ХАРАКТЕРИСТИКА ТА АНАЛІЗ МЕНЕДЖМЕНТУ ПІДПРИЄМСТВА - Управління стратегічними завданнями на прикладі ВАТ "Луцький КРК"

Важливою умовою успішного функціонування економіки України є удосконалення діючих систем управління підприємствами, упровадження сучасних досягнень менеджменту. Усе більш очевидним стає факт, що конкурентоспроможність підприємств обумовлюється не тільки технологіями ведення бізнесу, але й етичними, культурними та соціальними чинниками. Саме вони у сприятливих умовах дають якісний імпульс для розвитку економіки, забезпечують її інтенсивне зростання.

Організаційна культура управління є "невидимим" фактором у бізнесі та "живильним" середовищем менеджменту підприємства.

Під час проходження практики на ВАТ КРК можна сказати, що організаційна культура є не на високому рівні. Керівнику надзвичайно важливо вміти вирішити проблеми колективу, а саме:

    1) привабливість робочих місць і належні умови роботи; 2) ініціатива й участь працівників у виробленні рішень; 3) інформованість працівників та ефективність комунікацій; 4) соціальна справедливість і ефективність системи мотивації праці; 5) розвиток матеріальної бази соціальної сфери та створення умов для здорового відпочинку; 6) ефективна групова робота; 7) безпечні умови праці; 8) поліпшення організації робочих місць, удосконалення організації праці; 9) забезпечення санітарних норм і техніки безпеки.

Слід зазначити, що авторитет підприємства також визначається і рівнем зарплати. А зарплата на підприємстві не є на достатньому рівні. Одним з найважливіших аспектів зміцнення авторитету підприємства в його працівників - особиста участь кожного в справах колективу і можливість придбання акцій або частки в Статутному фонді підприємства, що б дозволило реально прищепити почуття господаря і сформувати "корпоративний дух". Варто сказати, що 97,079% акцій належить юридичним особам, а 2,921% акцій належить фізичним особам, що становить 5064 чоловік.

Організаційна структура підприємства - лінійно-функціональна (додаток 5). Дана структура передбачає функціональний поділ управлінської праці і підрозділах різних рівнів і сполучення лінійного і функціонального принципів управління. Функціональні підрозділи в межах спеціальних повноважень можуть прямо доводити їх до спеціалізованих служб чи окремих виконавців на нижчестоящому рівні.

Керує й організовує роботу підприємства генеральний директор. Його заступники: заступник генерального директора з виробництва, директор технічний, фінансовий директор, заступник генерального директора з економічної безпеки, комерційний директор.

Основу структури складає, крім лінійних принципів керівництва, спеціалізація управлінської діяльності за функціональними підсистемами підприємства, а також "шахтний" принцип побудови. Цей принцип означає, що в кожній функціональній підсистемі формується ієрархія служб, що пронизує дане підприємство з верху до низу.

На підприємстві розроблені відповідні нормативні і регламентуючі документи, що визначають відповідність між відповідальністю і повноваженнями керівників різних рівнів і підрозділів, дотримання норм керованості, особливо в перших керівників і їх заступників, котрі формують раціональні інформаційні потоки, що децентралізують оперативне управління виробництвом і враховують специфіку роботи підрозділів.

Організаційна структура постійно вдосконалюється, все більше пристосовується до ринкових умов господарювання, але головним напрямком вдосконалення є перехід до стратегічного менеджменту. В зв'язку з цим в перспективі все більше приділятиметься уваги управлінню маркетингом, що включає в себе не тільки прогноз розвитку ринку, але і можливість впливати на майбутнє.

Структура і чисельність кадрових служб на ВАТ "КРК" визначається генеральним директором та радою директорів підприємства.

Значне місце в кадровій роботі займають функції, зв'язані із соціальним розвитком колективу, а також з використанням людського фактора в процесі виробництва. Робота з кадрами - одна із складових частин управлінської роботи по керівництву даним підприємством. Вона, як і вся робота керівника, вимагає передусім планомірності та обдуманості дій, уміння протиставити калейдоскопу справ, які щоденно оточують нас, твердий, попередньо підготовлений план.

Планування роботи з кадрами відбиває основні аспекти управління кадрами: виробничо-економічний, політичний, соціальний, психологічний, адміністративно-правовий. Розробка планів роботи з кадрами починається з визначення цілей та задач управління кадрами по кожному з основних аспектів на даний період часу.

