навичок на раніше засвоєних, що досягається завдяки:

Цілеспрямованому плануванню навчальної роботи школярів;

Організації навчальної діяльності з урахуванням логіки пізнання навколишньої дійсності;

Реалізації внутрішньопредметних зв'язків.

Принцип єдності теорії та практики вимагає використання набутих школярами географічних знань, умінь і навичок у процесі навчання, повсякденному житті, суспільно-корисній та професійній діяльності. Реалізація принципу передбачає:

Підвищення практичної і прикладної спрямованості змісту географічної освіти і, як наслідок, формування функціональної грамотності учнів;

Активне виконання теоретичної та практичної складової навчальних програм з географії;

Включення учнів у різні види практично-предметної діяльності;

Орієнтацію учнів на дослідну, суспільно корисну діяльність за умов її інтеграції з наукою і місцевим виробництвом;

Вирішення в процесі навчання реальних проблемних ситуацій, пов'язаних з життям учнів.

Принцип комплексності полягає в сукупному використанні й логічному підпорядкуванні в процесі вивчення шкільної географії теоретичних знань і окремих методів дослідження різних природничих наук. Забезпечується шляхом активної реалізації міжпредметних зв'язків в навчальному процесі з географії.

Принцип виховного характеру навчання географії спрямований на виховання активного члена суспільства, свідомого громадянина, гуманіста, який володіє технологією прийняття глибоко обгрунтованих рішень, вільного вибору дій у різних сферах життя. Принцип виражає вимогу організації процесу навчання географії з метою забезпечення формування наукового світогляду учнів, суспільно-значимих мотивів та норм поведінки, емоційно-ціннісної сфери, що забезпечить гармонізацію стосунків особистості з навколишнім середовищем, сприятиме підготовці школярів до участі в житті країни з урахуванням національних традицій та ідеалів. Реалізації принципу виховного характеру навчання географії сприяє:

Чітке визначення та планомірне здійснення виховної цілі обраної форми організації навчання;

Посилення виховного потенціалу уроку географії.

Процесуальні принципи регламентують організацію і визначають методичні особливості процесу навчання географії. До них відносяться: принцип гуманістичності навчання географії, принцип самостійності й активності учнів, принцип доступності, принцип наочності, принцип оптимального поєднання колективних, групових та індивідуальних форм навчання географії.

Принцип гуманістичності навчання географії обумовлює пріоритетну постановку завдань самореалізації особистості учня, створює умови для задоволення освітніх потреб школярів, розкриття їхніх творчих здібностей, професійного самовизначення, розвитку високих громадянських, моральних, інтелектуальних якостей дітей, які забезпечували б їм соціальну захищеність, безпечне і комфортне існування. Реалізація принципу передбачає створення сприятливих умов для саморозвитку й самовдосконалення особистості учнів шляхом:

Запровадження географічних знань у загальнокультурний контекст життя особистості, з метою розвитку в учнів самосвідомості та формування основ історико-глобалістських уявлень;

Формування мотивації навчання географії, розвиток емоційно-особистісного ставлення учнів до географії як складової частини культури людини;

Застосування й поєднання різноманітних активних форм і методів навчальної діяльності, які підвищують пізнавальну активність учнів, збуджують інтерес до загальнонаукових і професійних знань, озброюють учнів прийомами навчальної діяльності, розвивають творчі здібності, сприяють формуванню основних життєвих настанов;

Використання інтерактивних форм навчання, сучасних інформаційно-комунікаційних технологій.

Принцип самостійності й активності учнів у процесі навчання географії припускає оволодіння учнями вміннями самостійно застосовувати знання з географії та шукати нові в процесі пізнання довкілля, спираючись на набуті знання й уміння. Реалізація принципу можлива за умови:

Перенесення акценту з репродуктивних форм навчальної діяльності на самостійні, пошуково-дослідницькі види роботи, аналітичну діяльність і, у зв'язку з цим, формування в школярів аналітичних здібностей, ключових і предметних компетентностей;

Впровадження в процес навчання географії сучасних педагогічних технологій;

Залучення учнів до самоосвіти й самовиховання.

Принцип доступності вимагає, щоб навчання будувалося на рівні реальних навчальних можливостей учнів. Забезпечується шляхом:

Поступового розширення обсягу та збільшення складності навчального географічного матеріалу з урахуванням рівня пізнавальних можливостей учнів певного віку;

Урахування вчителем у процесі навчання географії загального розвитку, пізнавальних можливостей, рівня підготовки та індивідуальних особливостей учнів шляхом оптимального добору методів і засобів навчання, які забезпечать ефективність засвоєння учнями певного класу навчального матеріалу в визначені програмою терміни;

Диференціації та індивідуалізації навчання, формування індивідуальних освітніх траєкторій учнів у системі профільного навчання.

