Зміст і стадії процесу ухвалення управлінських рішень, Зміст процесу ухвалення рішення в операційному менеджменті - Аналіз ресурсної стратегії підприємства

Зміст процесу ухвалення рішення в операційному менеджменті

Існують декілька областей науки і техніки, які можна назвати наукою про ухвалення рішень. Одній з них, назва якої якнайповніші відображає істота питання, є теорія корисності, що є спробою побудови єдиної наукової теорії ухвалення рішень. Проте ця теорія ще настільки молода, що окремі способи і методи ухвалення рішень як і раніше мало є пов'язаний один з одним і, безумовно, заслуговувати спеціального вивчення. В числі цих більш менш незалежних областей знання знаходиться теорія оптимізації, теорія вірогідності, математична статистика і сама теорія корисності.

Оптимізація припускає визначення значень регульованих параметрів (при обмеженнях), що приводять до екстремального значення параметра, що оптимізується. Функція, що виражає параметр, що оптимізується, називається цільовою функцією. Таким чином, елементами задачі оптимізації є цільова функція, обмеження і регульовані параметри. Математичні методи оптимізації описують шляхи знаходження параметрів, які максимізували (або мінімізують) цільову функцію при різних обмеженнях.

Теорію вірогідності іноді називають наукою недостовірних виведень. Теорія вірогідності дає (в певних випадках) спосіб завдання числових значень ступеня невизначеності, яку можна характеризувати конкретна подія, що розглядається. Абсолютно очевидно, що рідко рішення приймаються при повному знанні всіх обставин і що, отже, в сучасних умовах при ухваленні рішень важливо знати теорію вірогідності.

Математична статистика має справу з числовими даними або результатами спостережень. Вона займається вивченням того, яким чином осмислити і обробити отримані дані і зробити правильні виведення. Моделі (теоретичні розподіли) вірогідності використовуються як засіб ухвалення статистичних рішень, і, таким чином, ці дві дисципліни - теорія вірогідності і математична статистика - тісно є пов'язаний один з одним.

Відносно новим додатком теорії вірогідності і математичної статистики, що має велике значення при інженерному проектуванні, є теорія надійності. Роль теорії надійності все більш зростає у зв'язку із зростанням масового виробництва дуже складних машин (наприклад, автомобілів) і з появою потреби в складних високонадійних системах (наприклад, пілотованих космічних апаратів).

Нарешті, в даний час ведуться інтенсивні дослідження в новій цікавій області знань, званою теорією корисності. Хоча до цих пір ця теорія знаходила застосування головним чином у сфері адміністративного управління, в торгівлі і військовій справі, в майбутньому вона може знайти застосування і при рішенні деяких інженерних задач. Теорія корисності дає спосіб вимірювання цінностей різного роду по єдиній шкалі корисності. Теорія ухвалення рішень має справу з вибором стратегій з метою оптимізації вірогідності отримання максимального значення на шкалі корисності.

Управлінське рішення - це результат конкретної управлінської діяльності менеджера. Ухвалення рішень є основою управління. Вироблення і ухвалення рішень - це творчий процес в діяльності керівників будь-якого рівня, що включає:[1, с. 99]

Вироблення і постановку цілі;

Вивчення проблеми на основі одержуваної інформації;

Вибір і обгрунтовування критеріїв ефективності (результативності) і можливих наслідків схваленого рішення;

Обговорення з фахівцями різних варіантів рішення проблеми (задачі);

Вибір і формулювання оптимального рішення;

Ухвалення рішення;

Конкретизацію рішення для його виконавців.

Цілі ухвалення управлінських рішень. Уважний розгляд процесу ухвалення рішень з метою його кращого з'ясування приводить до необхідності чіткого визначення цілей і задач. Нерідко цілі або, в усякому разі, безпосередньо пов'язані з ними чинники є як кількісними (об'єктивними), так і якісними (суб'єктивними). В цих випадках для застосування наукових методів ухвалення рішень потрібна зрілість думок і далекоглядність, а також аналітична і математична майстерність.

Слід пам'ятати, що іноді для досягнення поставленої мети вимагається встановити баланс між двома або великим числом чинників, що розглядаються, причому в певних ситуаціях деякі з них входитимуть в задачу як обмеження, а не як компоненти поставленої цілі.

