Збирання і опробування лебідки після ремонту - Організація і технологія капітального ремонту бурової лебідки марки ЛБУ-1100М2

Збірка лебідки. Після того, як деталі, що підлягають відновленню, відремонтовані, а непридатні замінені новими, збирають вузли лебідки.

Збірка вузлів проводиться в послідовності, зворотному розбиранні.

Деталі, що мають нерухомі посадки (ступеці ланцюгових коліс і шинно-пневматичних муфт, кулачкові муфти, колеса гидротормоза і ін.), насаджуються на вал за допомогою гідравлічного преса або перед насадкою нагріваються газополум'яними пальниками до температури 350-400°С.

Підшипники кочення перед установкою на вал нагріваються в гарячому маслі до температури 90-100°С.

При збірці валів необхідно витримувати задані по кресленнях відстані між ланцюговими колесами, підшипниками, муфтами і іншими деталями. Це забезпечується фіксацією встановлюваних деталей спеціальними буртиками на валах і втулками розпорів певної довжини, що встановлюються на вал між деталями.

Підйомний вал після установки на нього барабана і гальмівних шківів проходить статичне балансування. У разі дисбалансу до торця барабана приварюються сталеві планки певної ваги.

При збірці гідрогальма необхідно звертати особливу увагу на взаємне розташування ребер ротора і кришок статора. Неправильна установка ротора на вал або перестановка кришок з одного боку гальма на іншу приводить гідрогальма в непридатність.

Зазор між лопатками ротора і кришок статора регулюється товщиною прокладок, що встановлюються між корпусом гальма і кришками. Цей зазор повинен бути рівним 2-2,5 мм, а зазор між ступецей ротора і шайбами 1-1,5 мм.

Після ремонту і збірки вузлів приступають до їх монтажу на рамі лебідки. Спочатку вмонтовують підйомний вал, а потім трансмісійний вал і вал трансмісії ротора. При установці валів вивіряється їх паралельність і співісна парноработающих ланцюгових коліс. Після цього корпусу підшипників валів надійно закріплюються, на рамі лебідки. Останнім вмонтовується гідравлічне гальмо.

При установці гідравлічного гальма необхідно перевіряти центрування підйомного валу лебідки з валом ротора гідравлічного гальма. Центрування валів проводять центрувальними скобами, укріпленими на напівмуфтах, шляхом виміру осьових і радіальних зазорів індикатором або щупом в чотирьох положеннях через кожні 90°. Зазори регулюються підкладенням прокладок під лапи стійок гідравлічного гальма. Центрівка вважається задовільною, якщо різниця зазорів у всіх чотирьох положеннях не перевищує 0,5 мм.

Після закінчення робіт по установці валів і гідравлічного гальма приступають до збірки стрічкового гальма. Збірка стрічкового гальма ведеться в наступному порядку: вмонтовують на рамі лебідки колінчастий вал в зборі з рукояткою, балансир і угвинчують в нього натяжні болти, потім встановлюють гальмівні стрічки, пневмоциліндр і стопорний пристрій гальма. Після закінчення збірки стрічкового гальма проводиться його регулювання.

Натяжними болтами регулюється натяжка гальмівних стрічок так, щоб при загальмованому стані гальма рукоятка знаходилася на висоті 80 - 90 см від підлоги. Балансир повинен знаходитися в горизонтальному положенні, а зазор між рамою лебідки і шайбами, встановленими з нижнього боку в стакани балансира, повинен бути рівним 15 мм. Цей зазор необхідний для забезпечення можливості загальмовування однією стрічкою у разі розриву другої.

Потім надягають ланцюги на колеса ланцюгових передач і вмонтовують деталі пневматичного керування.

Після ретельної перевірки правильності збірки всіх вузлів лебідки встановлюють щити огорожі.

Після збірки проводиться випробування відремонтованого устаткування, в процесі якого перевіряється правильність збірки і пригону його деталей і вузлів, а також здійснюється прироблення сполучень у вузлах і агрегатах. Бурова лебідка випробовується на місці установки.

Якість збірки перевіряється послідовно зовнішнім оглядом, пуском устаткування вхолосту і під навантаженням. Під час роботи устаткування вхолосту і під навантаженням одночасно з перевіркою якості збірки проводиться обкатка устаткування, тобто притирання сполучень.

Зовнішнім оглядом визначається комплектність устаткування, ступінь затягування кріпильних деталей, правильність установки кожухів і так далі Після усунення несправностей, встановлених при зовнішньому огляді, масляна система машини заповнюється мастилом. Потім проводиться пробний пуск машини.

Під час пробних пусків устаткування на холостому ходу регулюється затягування сальників, ущільнень і тому подібне і перевіряється надходження мастила до точок змащування.

Після закінчення підготовчих робіт до пуску проводиться обкатка устаткування на холостому ходу. Тривалість обкатки на холостому ходу визначається технічними умовами на випробування устаткування.

Похожие статьи




Збирання і опробування лебідки після ремонту - Організація і технологія капітального ремонту бурової лебідки марки ЛБУ-1100М2

Предыдущая | Следующая