Основні параметри будівельних потоків - Особливості потокового методу організації виробництва

Розрізняють просторові та часові параметри будівельних потоків. Просторові параметри (захватки, ділянки) - це частини будівель або споруд, що забезпечують необхідних фронт робіт спеціалізованої бригади (ланки), вони мають, як правило, природні межі.

Наприклад, захватка є частиною будівлі або споруди: в одноповерхових промислових будівлях - це один або кілька прольотів; Або частина будівлі в межах температурних швів; у багатоповерхових будівлях - це поверхи; у свою чергу, поверх може бути поділений на кілька захваток; для внутрішніх робіт (опоряджувальних та ін.) захваткою може бути секція будівлі або навіть квартира (у житловому будівництві). На лінійно-протяжних об'єктах можуть виділятись умовні захватки за довжиною споруди. При будівництві збірних об'єктів виділяють також монтажні ділянки, які обслуговуються одним краном і складаються з однієї або кількох захваток.

Часові параметри потоків:

Ритм потоку - /Р ;

Крок потоку (внутрішній та зовнішній) - tK;

Тривалість сталого потоку - Т";

Періоди розгортання - Т' та згортання - Т"потоку;

Показник рівномірності потоку в часі - а ;

Загальна тривалість потоку - Г3.

Ритм потоку - це тривалість роботи спеціалізованої бригади на відведеній для неї захватці.

Крок потоку внутрішній - це проміжок часу між початком роботи двох суміжних бригад; крок потоку зовнішній - це проміжок часу між включенням у потік двох суміжних об'єктів.

На рисунку наведено циклограму будівельного потоку, при чому на вісі ординат відкладають захватки (1, 2, 3, 4, ..., п), а на вісі абсцис - час (робочі зміни, доби, тижні); похилі лінії - це рух робочих бригад 1,2,3,4; на рис. 6.4 (б) - графік руху робочих бригад.

Загальна тривалість потоку ТГ - це загальний термін роботи в потоці всіх будівельних бригад.

Період розгортання потоку Г дорівнює часу вступу бригад у роботу; період згортання потоку Т"-це час, коли бригади, виконавши свою роботу, виходять з потоку.

Тривалість сталого потоку Т'' - це період часу, коли одночасно працюють усі бригади.

У зв'язку з тим, що максимальна продуктивність праці досягається при тривалому постійному навантаженні бригад (у періоди розгортання та згортання потоку продуктивність знижується, що зумовлено перебазуванням будівельних машин, організаційними недоліками та ін.), при проектуванні потоку слід прагнути, щоб показник рівномірності потоку в часі а був якомога більше. Це може бути досягнуто (при незмінній кількості виконуваних технологічних процесів) збільшенням кількості захваток, наприклад, при будівництві великої кількості однотипних житлових будинків або великих промислових підприємств.

Аналіз об'ємно-планувальних і конструктивних рішень промислово-цивільних об'єктів свідчить, що організація потокового будівництва найдоцільніша при масовій забудові житлових масивів, будівництві великих промислових споруд, а також лінійно-протяжних об'єктів (шляхів, трубопроводів, ліній електромереж тощо).

Організація потокового будівництва підприємств, будівель і споруд передбачає визначення просторових, технологічних і часових параметрів і залежностей між ними.

1. До просторових параметрах потоку відносяться: фронт робіт, захватка, ділянку, ділянка, ярус.

Фронт робіт - простір, у межах якого здійснюються СМР відповідно до завдання.

Захватка (ділянка фронту робіт) - частина будівлі або його конструктивних елементів, в межах якого розвиваються і пов'язуються між собою приватні потоки, що входять в склад спеціалізованого потоку. Розміри захваток встановлюють виходячи з планувальних, об'ємних і конструктивних рішень будівлі і напрямків розвитку основних процесів по його зведенню. Як захваток приймають повторювані прольоти, секції, поверхи і т. д.

Ділянка - частина будівлі, що зводиться, у межах якого розвиваються взаємопов'язані спеціалізовані потоки, що входять до складу об'єктного потоку. Ділянка являє собою просторову конструктивно-технологічну частину будівлі, при зведенні якої повторюється весь комплекс будівельних, монтажних і спеціальних робіт.

Ділянка - частина фронту робіт відведена для ланки або одного робітника.

Ярус - частини будівлі, на які ділиться об'єкт по висоті в залежності від конструктивних особливостей і технології виробництва робіт.

2. До технологічних параметрів потоку відносяться: число приватних, спеціалізованих або об'єктних потоків (n), обсяги і трудомісткість робіт, інтенсивність (потужність) потоку.

