Структура й органи управління страхової організації - Технологія розробки управлінських рішень на прикладі страхової компанії

Структура організації - це логічні взаємовідношення рівнів управління та функціональних сфер, побудовані в такій формі, яка дає змогу найефективніше досягти цілей організації.

Організаційна структура зумовлює процес управління, а також створює систему, за допомогою якої здійснюється планування, керівництво і контроль за діяльністю організації.

Завдання структури організації:

Ь ефективно взаємодіяти із зовнішнім середовищем;

Ь продуктивно і доцільно розподіляти і спрямовувати зусилля своїх працівників;

Ь задовольняти потреби клієнтів;

Ь сприяти досягненню мети організації з високою ефективністю.

Під організаційною структурою страхової компанії розуміють сукупність управлінських підрозділів, між якими встановлена система зв'язків, які призначені забезпечувати реалізацію різного виду робіт, функцій і процесів для досягнення поставленої мети.

Структура компанії АСК "ІНГО Україна" побудована відповідно до страхових продуктів, які вона поширює.

Організаційна структура компанії затверджується наказом Голови Правління і передбачає наступні рівні управління: департамент, управління, відділ. Нижче вказані основні рівні управління у вигляді списку. Але даний список приблизний, так як точна інформація щодо структури компанії є комерційною таємницею.

Структуру компанії складають:

    1. Адміністративний відділ. 2. Фінансове управління: 1.1 Бухгалтерія; 1.2 Відділ внутрішнього аудиту; 1.3 Відділ фінансового аналізу. 3. Відділ інформаційних технологій. 4. Відділ по роботі з персоналом. 5. Департамент транспортного страхування. 6. Департамент комплексного страхування. 7. Департамент особистого страхування: 7.1. Управління по роботі з промисловими підприємствами; 7.2. Управління по роботі з корпоративними клієнтами; 7.3. Управління обліку і аналізу страхових відшкодувань; 7.4. Відділ андерайтингу та актуарних розрахунків. 8. Департамент страхування спеціальних ризиків. 9. Управління з продажів фізичним особам та маркетингу. 10. Управління перестрахування. 11. Відділ реклами та зв'язків з громадськістю. 12. Управління правового забезпечення: 12.1. Юридичний відділ 12.2. Відділ розгляду претензій 13. Служба безпеки.

Як можна побачити, організаційна структура компанії є доволі складною. Якщо говорити про основні типи організаційних структур, то в АСК "ІНГО Україна" використовується дивізіональна організаційна структура. Групування видів діяльності здійснюється за принципом розподілу праці за цілями. Тому навколо певного виробництва формується організаційний підрозділ з автономними правами у здійсненні своїх безпосередніх обов'язків. Дивізіональна організаційна структура передбачає подальший розподіл управлінської праці, який відбивається у децентралізації оперативних функцій управління, що передаються виробничим підрозділам та централізації загальнокорпоративних функцій управління, що сконцентровані на вищому рівні управління компанії. Така структура організації дає можливість для вищого керівництва зосередитись на вирішенні стратегічних проблем, не втручаючись в оперативну діяльність виробничих підрозділів; підвищити якість рішень, що приймаються завдяки наближенню до місця виникнення проблеми; внутрішньофірмовій конкуренції.

На прикладі можна розглянути Управління перестрахування. До складу Управління входять два відділи: відділ вихідного перестрахування та відділ вхідного перестрахування. Відділ вихідного перестрахування займається забезпеченням перестраховувального захисту компанії. Відділ вхідного перестрахування приймає в перестрахуваня ризики від інших страхових компаній і, таким чином, приносить певні прибутки АСК "ІНГО Україна".

За таким принципом побудовані усі департаменти компанії. Це дозволяє більш якісно здійснювати як процес продажу страхових продуктів (цим займаються відділи з продажів), так і подальше обслуговування клієнтів (відділи супроводження) та здійснення страхових відшкодування (відділи по аналізу страхових відшкодувань).

Тепер дуже легко простежити за виробничими зв'язками, що склалися між різними структурними підрозділами в середині компанії. Можна виділити такі основні моменти, що дозволяють спростити процес управління компанією:

    1) функції адміністративного управління відокремлені від функцій, безпосередньо пов'язаних із поширенням страхових продуктів; 2) зв'язки між відділами, управліннями одного департаменту дуже сильні, так як стосуються в кінцевому результаті одного виробничого процесу чи однієї галузі страхування; 3) виробничі зв'язки між різними департаментами, що відповідають різним видам страхування, майже відсутні.