Альтернативи в управлінських рішеннях. Особи, ухвалюючи рішення, часто не усвідомлюють важливості складання списку альтернатив. Абсолютно очевидно, що кінець кінцем може бути вибрана сама краща альтернатива з числа тих, що розглядаються. В цьому значенні якість вибору обмежена якістю альтернатив. Вичерпний список альтернатив, що є, надає велику допомогу при ухваленні рішень. Ухвалення рішень є вибір одній з альтернатив, і складання їх списку є невід'ємною частиною це процесу. В деякому розумінні складання списку альтернатив абсолютно аналогічно визначенню задачі при інженерному аналізі. Коли альтернативи невизначені, список їх неповний або бути навіть непродуманий, ухвалити рішення неможливо. Проте коли альтернативи чітко перераховані, задача більше не є невідчутною.

Є одна альтернатива, яка майже завжди, в усякому разі в самому початку, присутній в будь-якому списку. Це альтернатива - не ухвалювати рішення взагалі. Іноді (і лише іноді) оптимальним компромісом буде відкласти ухвалення рішення, щоб мати більше часу для накопичення нових фактів. Якщо ж ціль повинна бути досягнута негайно, то, зрозуміло, звичайно не можна відкладати ухвалення рішень на невизначено довгий термін.

Чинники, що розглядаються при ухваленні управлінських рішень. Під чинниками, пов'язаними з ресурсами розуміють час, грошові кошти і виробничі можливості. Під виробничими можливостями тут маються на увазі такі різноманітні речі, як наявність матеріалів, деталей, технічна і наукова майстерність, організаційні можливості і т. д. Для інженерних вирішень характерний, що без спеціального вивчення або дослідження інформація про істотні сторони таких чинників може виявитися недостатньо повною.

До технічних чинників відносяться чинники, які безпосередньо пов'язані з інженерним аналізом або виробленням вимог до конструкції. Звичайно технічні чинники є конкретними і виражаються кількісно.

Окрім ресурсів і технічних чинників, в ході ухвалення рішень важливу роль грають чисто людські чинники. Ці чинники виражають не тільки вимоги політичної або соціальної доцільності здійснення або досягнення альтернативи, але і вимоги людської етики і моралі. Для ухвалення правильного рішення потрібен не тільки технічна компетентність в оцінці ресурсів і технічних чинників, але і облік чисто людських чинників.

Раціональний порядок ухвалення управлінських рішень. Перш ніж задача ухвалення рішень прийме форму, що піддається аналізу одним з наукових методів, необхідно розглянути велике число чинників і виключити альтернативи багато кого. До цього рішення можна ухвалити лише суб'єктивно або шляхом вгадування. Важливо якомога повніше з'ясувати обставини, в яких відбувається ухвалення рішень. Для цієї цілі тут стисло висловлюється методика перетворення ситуації ухвалення рішень до такого вигляду, коли стає можливим застосування одного з різноманітних наукових методів:

    1. Формулюється ціль. 2. Складається можливо більш повний список альтернатив. (Тут необхідний творчий підхід і винахідливість). 3. Складається можливо більш повний перелік чинників. 4. Список чинників, що розглядаються, використовується для зменшення числа альтернатив, при цьому звертається увага на причину виключення кожної альтернативи. На, даному етапі можна побачити, що альтернативи багато кого нереальність. Інші альтернативи можуть виявитися надзвичайно недоцільними. Цей процес може бути украй суб'єктивним, і в деяких випадках він будується на припущеннях. Проте якщо потрібно ухвалити рішення, то іншого вибору немає. В побудові цих суб'єктивних припущень і виносити думок про цінність якраз і виявляється мистецтво особи, яка ухвалює рішення. Слід пам'ятати, що однією з альтернатив може бути альтернатива взагалі не ухвалювати ніякого рішення в даний момент, поки один, з чинників (наприклад, час) не виключить цю альтернативу із списку. 5. Альтернативи, що залишилися, використовуються для скорочення списку чинників, частина яких тепер уже можна не розглядати. Інші чинники можуть однаковою мірою відноситися до всіх альтернатив, що залишилися, і тому їх теж не потрібно більше розглядати.

Питання про те, скільки часу потрібно відводити на аналіз альтернатив, значною мірою є мистецтвом. Крім того, доводиться вирішувати питання про те, чи варто дотримуватися одного разу ухвалений рішення або необхідний його перегляд. Відповіді на ці питання у свою чергу пов'язані з ухваленням певних рішень, проте в даний час вони значною мірою визначаються смаком, схильностями і особистими якостями.

Поняття "рішення" в науковій літературі потрактує по-різному. Воно розуміється і як процес, і як акт вибору, і як результат вибору.