Інтенсивність (потужність) потоку - кількість продукції в натуральних показниках, що випускається будівельним потоком за одиницю часу. Наприклад, кількість квадратних метрів загальної площі житла в день.

    3. До часових параметрів потоку відносяться:
      - загальна тривалість робіт по потоку в цілому; - крок потоку - це проміжок часу, між початком робіт двох суміжних бригад потоку; - ритм роботи бригади - тривалість роботи на відведеній їй одній захватці (ділянці); - період розгортання потоку - проміжок часу між початком першого і завершального процесів, тобто час, протягом якого в будівельний потік поступово включаються всі бригади, які беруть участь в спеціалізованому або об'єктному потоці; - період згортання потоку - проміжок часу між закінченням першого і завершального процесів, тобто час, протягом якого з будівельного потоку поступово вимикаються всі бригади, які беруть участь в спеціалізованому або об'єктному потоці; - період випуску готової продукції - час, що дорівнює тривалості робіт завершальній бригади (приватного, спеціалізованого або об'єктного потоку).
    4. Розрізняють ще статичні параметри і динамічні. До статичних параметрів відносять такі параметри, що не залежать від виробничих умов - обсяг робіт, трудомісткість робіт, вартість робіт.

До динамічних відносять такі параметри, які повністю залежать від конкретних виробничих умов - чисельність робітників, вироблення на одного робітника в день, інтенсивність потоку.

Основні принципи проектування потоків

    - Використовуючи основні принципи потокової організації промислового виробництва і враховуючи особливості будівельного виробництва, розроблено такі принципи і послідовність проектування потоку для зведення однорідних об'єктів будівництва: - Встановлюємо об'єкти, що підлягають будівництву потоковим методом, тобто близькі між собою по конструкціях, кількості поверхів і технології. - Розчленовуємо проектований об'єкт на процеси, бажано рівні або кратні по трудомісткості. - Встановлюємо доцільну послідовність процесів зведення об'єкта і з'єднуємо взаємопов'язані процеси в загальний сукупний процес. Таке розчленовування і синхронізація процесів служить передумовою безперервності - одного з важливих факторів передової організації виробництва. - Встановлюємо послідовність включення в потік будівництва окремих об'єктів, закріплюємо процеси за певними бригадами робітників, встановлюємо рух бригад на окремих об'єктах по ходу технологічного процесу і з об'єкта на об'єкт, згідно з прийнятою послідовності з мінімальними (холостими) переходами. - Оснащуємо бригади робітників будівельними машинами, інструментом, пристосуваннями, ніж забезпечуємо високопродуктивне виконання закріплених за бригадами процесів. - Розраховуємо основні показники (параметри) потоку. - Проектуємо перебазування з об'єкта на об'єкт у встановленій послідовності з урахуванням дотримання заданого ритму виробництва роботи бригад і закріплених за ними будівельних машин, інструментів і пристосувань.

Різновиди поточних методів.

Залежно від способів членування і поділу праці між робочими потокові методи можуть бути:

    - поточно-розчленований метод - застосовується при розподілі бригади на спеціалізовані ланки, які виконують прості процеси, на які ділиться весь виробничий процес; - поточно-операційний метод - застосовується при такому поділі праці між робітниками всередині ланки, коли кожному з них доручається одна операція в складі процесу, поточно виконуваного ланкою всередині захватки. Наприклад, цегляна кладка виконується ланкою з 5 чол., Кожен виконує свою операцію.

Залежно від конструктивних особливостей будівель і споруд застосовуються поточно-захватний і поточно-лінійний методи.

При поточно-захватном методі процес будівництва будівель ведеться шляхом ділення об'єкта в плані на захватки, а по висоті в залежності від конструктивних особливостей - на яруси.

При поточно-лінійному методі будівництва лінійно-протяжних об'єктів бригади робітників, оснащені мобільними засобами механізації, виконують відповідні роботи, послідовно переміщаючись по фронту робіт з певною швидкістю. будівельний поток серійний

Метод роздільних потоків - це такий метод поточного будівництва, коли зведення будівлі організовується окремими потоками, диференційованими за групами будівництва, що виконуються на об'єктах і комплексах об'єктах. Кожна група процесів має свої параметри потоку, відмінні від параметрів інших потоків. Потім всі параметри ув'язуються в єдиний потік комплексу об'єктів. Застосовується при будівництві будинків складної конфігурації і різних по конструктивному рішенню.

а б

Рис.1 Циклограма будівельного потоку (а), графік руху бригад (б)

Похожие статьи




Основні параметри будівельних потоків - Особливості потокового методу організації виробництва

Предыдущая | Следующая