Вивчення системи бухгалтерського обліку у страховій організації - Технологія розробки управлінських рішень на прикладі страхової компанії

Cтраховики ведуть бухгалтерський облік відповідно Плану рахунків, затвердженого наказом Мінфіну № 291. При цьому, бухгалтерський облік у страховій діяльності має певні особливості. Йому притаманні особливі бухгалтерські рахунки - через особливість фінансових операцій страховика. До "особливих" операцій страховика відносять операції надходження страхових премій, виплати страхового відшкодування, формування страхових резервів, операції з перестрахування.

Для обліку страховиками надходжень страхових платежів призначено рахунок 76 "Страхові платежі". По кредиту рахунку 76 "Страхові платежі" відображається збільшення у страховика страхових платежів, по дебету - повернення страхувальнику страхових платежів у разі дострокового припинення дії договору страхування. Щомісяця рахунок 76 закривається кореспонденцією із субрахунком 703 "Дохід від реалізації робіт і послуг".

Планом рахунків для відображення операцій з виплати страхового відшкодування у складі рахунку 90 "Собівартість реалізації" призначено субрахунок 904 "Страхові виплати".

Для відображення операцій з формування страхових резервів Планом рахунків передбачений рахунок 49 "Страхові резерви". Цей рахунок має такі субрахунки:

    492 "Резерви із страхування життя"; 493 "Частка перестраховиків у технічних резервах"; 494 "Частка перестраховиків у резервах із страхування життя"; 495 "Результат зміни технічних резервів"; 496 "Результат зміни резервів із страхування життя"; 497 "Результат зміни резервів незароблених премій"; 498 "Результат зміни резервів збитків".

Для відображення операцій з перестрахування передбачений рахунок 979 "Перестрахування".

Тепер ознайомимося з порядком документального оформлення операції з виплати страхового відшкодування з медичного страхування та відображення даної операції в бухгалтерському обліку.

Відповідно до ЗУ "Про страхування", страхова виплата - це грошова сума, що виплачується страховиком відповідно до умов договору страхування при настанні страхового випадку. Страхова виплата може здійснюватися у вигляді страхового відшкодування або страхової суми (її частини). Страхове відшкодування - це страхова виплата, що здійснюється страховиком при настанні страхового випадку на умовах майнового страхування та страхування відповідальності. Виплата страхової суми (її частини) здійснюється страховиком за договорами особистого страхування.

Розглянемо документи, які необхідно представити страхувальнику або застрахованій особі для виплати страхового відшкодування з медичного страхування. Даний перелік міститься у "Правилах з медичного страхування", а також наводиться у договорі медичного страхування між страховиком і страхувальником.

Перелік документів на виплату страхового відшкодування:

    - заява на відшкодування понесених витрат, пов'язаних зі страховим випадком, з обгрунтуванням причин з яких страхувальник/застрахована особа не звернулася до Сервісного центру для отримання необхідної медичної допомоги; - страховий поліс або його копію; - оригінал довідки-рахунка з медичної установи (на фірмовому бланку або з відповідним штампом) із вказівкою прізвища пацієнта, діагнозу, дати звернення за медичною допомогою, тривалості лікування, з переліком наданих послуг з розбивкою їх по датах і вартості, з підсумковою сумою до оплати;

- оригінали виписаних лікарем у зв'язку з даним захворюванням рецептів зі штампом аптеки і зазначенням вартості кожного придбаного медикаменту;

    - оригінал документу, виданого лікарем, на проходження лабораторних досліджень і рахунок лабораторії з розбивкою по датах, найменуванням і вартістю наданих послуг; - документи, що підтверджують факт оплати за лікування, медикаменти та інші послуги, оплата яких передбачена цими Правилами та договором страхування, (фіскальний документ, квитанція із штампом про оплату або банківська виписка (квитанція) про перерахування вартості медичних послуг); - документи, що підтверджують оплату вартості телефонних розмов страхувальника/застрахованої особи з Сервісним центром або Страховиком, із зазначенням номерів телефонів, дати дзвінків, тривалості, вартості розмов; - оригінали виписаних перевізником рахунків із зазначенням маршруту перевезення і його вартості, виписаних на бланках або з відповідним штампом чи фіскальний чек у випадку, коли страхувальник/застрахована особа за життєвими показниками не мал(а) можливості звернутися до Сервісного центу за організацією екстреної медичної евакуації до найближчого медичного закладу чи найближчого лікаря в країні перебування, і змушений(а) був(ла) самостійно сплатити вартість транспортних послуг машини "швидкої допомоги" або таксі; - документи, що підтверджують витрати на посмертну репатріацію страхувальника/застрахованої особи. - копію внутрішнього паспорту; - копію довідки про присвоєння індивідуального податкового коду; - копію закордонного паспорту з відміткою прикордонних служб про перетин кордону; - у випадку смерті страхувальника/застрахованої особи - копію свідоцтва про смерть; - у випадку смерті страхувальника/застрахованої особи - копію свідоцтва про право на спадок (за умови, якщо страхувальник за згодою застрахованого не призначив вигодонабувача).

