ОРГАНІЗАЦІЙНО-ЕКОНОМІЧНИЙ АНАЛІЗ ДІЯЛЬНОСТІ ДП ГК "КИЇВ", Загальна характеристика підприємства - Аналіз форм та систем оплати праці персоналу ДП ГК "Київ"

Загальна характеристика підприємства

Державне підприємство "Готельний комплекс "Київ" (ДП ГК "Київ"), що має категорію 4 зірки, сьогодні є одним із найбільших і найкомфортабельніших готелів у самому серці столиці. Цей комплекс був споруджений у 1973 році минулого століття і відтоді гостинно зустрічає численних гостей з різних куточків світу, серед яких космонавти й дипломати, славетні актори й спортсмени, політики і бізнесмени, народні депутати та іноземні туристи.

Поштова адреса: Україна, м. Київ, 01021, вул. Грушевського, 26/1. Телефон: +38 (044) 253 01 55, факс: +38 (044) 253 64 32. Офіційний сайт: www. hоtelkiev. соm. ua.

Невеликі відстані до засобів прибуття/вибуття сприяють популярності готельного комплексу серед ділових людей - його основних клієнтів: до Міжнародного аеропорту "Бориспіль" - близько 40 км, до аеропорту "Київ" - 14 км, 5 км до Центрального залізничного вокзалу та річкового порту. Крім того, гості можуть швидко дістатися будь-якого кінця міста, адже поряд - тролейбусне та автобусне сполучення, станції метро "Арсенальна" і "Хрещатик".

ДП ГК "Київ" - відомчий готель бізнес-класу, що підпорядкований Верховній Раді України, тому основний сегмент гостей - народні депутати, а також ділові люди, що приїздять з комерційною метою на короткий термін.

За формою власності ГК "Київ" - загальнодержавне підприємство.

Ідентифікаційний код за Єдиним державним реєстром підприємств і організацій України 14353417.

ДП ГК "Київ" належить до засобів розміщення готельного типу, вид - колективний засіб розміщення, тип - комплекс відпочинку.

Підприємство здійснює свою діяльність на засадах Статуту, який затверджено Загальними зборами учасників вiд 19 грудня 1997 р. Згідно із Статутом та чинним законодавством України.

Метою дiяльностi ДП ГК "Київ" є реалізацiя економiчних, соцiальних, професiйних iнтересiв керівників та працiвникiв підприємства та отримання прибутку вiд дiяльностi по задоволенню суспiльних потреб, а саме: основних та додаткових послуг готелю, ресторану та інших підрозділів.

ДП "Готельний комплекс "Київ" має всі права і обов'язки, передбачені законодавством України про підприємства і господарські товариства.

У своїй діяльності ДП ГК "Київ" орієнтується на такі напрямки:

    1) ситуаційний аналіз включає вивчення ринку послуг, конкурентоспроможність, ціни, запити майбутніх клієнтів, методи формування попиту та канали реалізації послуг; 2) інноваційна діяльність: науково-технічні розробки в галузі готельного господарства і туризму, впровадження технічних, організаційних нововведень, планування інвестиційної політики; 3) виробнича діяльність (основна), що включає надання послуг, планування об'єму послуг, що надаватимуться в майбутньому, маркетингові програми для їх просування і реалізації, забезпечення підприємства необхідними матеріально-технічними ресурсами; 4) комерційна діяльність, що визначає ефективність інноваційно-виробничих процесів; 5) економічна діяльність: стратегічне та поточне планування, звіт і звітність, ціноутворення, система оплати праці, ресурсне забезпечення виробництва, зовнішньоекономічну та фінансову діяльність; 6) соціальна діяльність: ефективне управління персоналом.

Основна діяльність готелю - надання основних та додаткових готельних послуг.

Споруда готелю "Київ" збудована за індивідуальним проектом. Інженерне забезпечення складається з центрального водопостачання, каналізації, бойлерної тощо.

Основне законодавство, яким керується підприємство - Конституція України, Закони України "Про підприємства", "Про підприємницьку діяльність", "Про захист прав споживачів", "Про оподаткування" та ін.

До галузевого законодавства, що регулює діяльність готельного комплексу "Київ" належать: Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про туризм" від 18.11.2003 року, Міждержавний стандарт "Класифікація готелів", Національні стандарти України ДСТУ 4268:2003 "Послуги туристичні. Засоби розміщування. Загальні вимоги", ДСТУ 4269:2003 "Послуги туристичні. Класифікація готелів", "Правила користування готелями і аналогічними засобами розміщення", Декрети Кабінету Міністрів України "Про стандартизацію і сертифікацію", "Про державний нагляд за додержанням стандартів, норм і правил та відповідальність за їх порушення" та ін.