Принцип наочності виходить із сутності процесу сприйняття, осмислення й узагальнення учнями досліджуваного матеріалу. Наочність забезпечує зв'язок сприйняття одиничного (конкретного) об'єкта й абстрактного мислення. Принцип обумовлює необхідність використання наочності як основи засвоєння емпіричних або теоретичних знань з географії. У процесі навчання географії принцип реалізується за допомогою:

Використання різних видів наочності;

Включення учнів у виконання завдань, спрямованих на розвиток сенсорної сприйнятливості учнів;

Використання різних форм організації навчальної роботи учнів на місцевості.

Принцип оптимального поєднання колективних, групових та індивідуальних форм навчання географії реалізується завдяки врахуванню інтелектуального, психічного, духовного, фізичного рівнів розвитку учнів, стимулюванні їхньої пізнавальної активності шляхом диференціації змісту, форм і методів навчання та їх раціонального використання в навчально-виховному процесі з географії.

За умови докорінних перетворень освітнього простору основоположного значення для ефективної організації процесу навчання географії на сучасному етапі розвитку вітчизняної школи набувають принципи:

    1. Національної спрямованості навчально-виховного процесу з географії передбачає формування в учнів засобами шкільної географії національної свідомості, почуття любові до рідної землі, прищеплення шанобливого ставлення до національних традицій і звичаїв українського народу щодо вшанування й збереження природи, підтримання важливих рис української нації - чуйності, працелюбності та милосердя, що має знайти своє вираження в широкому й активному залученні в процес навчання здобутків усної народної творчості (прислів'їв, приказок, прикмет, загадок про природні об'єкти та явища), елементів календарної обрядовості, землеробської культури, використанні народних традицій поведінки в природі, шанобливого ставлення до неї. 2. Краєзнавчий принцип навчання географії висуває за необхідне формування в учнів знань про рідний край, його унікальність і своєрідність; вироблення в школярів умінь і навичок польових досліджень, умінь користуватися різноманітними джерелами інформації про рідний край, формувати власну думку та критичне ставлення до інформації; розвиток особистісної установки учнів на встановлення гармонійних стосунків з місцевою природою на основі системи поглядів, норм поведінки щодо неї як унікальної частини природи Землі; виховання особистості, яка усвідомлює власну відповідальність перед суспільством за збереження природи рідної місцевості. Реалізація краєзнавчого принципу в навчально-виховному процесі з географії сприяє внутрішньопредметній і міжпредметній координації й інтеграції знань, розвитку просторового мислення учнів, розумінню ними ролі краєзнавчих знань у забезпеченні раціонального використання природно-ресурсного потенціалу свого краю, вирішенні економічних і соціальних проблем. Краєзнавчий принцип навчання географії реалізується шляхом: активного використання форм і методів краєзнавчої роботи; встановлення зв'язку між змістом будь-якого курсу географії й тими знаннями, які отримують учні в результаті безпосереднього дослідження рідного краю; конкретизації загальних теоретичних положень прикладами природи, господарства своєї місцевості; узагальнення результатів дослідження свого краю. 3. Екологічний принцип навчання географії передбачає забезпечення розуміння учнями єдності, неподільності й цінності довкілля, необхідності оптимізації процесів взаємодії людського суспільства з природою, виявлення в процесі навчання результатів використання людиною природних умов і ресурсів, формування відповідального ставлення до навколишнього середовища. Здійснюється шляхом: ознайомлення школярів з екологічними проблемами всієї земної кулі, окремих материків, країн і регіонів, а також виявлення й аналізу причин цих проблем та визначення можливих шляхів їх подолання; ознайомлення школярів з методами та прийомами сучасних екологічних досліджень, залучення учнів до безпосередньої діяльності з вивчення, дослідження та охорони довкілля. 4. Економічний принцип припускає створення в процесі навчання географії можливостей для формування наукових і практичних економічних знань, навичок поведінки, емоційно-цілісного ставлення до світу, що забезпечують здатність до творчого вирішення життєво важливих проблем; оволодіння вміннями отримувати й критично осмислювати економічну інформацію, аналізувати, систематизувати отримані дані; підходити до подій суспільного та політичного життя з економічної точки зору; освоєння способів пізнавальної, комунікативної, практичної діяльності, необхідних для участі в економічному житті суспільства й держави. Економічний принцип реалізується шляхом: розкриття особливостей динаміки та тенденцій розвитку економіки в сучасних умовах; визначення місця й ролі географії в сучасному економічному житті; висвітлення останніх практичних напрацювань в області географії; застосування отриманих географічних знань для визначення економічно раціональної поведінки в конкретних ситуаціях; рішення пізнавальних і практичних завдань, що відображають типові економічні ситуації.

Перелічені принципи є системою особливих вимог до організації навчання географії в школі, які відображають сутнісні характеристики цього процесу. Єдністю використання цілісної системи принципів організації навчання географії забезпечується зв'язок між цілями цього процесу та його результативністю.

Похожие статьи




Принципи навчання географії - Методика викладання географії

Предыдущая | Следующая