Аудит обліку валових доходів і валових витрат - Впровадження елементів управлінського обліку на ТОВ "Український автомобільний холдинг"

Метою аудиту доходів встановлення вірогідності даних первинних документів щодо визначення доходів та формування шансових результатів, повноти та своєчасності відображення первинних даних в облікових регістрах, відповідності методики обліку доходів від реалізації, інших операційних, фінансових доходів, надзвичайних доходів чинним нормативним документам.

У процесі аудиту доходів з'ясовується:

    - облікова політика щодо обліку доходів; - умови визначення доходів від звичайної діяльності; - наявність окремого обліку доходів від різних видів діяльності; - повнота розкриття інформації про доходи у примітках до фінансових звітів.

Інформацію про доходи планом рахунків передбачено рахунки класу 7 "Доходи"(таблиця 3.1).

Таблиця 3.1 Аналіз доходів по субрахункам

Діяльність

Господарські операції

Субрахунок

Основна

Реалізація: продукції власного виробництва;

701

Товарів;

702

Робіт, послуг.

703

Повернення продукції, товарів,

704

Інша операційна

Реалізація іноземної валюти

711

Реалізація інших оборотних активів

712

Операційна оренда активів

713

Операційна курсова різниця

714

Штрафи, пені, неустойки

715

Списания активів та їх наступне відшкодування

716

Списання заборгованостей і формування резервів

717

Доход від безоплатно одержаних оборотних активів

718

Інші

719

Фінансова

Доходи від інвестицій:- в асоційовані підприємства

721

У сшльну діяльність

722

У дочірні підприємства

723

Доходи від інших фінансових операцій

Дивіденди отримані

731

Відсотки отримані

732

Інші доходи

733

Інвестиційна

Реалізація фінансових інвестицій

741

реалізація необоротних активів

742

Реалізація майнових комплексів

743

Неопераціїна курсова різниця

744

Неопераціїна курсова різниця

745

Інші доходи

746

Відшкодування збитків від надзвичайних подій

751

Інші доходи від надзвичайних подій

752

Списання чистого доходу на фінансові результати проводиться раз на рік, тому під час аудиту необхідно перевірити, чи визначене це питання в наказі про облікову політику підприємства.

Фінансові результати відображаються на відповідних субрахунках: 791 "Результат основної діяльності", 792 "Результат фінансових операцій", 793 "Результат іншої звичайної діяльності".

Можливі порушення Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 "Дохід". При аудиті "Доходу від реалізації готової продукції", рахунок 701 проводиться:

    - перевірка замовлень на продаж за книгою реєстрації - перевірка прейскуранту цін - перевірка повноти виписки рахунків-фактур за книгою реєстрації - перевірка повноти касових надходжень - перевірка відповідності документів на відвантаження продукції затвердженим замовленням на продаж - перевірка випадків відсутності документів на відвантаження продукції - звірка рахунків-фактур із затвердженими замовленнями і вантажними документами на продаж продукції - звірка кількості відвантаженої продукції за даними складського обліку та документів на відвантаження продукції - перевірка осіб, що здійснюють функції відвантаження продукції (чи не пов'язані їх функції з функціями продажу) - перевірка ціноутворення відвантаження продукції пов'язаним особам - перевірка правильності бухгалтерського обліку продаж (кореспонденція

Рахунків, облікові регістри)

    - перевірка повноти обліку відвантаження по бартерних операціях та способу розрахунків - перевірка повноти відображення доходів за звітний період

Майже в такому порядку проводиться аудит "Доходу від реалізації товарів," рахунок 702 ,аудит "Доходу від реалізації робіт (послуг)", рахунок 703 , які складають основну частину доходу підприємства.

Метою аудиту витрат є встановлення вірогідності даних первинних документів щодо визначення витрат, повноти та своєчасності їх відображення в облікових реєстрах, відповідності методики обліку витрат чинним нормативним актам.

У пронесі аудиту витрат з'ясовується:

    - облікова політика щодо обліку витрат; - підтвердження витрат відповідними первинними документами - обгрунтованість відображення витрат згідно класифікації видів діяльності; - наявність окремого обліку витрат різних видів діяльності; - правильність розподілу операційних витрат на адміністративні, збутові та інші витрати операційної діяльності; - повнота розкриття інформації про витрати у примітках до фінансових звітів.

При аудиті Адмістративних витрат (рахунок 92) проводиться:

    - перевірка обгрунтованості включення витрат до складу адміністративних - наведення складу витрат за статтями згідно застосовуваної підприємством класифікації - перевірка обгрунтованості віднесення до складу адміністративних витрат податків, зборів та обов'язкових платежів - складання переліку видів та сум податків, віднесених на адміністративні витрати - перевірка наявності та повноти оформлення документів, що стверджують витрати

При аудиті "Витрати на збут (рахунок 93) проводиться:

    - перевірка обгрунтованості включення витрат до складу витрат на збут - наведення складу витрат за центрами виникнення витрат згідно застосовуваної підприємством класифікації - перевірка наявності та повноти оформлення документів, що підтверджують витрати

На нашому підприємстві був проведений аудит господарської діяльності за 2004 - 2005 роки з наданням інформації в цій дипломній роботі.