На основі наданих документів, у страховій компанії складається акт про настання страхової події, на основі якого відбувається виплата страхового відшкодування.

Акт про настання страхової події складається лікарем-експертом Управління обліку і аналізу страхових відшкодувань Департаменту особистого страхування АСК "ІНГО Україна". Акт є підтвердженням страховика про визнання страхової події. В нашому прикладі страхувальником є юридична особа, а страхове відшкодування виплачується застрахованій особі - співробітниці страхувальника. На жаль, в даній роботі не можливо представити копію даного акту, так як він містить конфіденціальну інформацію.

Акт свідчить, що застрахована особа отримала стоматологічну допомогу в комерційній клініці за свій власний рахунок. Відповідно до договору страхування, застрахована має право на страхове відшкодування, так як опція "Стоматологічна допомога" включена у перелік тих медичних послуг, які можуть отримувати застраховані особи. Але, знову ж таки, відповідно до договору страхування, застрахована особа зможе отримати страхове відшкодування тільки в розмірі тієї суми, яку б страхова компанія компенсувала клініці, яка є розрахунковою по договору страхування. Справа в тому, що страхова премія, яка була сплачена страхувальником, відповідає певному рівню вартості медичних послуг тих медичних закладів, які по умовам договору можуть пропонуватися застрахованим особам для отримання медичної допомоги. Тобто, чим вище сплачена страхова премія, тим вищим буде рівень вартості медичних послуг, які можуть отримувати застраховані особи. Страховою компанією встановлюється перелік медичних закладів по кожній із наданих опцій обслуговування (наприклад, поліклінічна допомога, стоматологічна і т. п.), які є розрахунковими - тобто такими, вартість медичних послуг в яких відповідає величині сплаченої страхової премії страхувальником. Якщо ж застраховані особи отримали медичну допомогу в установі, рівень послуг в якій є дорожчим за рівень в розрахунковій клініці, то страховик зможе компенсувати тільки ту частину вартості лікування, яка по сумі відповідає розрахунковій клініці по тим самим медичним послугам.

Для цього лікарем-експертом складається акт експертизи медичних послуг, де порівнюється вартість медичних послуг, отриманих застрахованою особою в клініках - розрахунковій (це стоматологічна клініка "Ледія") та тій, де були отримані стоматологічні послуги (стоматологічна клініка "Прайм"). На основі такого акту експертизи і розраховується розмір страхового відшкодування.

В акті настання страхової події крім суми відшкодування також наводиться перелік документів, що є додатками до цього акту, і підкріплюються для подання на сплату в бухгалтерію страхової компанії. Такими документами є: заява застрахованої особи; касові чеки; акт виконаних робіт, що надає стоматологічна клініка "Прайм"; копія свідоцтва про державну реєстрацію даної стоматологічної клініки; копія свідоцтва про реєстрацію платника податків даної стоматологічної клініки; копія ідентифікаційного коду застрахованої особи; копія паспорту застрахованої особи. Дані документи слугують підтвердженням, по-перше, що застрахована особа дійсно сплатила грошові кошти для отримання стоматологічної допомоги (чеки та акт виконаних робіт), та, по-друге, що стоматологічна клініка "Прайм" дійсно існує (копії свідоцтв по реєстрацію). Іноді також можуть надаватися в страхову компанію такі документи: квитанції до касових чеків, калькуляція отриманих медичних послуг застрахованою особою, копія ліцензії медичного закладу, що підтверджує легальність надання медичних послуг населенню.

Страхова виплата з медичного страхування у бухгалтерському обліку буде відображатися так:

1) Якщо виплата відбувається через касу страхової компанії, то

Дт рах. 904 - Кт рах. 30

2) Якщо виплата здійснюється через поточний рахунок страхової компанії, то

Дт рах. 904 - Кт рах. 31.

Похожие статьи




Вивчення системи бухгалтерського обліку у страховій організації - Технологія розробки управлінських рішень на прикладі страхової компанії

Предыдущая | Следующая