Технічне обслуговування бурових лебідок - Організація і технологія капітального ремонту бурової лебідки марки ЛБУ-1100М2

За допомогою бурових лебідок проводяться спускопідйомні операції, які є найбільш трудомісткими і небезпечними роботами при проводці свердловин Тому незначні несправності лебідки можуть бути причинами серйозних аварій. Безпечна і безаварійна робота бурових лебідок може бути забезпечена тільки за умови організації правильного і своєчасного догляду ва ними і грамотній їх експлуатації.

Перед пуском бурової лебідки в роботу необхідно перевірити наступне.

    1. Правильність монтажу лебідки і збірки її вузлів. Лебідка повинна бути прикріплена до фундаменту болтами, а передавальні обертання вузли, сполучені з вузлами інших агрегатів, повинні бути відцентровані. Осі валів повинні бути паралельні між собою і горизонтальні. Ланцюгові колеса, що працюють в парі, повинні бути встановлені в одній площині. 2. Надійність кріплення талевого каната на барабані лебідки. Болти кріплення кінця каната необхідно затягнути повністю. На барабані повинно бути не менше 8-10 витків талевого каната при самому нижньому положенні гака. 3. Стан і регулювання стрічкового гальма. Гальмівні шківи не повинні мати зносу вище допустимого (мінімальна товщина шківа допускається 15-20 мм) і тріщин завдовжки понад 80 мм. Гальмівні колодки повинні бути надійно прикріплені до стрічок і мати знос не зверху (знос колодок допускається до висоти 12 мм). Гальмівні колодки повинні рівномірно прилягати до гальмівних шківів, а в розгальмованому стані не повинні торкатися до поверхні шківів 4. Стан гідравлічного гальма і механізму його включення. При цьому необхідно приділяти особливу увагу співвісній валів гальма і барабана лебідки, а також герметичності всіх з'єднань 5. Стан шинно-пневматичних муфт. Балони муфт повинні бути герметичні. За відсутності повітря зазор між колодками муфт і шківами повинен бути 2-3 мм і рівномірним по колу. Балони і шківи муфт повинні бути надійно захищені від попадання мастила. 6. Стан підшипників. Корпуси підшипників необхідно надійно закріпити. Підшипники повинні бути чистими і заповнені відповідною свіжій мастилом. 7. Стан пневматичної системи. Пневматична система повинна бути виконана відповідно до схеми і герметичною. 8. Наявність на лебідці всіх кожухів і надійність їх кріплення. 9. Стан і надійність роботи пульта бурильника. При цьому необхідно приділити особливу увагу правильності розташування кранів і надійності їх роботи. 10. Стан і надійність роботи противозатискувача. 11. Стан пневматичного циліндра і його кріплення. 12. Стан допоміжної лебідки, її кріплення і оснащення, а також регулювання. 13. Роботу лебідки і її вузлів без навантаження. Всі виявлені несправності повинні бути усунені до пуску лебідки в роботу.

В процесі експлуатації при прийомі і здачі кожної вахти необхідно зовні оглядати лебідку і випробувати окремі її вузли; не рідше за один раз на тиждень необхідно перевіряти всі вузли: їх кріплення, зноси регулювання. Крім того, в процесі експлуатації лебідки необхідно проводити наступні роботи.

    1. Регулярно перевіряти і своєчасно підтягати болти кріплення всіх вузлів, при цьому особливу увагу необхідно звертати на кріплення валів лебідки і вузлів гальмівної системи. 2. Перевіряти стан шківів гальма і шинно-пневматичних муфт. 3. Стежити за станом гальмівних колодок, а при зносі їх до висоти 12 мм замінювати. 4. Постійно спостерігати за роботою стрічкового гальма і регулювати його, коли хід рукоятки при гальмуванні від вертикального положення досягає 60°. 5. Не допускати попадання води і мастила на робочу поверхню шківів гальма і шинно-пневматичних муфт. 6. Стежити за станом підшипників. Підшипники повинні працювати плавно і безшумно. 7. Регулярно перевіряти ланцюгові передачі і стежити за їх роботою. Особливу увагу необхідно звертати на мастило і стан шплінтів. Пошкоджені шплінти замінювати новими. Витягнуті ланцюги, які можна виявити по різких ударах і ривках в

Ланцюгових передачах, необхідно укорочувати за рахунок видалення ланок. При натягненні ланцюга стріла провисання повинна бути близько 0,02 відстані між центрами зірочок.

    8. Перевіряти стан фрикційної котушки і в міру необхідності регулювати її. 9. Перевіряти стан пневматичної системи управління. 10. Перевіряти стан гідравлічного гальма і стежити за рівнем води в холодильнику і її чистотою. Наявність у воді піску може привести до передчасного зносу робочих органів гальма. 11. Перевіряти стан противозатискувача перед початком виконання спускоподьомних операцій. 12. Перевіряти надійність роботи фіксатора положення гальмівної рукоятки. 13. Перевіряти стан карданних передач. Карданні передачі повинні працювати безшумно. 14. Перевіряти стан кожухів і їх кріплення. 15. Регулярно змащувати поверхні, що труться, згідно карти змащення 16. Стежити за чистотою мастила і за тим, щоб не були забруднені змащувальні канали.

Догляд за лебідкою є повсякденним обов'язком обслуговуючого персоналу.

Правильна експлуатація лебідки забезпечує високу її продуктивність і тривалу безвідмовну роботу.

В процесі експлуатації навантажувати лебідку слід відповідно до технічної характеристики. Перевантаження приводить до швидшого зносу деталей.

Швидкості необхідно перемикати при зупинці валів. Включати лебідку і проводити допоміжні роботи слід при знижених оборотах двигунів.

Похожие статьи




Технічне обслуговування бурових лебідок - Організація і технологія капітального ремонту бурової лебідки марки ЛБУ-1100М2

Предыдущая | Следующая