БАГАТОПОВЕРХОВІ СТОЯНКИ, Багатоповерхові гаражі-стоянки з рампами - Гараж-стоянка для легкових автомобілів особистого користування

Відмінною особливістю планування багатоповерхових стоянок є необхідність організації переміщення автомобіля по вертикалі. Залежно від способу цього переміщення багатоповерхові стоянки діляться на рампові та механізовані.

Багатоповерхові гаражі-стоянки з рампами

Влаштування рамп, їх кількість і організація руху на них впливають на планування стоянки (рис.2.1)

рамповий гараж-стоянка манежного типу. план першого поверху

Рис. 2.1 Рамповий гараж-стоянка манежного типу. План першого поверху

Рампи поділяються: по розташуванню щодо будівлі - на ізольовані (прибудовані) і неізольовані (вбудовані); по обрису в плані - на прямолінійні і криволінійні : за кількістю смуг руху - на односмугові і двосмугові; по висоті підйому - на одномаршеві та двомаршеві (напіврампи); по взаємному розташуванню - на паралельні і перехрещуючи, суміжні і роздільні; по організації руху та просторовій побудові - на одноходові і двоходові; за характером руху - на перервні і безперервні.

У сучасних автостоянках за кордоном в одному і тому ж будинку застосовуються відразу два типи рамп: для в'їзду та стоянок використовують рампи змішаного призначення, а для евакуації використовують " експрес - рампи ", тобто рампи для руху. Ці рампи можуть бути прямолінійними, прибудованими із зовнішньої сторони будинку, але в більшості випадків їх влаштовують спіральними із зовнішнього боку основного об'єму або в центрі автостоянки. Як показує практика споруди гаражів та автостоянок, можливі численні варіанти рамп. На рис.2.2 представлені найбільш поширені типи рамп.

Різновидом багатоповерхових стоянок з самохідним рухом автомобілів є так звані скатні стоянки, в яких рампові пристрої або відсутні зовсім, або є додатковими. Особливістю скатних стоянок є те, що вони мають на всіх поверхах похилі підлоги, по яких відбувається як міжповерховий, так і всередині поверхів рух автомобілів та на яких одночасно розміщуються місця зберігання автомобілів, що встановлюються поперек похилої підлоги.

найбільш поширені типи рамп

Рис. 2.2 Найбільш поширені типи рамп

A - прибудовані прямолінійні одномаршеві рампи;

Б - вбудовані прямолінійні двомаршеві рампи;

В - одномаршеві рампи з концентричним рухом при похилих перекриттях;

Г - рампи з однобічним рухом при похилих перекриттях;

Д - одноходові гвинтові рампи, які обслуговують за один виток два поверхи ;

Е - двоходові рампи для підйому і спуску;

Ж - рампи змішаного типу з двобічним рухом ;

З - рампи змішаного типу з однобічним рухом і єднальними елементами у середині ухилу підлоги

У багатоповерховому гаражі має бути забезпечена наступна мінімальна кількість рамп:

    - при загальній кількості 100 і менше автомобілів, які розташовуються на всіх поверхах, крім першого, - одна односмугова рампа, призначена як для підйому, так і для спуску; - при загальній кількості 100-1000 автомобілів, які розташовуються на всіх поверхах крім першого, - одна двосмугова рампа (одна смуга призначена для спуску, а інша - для підйому) або дві односмугові рампи; - при загальній кількості понад 1000 автомобілів, які розміщуються у всіх поверхах крім першого, - дві двосмугові рампи, з яких одна - для підйому, а інша - для спуску.

В'їзд (виїзд) з підземних і надземних поверхів автостоянки через зону зберігання автомобілів на першому або цокольному поверхах не допускається. У автостоянках закритого типу загальні для всіх поверхів рампи повинні відділятися (бути ізольовані) на кожному поверсі від приміщень для зберігання автомобілів протипожежними перешкодами, воротами та (або) тамбур - шлюзами з підпором повітря при пожежі (в надземних стоянках не обов'язково). У наземних гаражах допускається влаштування неізольованих рамп в будівлях автостоянок відкритого типу, а також у будинках не більше 3 поверхів, при цьому сумарна площа їхніх поверхів (на півповерхів), з'єднаних неізольованими рампами, не повинна перевищувати 10 400 м2. Багатоповерхові автостоянки повинні мати виходи на покрівлю будинку. У будинках автостоянок, де рампа одночасно служить евакуаційним шляхом, з одного боку рампи влаштовується тротуар шириною не менше 0,8 м. Сходи як шляхи евакуації повинні мати ширину не менше одного метра. Приміщення для зберігання автомобілів допускається передбачати без природного освітлення або з недостатнім по біологічній дії природним освітленням. Ухили рамп виражаються у відсотках. В сучасних гаражах ухил закритих рамп по осі смуги руху становить: не більше 13 % (для криволінійних рамп ), до 18 % (для прямолінійних рамп ). Поздовжній ухил відкритих (не захищених від атмосферних опадів) рамп - не більше 10 %. На перехідних ділянках рампи ухил повинен бути вдвічі менше бази автомобіля, для якого призначена рампа. Ухил перехідної ділянки не повинен перевищувати 7 - 8% при ухилі рамп 15%, але не менше ніж 0,1 м. Поперечний ухил віражів криволінійних і прямолінійних рамп повинен бути не більш 6%. Ширина проїжджої частини рампи залежить від габаритної ширини автомобіля і горизонтальної проекції його шляху на рампі (таблиця 2.1).Рух автомобілів на в'їзних гвинтових рампах незалежно від типу останніх повинен проектуватися в напрямку проти годинної стрілки; рух на виїзних рампах залежно від їхнього типу може мати напрямок як за годинною стрілкою, так проти неї. Перевагу потрібно віддавати останньому.

У будинках автостоянок відкритого типу ширина корпуса не повинна перевищувати 36 м. автомобіль багатоповерховий гараж стоянка

Таблиця 2.1 Ширина проїзної частини рамп

№№ пп

Види рамп

Ширина проїзної частини рампи

1

Прямолінійні односмугові

Найбільша ширина автомобіля плюс

0,8 м, але не менше ніж 2,5 м

2

Прямолінійні двосмугові

Подвоєна найбільша ширина автомобіля

Плюс 1,8 м, але не менше ніж 5 м

3

Криволінійні односмугові

Ширина найбільшого автомобіля плюс 1 м, але не менше ніж 3,5 м

4

Криволінійні двосмугові

Подвоєна ширина найбільшого автомобіля плюс 2,2 м, але не менше ніж 7 м

Похожие статьи




БАГАТОПОВЕРХОВІ СТОЯНКИ, Багатоповерхові гаражі-стоянки з рампами - Гараж-стоянка для легкових автомобілів особистого користування

Предыдущая | Следующая