В окремих випадках відпуск автомобілів юридичним особам проводиться за дорученнями, підписаними директором за себе і за утримувача та вказується інше прізвище утримувача. При відпуску автомобілів дилерам для фізичних осіб та видачі їм довідок-рахунків на підприємстві керуються спочатку факторськими листами, а пізніше отримується оригінал листа та доручення на працівника цього підприємства, а не на фізичну особу - утримувача автомобіля.

Крім зазначеного, було відпущено автомобіль без його повної оплати та відсутності необхідних для цього умов в договорі, з 28.07.2005р. по накладній №1135 обліковується заборгованість в сумі 137070 грн., причому в подальшому відбувається відпуск автомобілів цьому підприємству за повну вартість та попередній оплаті..

Продаж запасних частин проводиться в основному за дорученнями, але окремі випадки потребують додаткового розгляду. Так, передбачений термін дії доручення (Інструкція про порядок реєстрації..... довіреностей № 99 від 16.05.96р.)-10 днів не дотримується на підприємстві

В практиці є випадки відпуску товарно-матеріальних цінностей без доручення, при цьому Інструкція №99 дозволяє відпуск без доручення тільки при централізовано-кільцевих перевезеннях цінностей з наданням зразка печатки, що завіряє підпис особи, яка отримує цінності.

За даними оборотно-сальдової відомості за станом на 01.12.2005 р. дебіторська заборгованість по розрахунках з покупцями та замовниками (рахунок 36) складає в сумі 2562347,68 грн. що утворилася за реалізовані без оплати товарно-матеріальні цінності і надані послуги з ремонту і технічного обслуговування автомобілів. З цієї суми 2553639,68 грн. - це поточна заборгованість, яка утворилася протягом ІІІ кварталу 2005 року; 1190,64 грн. утворилися у 2004 році

Кредиторська заборгованість у загальній сумі 143343,70 грн. - в основному являє собою внесені у серпні-вересні поточного року авансові платежі клієнтів за автомобілі, запасні частини та ремонт і технічне обслуговування автомобілів.

За даними оборотно-сальдової відомості по рахунку № 631 за станом на 01.10.2005 р. дебіторська заборгованість по розрахунках з вітчизняними постачальниками складає 1068425,33 грн. і кредиторська - 2967493,72 грн. Як дебіторська, так і кредиторська заборгованості в основному є поточними, які утворилися протягом ІІІ кварталу 2005 р. за винятком наступних сум кредиторської заборгованості:

На підприємстві юридичною та бухгалтерськими службами проводиться робота по погашенню дебіторської та кредиторської заборгованостей шляхом письмових повідомлень до боржників. Розбіжність в сумі до оподаткування між бухгалтерським та податковим обліком в розмірі 2138,2 тис. грн., пояснюється наступним чином. В суму включаються 1937 тис. грн. - процентів по курсовій різниці за заборгованість з нерезидентами, 160 тис. грн. - умовно нараховані відсотки по заборгованості з фінансової допомоги на зворотній основі на звітну дату та 51 тис. грн - безкоштовно отриманих товарно-матеріальних цінностей.

На підприємстві введено за практику повернення клієнтам (фізичним особам) одержаних авансів на придбання автомобілів по однотипній заяві - скрутне фінансове становище.

Такі операції можуть стати об'єктом перевірки контролюючими або податковими органами, тому що вищезазначене можна трактувати, як ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах, так як ці операції проведені вкінці звітного періоду.

При перевірці вимог законодавства по гарантійному обслуговуванню було встановлено:

Ведення з порушеннями Книги обліку гарантійних ремонтів, ведення якої передбачено Наказом ДПА України від 27.06.1997р. №203 "Порядок обліку бракованих, повернутих покупцями, у разі здійснення гарантійних замін, а также обліку покупців, що отримали таку заміну або послуги з ремонту", що дає право такому підприємству на податковий кредит та збільшення валових витрат на вартість замін, а також роз'яснення в листі ДПА від 30.04.2002р., згідно яких, платник втрачає право на податковий кредит та збільшення валових витрат на вартість замін при відсутності такого обліку.

З проведених за 2005 рік 150 випадків гарантійного ремонту, є наявність на складах замінених запасних частин та агрегатів тільки в 140 випадках. Всього за 9 місяців 2005р. було відображено в бухгалтерському обліку списання запасних частин на суму 122 тис. грн., з включенням цієї суми до валових витрат в податковому обліку. Відповідно ст..5.3.4 Закону "Про оподаткування прибутку" розд.3 здійснення заміни товару без зворотного отримання бракованого товару або без належного ведення зазначеного обліку не дає права на збільшення валових витрат продавця такого товару на вартість замін. Списано згідно рахунку майже на 6,1 тис. грн. запасних частин по передпродажній підготовці (вкладиш КПП, підшипники, комплект шестерень, вилка та інші) без підтвердження їх виконання та наявності на складі замінених.

