Будова бурової лебідки та принцип її роботи - Організація і технологія капітального ремонту бурової лебідки марки ЛБУ-1100М2

Мал. 1.1. Бурова либідка ЛБУ-1100

На мал. 1.1. показана бурова лебідка ЛБУ-1100, основні конструктивні елементи якої повторюються в інших моделях сучасних вітчизняних і зарубіжних лебідок для експлуатаційного і глибокого розвідувального буріння. Лебідка вмонтовується на зварній металевій рамі 4, пристосованою для її перевезення і переміщення підйомним краном при монтажно-демонтажних роботах. До рами приварені корпуси масляних ванн 3, 10 ланцюгових передач, що з'єднують лебідку з коробкою зміни передач. У відцентрових отворах корпусів масляних ванн встановлений підйомний вал з барабаном 7 бурової лебідки.

У корпусі 10 розміщується друга ланцюгова передача, використовувана для приводу валу 11 трансмісій ротора. Вал трансмісії ротора на сферичних роликопідшипниках встановлюється в додатковому розточуванні корпусу 10 і виносній опорі 12, закріпленої на рамі лебідки. Масляні ванни, закриті кришками і проміжними кожухами 15 і 19,і з'єднуються з коробкою зміни передач. Для усунення витоків мастила, в стикових роз'ємах масляних ванн встановлюються прокладки.

Проміжні кожухи при транспортуванні лебідки вводяться у внутрішню порожнину масляних ванн, а зовнішні їх фланці закриваються кожухами 16 і 18. На рамі з боку пульта 2 бурильника змонтовано стійка 8 балансира, гальмівний вал 17 і вал 5 рукояток управління стрічковим гальмом. Електромагнітне гальмо 14 кріпиться до рами співвісній з підйомним валом і гальмо 14 кріпиться до рами співісній з підйомним валом і з'єднується з ним кулачковою муфтою 13. На рамі встановлено два тахогенератори 9 і 20.

Тахогенератор 9 призначений для контролю частоти обертання столу ротора і з'єднується ланцюговою передачею з валом 11 трансмісій ротора. Тахогенератор 20 з'єднується з валом електромагнітного гальма і призначений для контролю швидкості спуску колон труб при автоматичному режимі роботи електрогальма. На стійці 1 встановлений командоаппарат комплексу АСП для блокування переміщень механізму захоплення свічки і талевого блоку. Привід командоаппарата здійснюється від ланцюгової зірочки на підйомному валу лебідки.

До рами кріпиться повітропровід 6 систем пневматичного управління лебідкою. Для безпечної роботи і захисту від забруднення рухомі частини лебідки закриті металевими кожухами з дверцями для доступу до її окремих деталей і вузлів.

Бурові лебідки здійснюють натягнення ведучої вітки талевой системи при підйомі і спуску бурильних колон ненавантаженого крюка з елеватором і спуску обсадних колон. За допомогою лебідок виконується нарощування, згвинчення і розгвинчування бурильних колон, підйом і спуск грунтоносок, підтягання різних вантажів і підйом устаткування в процесі монтажу установок.

Лебідки використовуються також для передачі обертання ротору і подачі бурильної колони під час буріння. Спуск п підйом бурильних колон проводяться велика кількість разів і всі операції при цьому повторюються систематично в строго певній послідовності.

Підйом навантаженого крюка проводиться з витратою потужності, спуск - під дією власної ваги колони або ненавантаженого елеватора. Тому лебідки забезпечуються пристроями для підведення потужності при підйомі і гальмівними пристроями для поглинання роботи спуску. Для підвищення к. к.д. під час підйому гака з ненавантаженим елеватором або колоною змінної ваги лебідки виконують багатошвидкісними. Перемикання з вищою на нижчу швидкість і назад здійснюється оперативними муфтами, що забезпечують плавне включення і мінімальну витрату часу на ці операції. Перемикання швидкості в коробках передач по час підйому колон різної ваги здійснюється періодично. Оперативного управління швидкостями коробки не вимагається.

Канат на барабан лебідки при спуску і підйомі залежно від швидкості крюка і числа струн в талевой оснащенні навивається і звивається з різними швидкостями. Швидкість крюка при підйомі колон найбільшої ваги зазвичай складає 0,3-0,5 М/сек, А швидкість підйому ненавантаженого елеватора - 1,7-2,0 М/сек. Вищі швидкості підйому погіршують умови намотування каната на барабан і не дають істотного виграшу часу.

Швидкості спуску колон визначаються їх вагою, довжиною і технологічними умовами свердловини. Найбільша швидкість на спуск; зазвичай не перевищує 3 м/сек, Найменша при спуску обсадних колон досягає до 0,2 м/сек.

В процесі підйому канат навивається на барабан лебідки під натягненням від ваги всієї колони, а звивається при спуску ненавантаженого елеватора під невеликим натягненням.

Похожие статьи




Будова бурової лебідки та принцип її роботи - Організація і технологія капітального ремонту бурової лебідки марки ЛБУ-1100М2

Предыдущая | Следующая