Рішення як процес характеризується тим, що він, протікаючи в часі, здійснюється у декілька етапів. У зв'язку з цим тут доречно говорити про етапи підготовки, ухвалення і реалізації рішень. Етап ухвалення рішень можна потрактувати як акт вибору, здійснюваний індивідуальною або груповою особою, яка ухвалює рішення з допомога певних правил.

Рішення як результат вибору є розпорядженням до дії (план роботи, варіант проекту та ін.).

Рішення є одним з видів розумової діяльності і виявом волі людини. Його характеризують наступні ознаки:

Можливість вибору з безлічі альтернативних варіантів: якщо немає альтернатив, то немає вибору і, отже, немає і рішення;

Наявність цілі: безцільний вибір не розглядається як рішення;

Необхідність вольового акту керівника при виборі рішення, оскільки суб'єкт ухвалення рішення формує його через боротьбу мотивів і думок.

Управлінські рішення можуть бути обгрунтованими, що приймається на основі економічного аналізу і багатоваріантного розрахунку, і інтуїтивними, які хоча і економлять час, але містять в собі вірогідність помилок і невизначеність.

Саме по собі ухвалення рішення є компроміс. Ухвалюючи рішення, необхідно зважувати думки про цінність, що включає розгляд економічних чинників, технічної доцільності і наукової необхідності, а також ураховувати соціальні і чисто людські чинники. Ухвалити "правильне" рішення, - значить вибрати таку альтернативу з числа можливих, в якій з урахуванням всіх цих різноманітних чинників буде оптимізована загальна цінність.

Часто буває необхідний дещо поступитися одній з характеристик (наприклад, надійністю), з тим щоб отримати виграш в іншій (наприклад, у витратах). Задачею особи, приймаючого рішення, є відшукання альтернатив, що є оптимальним компромісом при обліку всіх чинників, що розглядаються.

В деяких випадках оптимальний компроміс можна знайти, звертаючись до наукових методів ухвалення рішень, тобто використовуючи математичні методи оптимізації, теорію вірогідності, математичну статистику або теорію корисності. В інших випадках ухвалення рішень є виключно складним питанням, яке носить суб'єктивний характер і припускає облік некількісних людських чинників і думок про цінність. Проте найбільш часто при ухваленні рішень проводиться облік як кількісних, так і якісних чинників, які повинні розглядатися одночасно.

Є думка, що ухвалення рішень по суті є мистецтвом. Це переконання міцно укорінялося в свідомості людей багато кого, зайнятих у сфері адміністративного і державного управління. Проте поява обчислювальної техніки і успіхи, досягнуті в розробці наукових методів ухвалення рішень, привели до зміни цих поглядів. Раніше вважалося, що ухвалення рішень носить повністю якісний характер і є суб'єктивною справою. В даний час в цій області інтенсивно упроваджуються кількісні методи.

Ухваленні рішення повинні грунтуватися на достовірній, поточній і прогнозованій інформації, аналізі всіх фактів, що роблять вплив на рішення, з урахуванням передбачення його можливих наслідків.

Керівники зобов'язані постійно і всесторонньо вивчати інформацію, що поступає, для підготовки і ухвалення на її основі управлінських рішень, які необхідно погоджувати на всіх рівнях внутрішньофірмової ієрархічної піраміди управління.

Кількість інформації, яку необхідно переробити для вироблення ефективних управлінських рішень, настільки велика, що воно давно перевищило людські можливості. Саме труднощі управління сучасним великомасштабним виробництвом зумовили широке використовування електронно-обчислювальної техніки, розробку автоматизованих систем управління, що зажадало створення нового математичного апарату і економіко - математичних методів.

Оскільки керівник має нагоду вибирати рішення, він несе відповідальність за їх виконання. Ухвалений рішення поступають до виконавчих органів і підлягають контролю за їх реалізацією. Тому управління повинне бути цілеспрямованим, повинна бути відома ціль управління. В системі управління обов'язково повинен дотримуватися принцип вибору ухваленого рішення з певного набору рішень. Чим більше вибір, тим ефективно управління. При виборі управлінського рішення до нього пред'являються наступні вимоги: обгрунтованість рішення; оптимальність вибору; правомочність рішення; стислість і ясність; конкретність в часі; адресність до виконавців; оперативність виконання.

Похожие статьи




Зміст і стадії процесу ухвалення управлінських рішень, Зміст процесу ухвалення рішення в операційному менеджменті - Аналіз ресурсної стратегії підприємства

Предыдущая | Следующая