В деяких актах виконаних робіт з гарантійного обслуговування не вказується час на його проведення, що говорить про відпуск таких матеріальних цінностей клієнтам безкоштовно, а згідно податкового законодавства, такі суми включаються до оподаткування як доходів підприємства так і фізичної особи.

Час гарантійного ремонту ставиться в деяких випадках набагато завищений, ніж передбачено на його проведення причому на такі завищені норми часу нараховують заробітну плату, яку включають до валових витрат в податковому обліку з нарахуваннями. Все це робиться з метою загрузки працівників роботою "на папері." і.

За 2005 рік підприємством було укладено наступні договори на проведення ремонтних робіт:

    - в яких кошторис відсутній, є тільки протокол договірної ціни. - кошторису немає. А по Акту виконаних робіт за серпень 2005р. ці роботи прийняті, за які перераховано кошти

Проблемним у питанні ремонтних робіт крім вище перерахованих є те, що вони не узгоджуються з відділом капітального будівництва, немає підтвердження обсягів виконання деяких ремонтних робіт Виконавцями та права на їх виконання. Сума витрат. віднесена на валові витрати в податковому обліку повністю, а п.8.7.1. Закону "Про оподаткування прибутку" дозволяє віднести до валових витрат будь-які витрати, пов'язані з поліпшенням основних фондів, що підлягають амортизації, у тому числі витрати на поліпшення орендованих основних фондів, у сумі, що не перевищує 10 відсотків сукупної балансової вартості всіх груп основних фондів станом на початок такого звітного періоду. Для підприємства ця сума в 2005р. становить всього - 5 тис. грн, тобто зменшено суму до оподаткування

Фізичній особі було реалізовано 10 найменувань рекламної продукції за відпускною ціною нижче ціни придбання.

Безкоштовна роздача продукції з логотипом на значну суму. не повинна бути віднесена на валові податкові витрати звітного періоду в повному розмірі, так як п.5.4.4 Закону "Про оподаткування прибутку" обмежує такі витрати не більше двох відсотків від отриманого прибутку за попередній звітний квартал. Списання цієї продукції проводиться згідно накладної, а не по звітах матеріально-відповідальних осіб по закінченні проведення виставки чи ярмарки.

На суму безкоштовно розданої рекламної продукції підприємством не проведено нарахування сум податкового зобов'язання (згідно ст..4.2 Закону "Про ПДВ" про його нарахування при безоплатній передачі товарів не нижче звичайної ціни).

По підсумках аудиту внесені наступні пропозиції:

    1. При укладанні договорів на реалізацію автомобілів, запасних частин та інші договори передбачати вимоги чинного законодавства на їх відповідність, а саме: купівля-продаж, товарний кредит, відстрочення платежів, фінансової допомоги та інші. 2. Відпуск товарно-матеріальних цінностей проводити по дорученнях, оформлених згідно вимог Інструкції № 99 від 16.05.1996р., вимагати паспорти від осіб-отримувачів та перевіряти відповідність підписів в дорученні та накладній. 3. Роботу юридичної та бухгалтерської служби по зменшенню дебіторської заборгованості направити не тільки поданням претензій, а й передачею матеріалів на таких боржників до суду. 4. Звести до мінімуму повернення коштів покупцям, особливо в кінці звітного періоду а потім їх отримання на рахунок або в касу, що дасть можливість трактувати такі операції, як ухилення сплати податків за звітний період. 5. В відомостях на видачу заробітної плати передбачити, що напис : По цій відомості видано грошових коштів" тільки після їх видачі, а не до моменту видачі, з обов"язковим підписом касира та уповноваженої на це особи. 6. Обов"язково вести регулярно Книгу обліку гарантійних ремонтів, згідно вимог Наказу ДПА України від 27.06.1997р. №203 "Порядок обліку бракованих, повернутих покупцями, у разі здійснення гарантійних замін" та заповнювати в первинних документах всі передбачені реквізити. 7. Виділити окреме місце для зберігання замінених запасних частин по гарантійному обслуговуванню з підтверджуючими документами біля них. 8. Проведення ремонтних робіт узгоджувати з спеціалістами по будівництву, з обов"язковим складанням кошторисів на їх проведення 9. Безкоштовну роздачу товарів з рекламною метою при проведенні передпродажних та рекламних заходів проводити згідно вимог п.5.4.4 Закону "Про оподаткування прибутку підприємств", а саме в розмірі не більше двох відсотків від оподаткованого прибутку за попередній квартал. На суму такої безкоштовної роздачі проводити нарахування податку на додану вартість згідно ст..4.2 Закону "Про податок на додану вартість". 10. Налагодити контроль по віднесенню до валових витрат будь-які витрати, пов'язані з поліпшенням основних фондів, що підлягають амортизації, п.8.7.1. Закону "Про оподаткування прибутку", у сумі, що не перевищує 10 відсотків сукупної балансової вартості всіх груп основних фондів на початок року.

Похожие статьи




Аудит обліку валових доходів і валових витрат - Впровадження елементів управлінського обліку на ТОВ "Український автомобільний холдинг"

Предыдущая | Следующая