В готельному комплексі "Київ" створено всі умови для проведення переговорів, семінарів та конференцій будь-якого формату. До послуг гостей два багатофункціональних зали (на 50 і 200 осіб), кімната переговорів і сучасно обладнаний бізнес-центр. Проведення будь-якого заходу прикрасить кофе-брейк, фуршет або банкет, меню яких можна обирати за власним бажанням.

До послуг гостей ГК "Київ" також пропонуються: цілодобове обслуговування в номерах (Rооm Serviсe), експрес пральня та хімчистка, пункт обміну валют, медпункт, салон краси, бутіки, таксі.

Для економічної характеристики будь-якого підприємства важливим є вивчення та аналіз його організаційної структури - упорядкованої сукупності взаємопов'язаних елементів, які перебувають між собою у сталому зв'язку, що забезпечують їх функціонування та розвиток як єдиної системи

Організаційна структура управління - модель взаємодії між посадовими особами на підприємстві, що визначає схему наказів та розпоряджень. Її мета - спланувати, організувати, направити та контролювати діяльність персоналу.

Як будь яка система, організаційна структура має свої складові елементи - окремі працівники, служби та ланки апарату управління.

Базова управлінська структура має забезпечити організацію процесу виконання робіт, розподіл обов'язків, визначення задач, ролей та взаємовідносин, каналів взаємозв'язку відділів на підприємстві.

Головне завдання управління готелем - зберегти або досягти високого рівня комфорту засобу розміщення.

При розробці організаційної структури ДП ГК "Київ" його керівництво дотримувалося таких основних принципів:

    1) поділ праці, визначення обов'язків окремих працівників та груп; 2) визначення сфери контрою керівництва та підпорядкованості підрозділів на підприємстві; 3) координація всіх функцій управління діяльністю.

Організаційна структура ГК "Київ" уособлює його побудову та устрій, спосіб його внутрішньої підпорядкованості, зв'язки структурних елементів управління між собою, відбиває упорядковане розташування управлінських елементів, форму їх взаємозв'язку.

Керівництво готелю "Київ" постійно удосконалює структуру управління, при цьому підтримуючи її базову стабільність та основні підходи класичний - акцент на цілі, формальну структуру, управлінську ієрархію, технічні вимоги, загальні організаційні принципи;

    1) людський - увага на соціальні фактори праці, лідерство та поведінку персоналу; 2) системний - поєднання класичного та людського підходів у взаємодії з оточуючим середовищем; 3) контенгування - врахування ряду ситуаційних змін.

Організаційна структура управління ДП ГК "Київ" включає вертикальну, горизонтальну та структурну ієрархії. Вертикальна структура управління визначає робочі місця під конкретні функції працівників, горизонтальна - координує функціональну діяльність, а структурна ієрархія має на своїй меті згруповувати робочі місця у відділи та структурні підрозділи [36, с. 250].

ГК "Київ" має класичну лінійну структуру. Вона передбачає зосередження основних управлінських функцій в одних руках. Усі повноваження є прямими і виходять від вищої ланки управління.

Основними перевагами такої структури управління є [41, с. 100]:

    1) одноосібність щодо відповідальності і зобов'язань; 2) чіткий розподіл обов'язків і повноважень; 3) оперативний процес прийняття рішень; 3) можливість підтримувати високий рівень дисципліни.

Але разом з тим існують деякі недоліки такої структури:

    1) непристосованість до подальшого розширення підприємства; 2) негнучкість; 3) надто високі вимоги до компетентності керівника з усіх питань.

В готелі "Київ" існує чітка ієрархія управління, в межах якої місце кожного її члена визначено відповідно його статусу.

У нижньому щаблі ієрархії знаходяться працівники, зайняті безпосередньо виконанням виробничих процесів. Керівництво їх діяльністю здійснює багатоповерхова піраміда менеджерів, начальників служб, між якими організована правильна і чітка взаємодія. Ними виконується попередній, поточний і заключний контроль діяльності нижчих щаблів ієрархії, що включає:

    1) організаційні заходи (обрання об'єкту контролю та організаційно-методологічна підготовка до проведення контролю); 2) змістовно-технологічні заходи (розробка плану, обрання методу і визначення відповідальних осіб); 3) узагальнюючо-коригуючі заходи (узагальнення, обговорення результатів, розробка рішень та оцінка їх виконання).

