Вступ - Організація і технологія капітального ремонту бурової лебідки марки ЛБУ-1100М2

Основні показники розвитку нафтогазової промисловості України визначені Національною програмою "Нафта і газ України до 2010 року", затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17.02.98 №28.

У січні 2009 року в Україні видобуто нафти з газовим конденсатом на 25,6 тис. тонн (або на 6,9%) менше ніж у січні 2008 року, у тому числі підприємствами НАК "Нафтогаз України" зменшено обсяги видобутку на 17,7 тис. тонн (або на 5,2%), що становить 320,5 тис. тонн.

Обсяги видобутого газу у січні 2009 року в Україні збільшились на 116,8 млн. куб. м (або на 6,4%) порівняно з січнем минулого року, у тому числі підприємствами НАК "Нафтогаз України" видобуток газу більше рівня показника 2008 року на 87,7 млн. куб. м та дорівнює 1 760,9 млн. куб. м.

Однак стабілізація видобутку нафти і газу була досягнута за рахунок впровадження комплексу заходів з підвищення ефективності використання ресурсної бази, скорочення кількості недіючих свердловин, впровадження нових методів і технологій нафто, газо, конденсатовилучення на старих родовищах.

Капітальний ремонт бурового та нафтопромислового обладнання - головна складова частина виробничого процесу видобутку нафти та газу. Через це в галузі постійно приділяється увага питанням інтенсифікації ремонтного виробництва, включаючи технологію, організацію і управління. Ставиться задача при здійсненні капітального ремонту глибокої модернізації машин з метою підвищення основних технічних і експлуатаційних параметрів.

Це може бути досягнуто за рахунок:

Широкого впровадження індустріальних методів ремонту;

Спеціалізації і централізації капітального ремонту обладнання;

Оптимального поєднання знеособленого і індивідуальних ремонтів;

Розширення агрегатно-вузлового методу ремонту;

Освоєння на ремонтних підприємствах прогресивних способів відновлення і зміцнення деталей;

Розширення номенклатури і об'ємів відновлення деталей;

Розробка і впровадження типових технологічних процесів ремонту обладнання;

Підвищення технічного рівня і стандартизації ремонтного виробництва;

Виділення із числа ремонтних виробництв базових, які повинні планувати серійним капітальним ремонтом обладнання нового технічного рівня по етапам (випробувальний ремонт, експлуатаційне випробування виробу, коректировка ремонтної документації);

Забезпечення ремонтних виробництв по їх вимогам повним комплектом ремонтних документів;

Впровадження прогресивного технологічного обладнання, пристосувань, оснастки, робочого і контрольно-вимірювального інструмента на всіх стадіях капітального ремонту;

Встановлення єдиного порядку планування, обліку, звітності і розрахунків по повторному використанню деталей, в тому числі за рахунок їх відновлення, що виявленні при поточному і капітальному ремонтах, а також при списанні з балансу машин і обладнання;

Матеріальне стимулювання робітників ремонтних виробництв за відновлення деталей;

Широке впровадження засобів обчислювальної техніки в практику ремонтних підприємств, як при управлінні виробництвом, так і при виконанні проектів модернізації машин, проектувань засобів технологічного оснащення і технологічних процесів.

В наш час дані заходи реалізуються на ремонтних виробництвах галузі. Крім того вирішуються задачі:

Вдосконалення структури виробництва за рахунок випереджаючого росту капітального ремонту в загальному об'ємі товарної продукції;

Покращення використання потужностей ремонтних виробництв на основі щорічного аналізу;

Додержання термінів перебування в капітальному ремонті і забезпечення ресурсів відремонтованого обладнання у відповідності з нормами;

Паспортизація виробничо-господарської діяльності ремонтних підприємств;

Проведення робіт по атестації і раціоналізації робочих місць і скорочення ручної праці;

Впровадження комплексної системи управління якістю продукції;

Розробка прогресивних норм і вимог, що направлені на підвищення якості продукції, економії, ефективного використання сировини, матеріалів і паливно-енергетичних ресурсів.

Капітальним ремонтом бурового та нафтопромислового обладнання займаються бази виробничого обслуговування (БВО). Задачі БВО:

Проведення ППР згідно графіка;

Забезпечення всіх видів енергії і контроль за їх використанням;

Ремонт обладнання;

Ліквідація аварій;

Забезпечення запасів обладнання, матеріалів, інструментів;

Контроль за експлуатацією;

Підготовка нових технічних засобів до експлуатації;

Облік наявності і руху обладнання та інструментів;

Контроль за технічним станом обладнання та інструментів, підготовка матеріалів на списання;

Підготовка звітів керівництву УБР про виконану роботу.

Похожие статьи




Вступ - Організація і технологія капітального ремонту бурової лебідки марки ЛБУ-1100М2

Предыдущая | Следующая