Вступ - Розрахунок продуктивності підприємства та проектування технологічного обладнання і складського господарства

Виконуючи розрахунково-графічну роботу з дисципліни "Виробнича база будівництва", студенту необхідно отримати знання з питань забезпечення будівництва кваліфікованими робітниками та інженерно-технічними працівниками, машинами, механізмами, будівельними матеріалами, вивчити структуру і функції асфальтобетонного заводу.

На основі цих знань майбутній бакалавру необхідно вміти визначити потужність будівельної організації, розробити її структуру та намітити пріоритетні напрямки матеріально-технічного постачання будівництва, підібрати необхідний комплект машин і механізмів для виконання технологічних процесів при будівництві об'єктів як виробничої бази будівництва. асфальтна асфальтобетонній продуктивність проектування

Крім того, студент зобов'язаний навчитися розраховувати параметри об'єктів виробничої бази будівництва, вміти запроектувати їх інфраструктуру. Всі ці питання мають бути органічно втілені на представленому студентом будівельному генплані.

Практика будівництва асфальтобетонних покриттів в Україні, СНД та Євросоюзі за останні 15-20 років довела, що реально можливо будувати зазначені асфальтобетонні покриття з довговічністю 30 років без капітального ремонту завдяки влаштуванню потужних бетонних основ доріг товщиною 0,5 м і більше.

В цей час винайдені максимально ефективні спеціальні хімічні добавки, які вводяться в кількості 0,05-0,5від маси органічного в'яжучого асфальтобетону і дозволяють пластифікувати його виготовлення, укладання і ущільнення, а після затвердіння виконують функцію клеючої системи - додаткового в'яжучого компоненту. Наприклад: бутодієнстерольні дисперсії (латекси) дозволяють підвищити температуру розм'якшення бітумів від 500С до 950С і знизити температуру хрупкості до -50.. -600С, що суттєво підвищує довговічність асфальтобетонних покриттів.

На підставі вище викладеного дана розрахунково-графічна робота має виробничу і наукову новизну та практичну цінність.

Вихідні дані

1. Склад підрозділів асфальто-бетонного заводу

Для виробництва гарячих, теплих, холодних та інших асфальтобетонних сумішей в структурі асфальтобетонного заводу передбачаються наступні основні підрозділи (цехи, відділення):

    1. Бітумосховище - для приймання, зберігання і використання органічних в'яжучих (бітумів, дьогтів та ін.) 2. Склад щебеню - для формування структур (скелету) крупнозернистого, середньозернистого і дрібнозернистого асфальтових бетонів та щебенево-мастичного асфальтобетону; 3. Склад піску кварцового чи іншого піску або відсівів - відходів каменеподрібнення гірських порід на щебінь із кам'яною мукою - компонентів надщільної структури мінеральної частини асфальтових бетонів; 4. Склад хімічних добавок - сухих та рідких для суттєвого покращення властивостей (міцності при стику, температури розм'якшення, температури хрупкості, водостійкості та ін.) асфальтових бетонів на стадіях перемішування, транспортування, укладання, ущільнення і затвердіння після охолодження. 5. Відділення для приготування хімічних добавок для безпосереднього їх введення у асфальтозмішувач при замішуванні асфальтобетону; 6. Склад сухого мінерального карбонатного порошку, закритий, гідроізольований із пневматичною системою його транспортування у проміжний бункер асфальтобетонозмішувальної установки; 7. Склади-термоси для тимчасового зберігання гарячої асфальтобетонної суміші та тривалого (8 - 10 місяців) зберігання холодної асфальтобетонної суміші; 8. Лабораторія для контролю якості асфальтобетонних сумішей; 9. Адміністративні і побутові приміщення, матеріальні склади; 10. Ремонтно-механічне відділення та ін.

При виконанні розрахунково-графічної роботи необхідно вивчити будову, конструкції і параметри існуючих на сьогодні пересувних (мобільних) структурних підрозділів асфальто-бетонних заводів за технічною і нормативною літературою та навести їх опис та характеристики.

2. Аналіз кліматичних умов району розташування АБЗ

Район будівництва Закарпатська область.

Дорожньо-кліматична зона району будівництва визначає рекомендовану марку нафтового бітуму, тривалість в днях стійких температур із +5 ОС дозволяє будівельникам-дорожникам планувати укладання холодного асфальтового бетону в покриття, а кількість діб із температурою +10 ОС визначає фонд робочого часу для виробництва, транспортування і укладання гарячих асфальтових бетонів.

+5 ОС : 17.ІІІ - 13ІV

21.X - 14.XI

180 - 240

+10 ОС: 11.IV - 13.V

18.IX - 23.X

130 - 195

Студентам необхідно вишукати і втановити головні діючі кар'єри нерудних будівельних матеріалів - щебеню різних порід та пісків для асфальтових бетонів та підстилаючих шарів покриттів трас доріг, а також географічне положення відвалів різних техногенних відходів, що можуть бути використані при зведенні основ доріг та асфальтобетонів покриттів останніх.

Зазначені відомості необхідно подати у текстовому варіанті разом з характеристиками природних і техногенних матеріалів та місцях їх видобування та географічного розміщення. Такі відомості дають можливість оперативного використання всіх наявних сировинних ресурсів для зведення ділянки дорожніх покриттів та основ доріг у заданому районі будівництва автомобільних доріг.

Похожие статьи




Вступ - Розрахунок продуктивності підприємства та проектування технологічного обладнання і складського господарства

Предыдущая | Следующая