Основою структури управління є координація діяльності, а її ефективність визначається сукупністю зв'язків (вертикальні і горизонтальні; лінійні і функціональні; формальні і неформальні; прямі і непрямі, серед яких перша група відіграє визначальну роль) Вертикальні зв'язки сполучають ієрархічні рівні управління готелю. Вони є каналами передання розпорядчої та звітної інформації.

Горизонтальні зв'язки - зв'язки між однаковими за своїм становищем в ієрархії складовими структури.

Вертикальні зв'язки у ГК є досить тісними, що обумовлено широким масштабом керованості: досить значна кількість підлеглих у одного керівника підрозділу і скорочення рівнів ієрархії. Керівник готелю може делегувати деякі свої повноваження керівникам підрозділів, але тут існує певний ризик: він повинен бути впевненим у їх високому фаховому рівні. Поряд з тим виникає перевантаження керівника вирішенням рутинних питань, що може призвести до втрати контролю над підлеглими.

Організаційна структура управління ДП ГК "Київ" представлена на рис. 2.1.

Розподіл праці в готельному комплексі відбувається за функціональними, професійними, технологічними та кваліфікаційними ознаками.

Згідно функціональної ознаки виділяють групи працівників певного напряму, яких потім класифікують за професіями. Розподіл праці за технологічною ознакою означає виявлення спеціалізації кожного працівника згідно технологічного циклу. Остання ознака - кваліфікація - показує рівень майстерності працівників.

організаційна структура управління дп гк

Рис. 2.1. Організаційна структура управління ДП ГК "Київ"

Джерело : сформовано на основі даних ДП ГК "Київ"

Згідно з розподілом праці у ДП ГК "Київ" встановлюють графіки виходу на роботу. Існує 4 основних їх видів:

    1) лінійні (одночасний початок та завершення роботи персоналу), 2) ступеневі (вихід на робоче місце у різний час групами чи поодинці залежно від завантаження підприємства), 3) бригадні (весь колектив поділяють на бригади, при цьому максимальна тривалість робочого дня не повинна перевищувати 11 год. 30 хв.), 4) комбіновані (сполучення різних видів графіків).

Так як готель має дуже складну організаційну структуру управління, то кожна служба працює за графіком. За лінійним графіком працює відділ маркетингу, бухгалтерія, відділ господарського забезпечення, відділ кадрів, фінансово-економічний відділ та генеральний директор та його заступники. За бригадним - служба прийому та розміщення, служба номерного фонду, ресторанне господарство та інженерна служба.

Загалом організаційна структура ДП ГК "Київ" дозволяє ефективно використовувати ресурси та досягати намічені цілі. Права і обов'язки кожного складового визначені чітко, шлях проходження інформації від керівника безпосередньо до виконавця не тривалий, широко використовується колективна форма організації управління.

Але, зважаючи на те, що готель у 2006 році підвищив рівень свого комфорту з 3* до 4*, доцільніше переглянути середній рівень управління, впровадивши в деяких підрозділах, таких як відділ маркетингу та фінансово-економічний відділ, посади мідл-менеджерів, адже спектр послуг готелю значно розширився у порівнянні з 2001-2005 рр., а це дозволить ефективніше виконувати поставлені задачі та тісніше взаємодіяти із зовнішнім середовищем. Так розширення відділу маркетингу сприятиме поліпшенню і деталізації маркетингової політики з просування і реалізації послуг ГК "Київ". З часом можливо переглянути лінійну структуру управління і запровадити лінійно-функціональну із створенням функціональних служб, які б у межах своєї компетенції аналізували проблеми, консультували керівника, надавали методичну допомогу виконавцям у їхній діяльності, що сприяло б можливості подальшого розширення підприємства.

Наприкінці слід зазначити, що методи управління, які використовує ГК "Київ" забезпечують йому достатньо ефективне господарювання на ринку готельного господарства країни. Застосовуючи уміле поєднання економічних та організаційних методів, керівництво готелю зосереджує особливу увагу на соціально-психологічних методах, адже традиційні форми матеріального заохочення поступово втрачають свій пріоритетний стимулюючий вплив. Все більшого значення набувають такі фактори, як змістовність та творчий характер праці (особливо зважаючи на велику роль людського фактора у сфері готельного господарства), можливості виявлення ініціативи, моральне заохочення.

Похожие статьи




ОРГАНІЗАЦІЙНО-ЕКОНОМІЧНИЙ АНАЛІЗ ДІЯЛЬНОСТІ ДП ГК "КИЇВ", Загальна характеристика підприємства - Аналіз форм та систем оплати праці персоналу ДП ГК "Київ"

Предыдущая | Следующая