Структура компанії схематично наведена у Додатку 1.

Управління компанією здійснюється відповідно до Статуту і Установчого договору АСК "ІНГО Україна".

В управлінні беруть участь наступні організаційні одиниці:

    * Зібрання акціонерів; * Наглядова Рада; * Правління; * Голова правління.

Зібрання акціонерів - це найвищий орган управління, який здійснює стратегічне управління компанією. Зібрання скликається не рідше за один раз на рік. Загальне Зібрання акціонерів визнається повноважним, якщо в його засіданнях беруть участь акціонери, які володіють не менш 60% голосів. Всі утримувачі простих акцій, незалежно від кількості акцій, мають право брати участь в зібранні акціонерів з правом голосу.

Наглядова Рада - це орган управління, який вибирається з числа акціонерів і здійснює стратегічне управління компанією в період між зібранням акціонерів.

Голова Правління є найвищим виконавчим органом компанії, який затверджується Зібранням акціонерів, і в період між Зібранням акціонерів, він ухвалює рішення з усіх питань, які не відносяться до компетенції Зібрання акціонерів і Наглядової Ради. Голова Правління разом із членами Правління здійснює керівництво поточною діяльністю компанії. Правління очолює Голова Правління, склад Правління затверджується на Зібранні акціонерів. Функції і повноваження Правління і Голови Правління визначені в Статуті і Положенні "Про Правління АСК "ІНГО Україна ".

Функції керівних органів.

    1) Загальні збори акціонерів є вищим органом компанії. До функцій Загальних зборів акціонерів належать наступні:
      - визначення основних напрямків діяльності Компанії, затвердження планів та звітів про їх виконання; - затвердження Статуту та внесення до нього змін та доповнень; - обрання та відкликання голови та членів Спостережної ради; - обрання та відкликання голови Правління компанії; - створення, реорганізація та ліквідація дочірніх підприємств, структурних підрозділів компанії, затвердження їх статутів та положень; - винесення рішень про притягнення до майнової відповідальності посадових осіб органів управління Компанії; - прийняття рішень про випуск цінних паперів та про обмін облігацій на акції; - затвердження річних результатів діяльності, включаючи її дочірні підприємства.
    2) В перерві між проведенням Загальних зборів акціонерів інтереси акціонерів представляє Спостережна рада в межах компетенції, визначеної

Статутом компанії.

Спостережна рада виконує такі функції:

Укладає з головою Правління контракт найму на роботу;

Затверджує та відкликає за поданням голови Правління кількісний та персональний склад правління;

Затверджує положення про акції та інші цінні папери компанії;

Затверджує положення про фонди компанії, що створюються за рахунок прибутку;

Затверджує положення про порядок розміщення тимчасово вільних коштів компанії;

Затверджує організаційну структуру компанії;

Погоджує проведення операцій з нерухомим майном компанії;

Призначає посадових осіб дочірніх компаній;

Приймає рішення про придбання компанією власних акцій, інше.

3) Виконавчим органом Компанії, який здійснює керівництво її поточною діяльністю є Правління Компанії. До компетенції Правління належать:

Розробка основних напрямків діяльності та перспективи розвитку Компанії;

Організація господарської діяльності Компанії, ведення обліку та складання звітності;

Вирішення питання добору та перепідготовки кадрів;

Розгляд річного балансу та звіту Компанії;

Розгляд матеріалів перевірок та ревізій;

Визначення напрямків поточної діяльності Компанії, затвердження оперативних планів роботи та контроль за їх виконанням;

Затвердження положення про оплату праці працівників Компанії та кошторису апарату Правління, інше.

Роботою правління керує голова Правління компанії, який уповноважений керувати поточними справами компанії, організовувати виконання рішень Загальних зборів акціонерів та Спостережної ради, представляти Компанію в її відносинах з третіми сторонами, вести переговори та укладати угоди від імені Компанії, організовувати ведення протоколів засідання правління. Голова Правління може виконувати також функції і голови Ради директорів.

Таким чином, органи управління виконують функції стратегічного керування компанією, а структурні підрозділи сконцентровані на більш оперативній роботі по різним напрямкам діяльності компанії.

Похожие статьи




Структура й органи управління страхової організації - Технологія розробки управлінських рішень на прикладі страхової компанії

Предыдущая | Следующая