Відділ кадрів, директори по напрямках приймають безпосередню участь в розробці планів економічного і соціального розвитку, приділяючи особливу увагу таким питанням, як формування стабільного трудового колективу, сумісництво професій робітників та службовців, розширення бригадних форм організації та оплати праці, питанням соціального розвитку колективу ВАТ "КРК". Плани роботи з кадрами складаються в комплексі із загальними планами розвитку і удосконалення виробництва і сприяють підвищенню економічної ефективності і якості виробництва. Введення нових технологічних процесів, механізація та автоматизація виробництва, зміни в номенклатурі продукції, розширення об'єму виробництва, удосконалення організації і управління викликають неперервну зміну структури кадрів підприємства. При цьому зміни проходять не лише в співвідношенні категорій промислово-виробничого персоналу, але і в професіональному, кваліфікаційному, освітньому складі всіх категорій персоналу підприємства. Для забезпечення безперебійного виробничого процесу на відкритому акціонерному товаристві "Луцький картонно-руберойдний комбінат" відділ організації праці та заробітної плати визначає чисельність промислово-виробничого персоналу на плановий період. Планування потреби в кадрах включає в себе не лише план забезпечення підприємства робочими кадрами, але і план забезпечення управлінськими кадрами. План роботи відділу кадрів включає комплекс заходів по підбору, розстановці, навчанню і підвищенню кваліфікації управлінських та виконавчих кадрів. Такий план складається на місяць або квартально. Він передбачає вирішення поточних задач по роботі з кадрами на цьому підприємстві.

Відділ кадрів підпорядкований безпосередньо генеральному директору. Керуючись ринковими принципами підбору та розстановки кадрів він організовує роботу по забезпеченню підприємства кадрами робітників, інженерно-технічних працівників та службовців необхідних спеціальностей і кваліфікацій у відповідності з планом по праці і заробітній платі.

В основі організації кадрової роботи лежить плановість, науковість і комплексність.

Однією із важливих задач кадрової роботи на відкритому акціонерному товаристві є формування стабільного трудового колективу, здатного досягати великих кінцевих результатів. Ця робота направлена на забезпечення відповідності кадрів зростаючим вимогам сучасного виробництва, розвиток у працівників відповідальності за вирішення задач підприємства, виховання кадрів на кращих трудових традиціях, а також на підвищення зацікавленості робітників в найбільшій продуктивності праці. З врахуванням кваліфікації та інтересів виробництва на підприємстві відбуваються переміщення працівників. Для цього відділом кадрів організована підготовка та перепідготовка кадрів. У процесі підготовки резерву керівників приділяється увага виробленню навичок, необхідних при виконанні майбутньої посади, формування психологічної готовності до нової соціальної ролі, до більшої професійної відповідальності. Насамперед мова йде про вироблення уміння спілкуватися з людьми, уміння слухати і розуміти іншу людину, уміння вести діалог, уміння приховати, чи навпаки, підкреслити емоційний стан у процесі спілкування. Важливе значення має вироблення навичок виховної роботи, уміння здійснювати єдність виробничої, організаторської і виховної роботи.

При роботі з резервом кадрів на висування враховується і те, що розквіт творчої діяльності в людини настає у віці 35-40 років.

Оцінка працівників управління на ВАТ "КРК" має на меті:

Визначення оптимальної придатності працівника, його перспектив розвитку і просування по службі; визначення основних недоліків, що вимагають виправлення; визначення змісту підвищення кваліфікації; визначення оптимальної придатності працівника для розробки і використання системи оплати і стимулювання праці.

Слід зазначити, що дане підприємство пережило значне скорочення працівників. На сьогодні ситуація з використанням трудових ресурсів та оплати праці виглядає наступним чином.

Таблиця 2.1

Основні показники використання трудових ресурсів на ВАТ "КРК"

П/п

Найменування показників

Одиниця виміру

Значення показників

Абсолютний приріст, + -

2005

2006

2007

2005 - 2006

2006 - 2007

1

Спискова чисельність на останній день року

Чол.

689

585

504

-104

-81

2

Прийнято

Чол.

98

114

125

16

11

3

Звільнено

Чол.

125

199

268

74

69

4

Фонд оплати праці

Тис. грн.

5947,9

7330,4

9382,4

1382,5

2052,0

Як видно з таблиці, фонд оплати зріс в 2006р. відносно 2005р. на 1382,5тис. грн. і в 2007р. відносно 2006р. - на 2052,0тис. грн. Також спостерігається значне скорочення працівників комбінату в зв'язку зі змінами в виробництві та праці, за власним бажанням, виходом на пенсію.

Таблиця 2.2

Структура спискової чисельності працівників ВАТ "КРК" 2005 - 2007рр.

Спискова чисельність працівників на кінець періоду

Роки

2005

2006

2007

Всього:

689

585

504

Основні робітники

179

152

131

Допоміжні робітники

358

304

263

Інженерно-технічний персонал

152

129

110

Аналізуючи чисельність працюючих по категоріях, можна помітити, що найбільшу частку займають допоміжні робітники.

Протягом року надавались премії до ювілейних дат в сумі 8,1тис. грн., матеріальна допомога на лікування та на особливі потреби в сумі - 11,9тис. грн., проводились виплати в зв'язку із смертю близьких родичів в сумі - 5,6тис. грн. Надавались грошові позики батькам для навчання дітей, студентів, а також інші невідкладні потреби для працівників колективу в сумі 63,1тис. грн. в 2009 році планується довести рівень середньої заробітної плати одного працюючого на комбінаті до 1600,00грн. в місяць.

Похожие статьи




ХАРАКТЕРИСТИКА ТА АНАЛІЗ МЕНЕДЖМЕНТУ ПІДПРИЄМСТВА - Управління стратегічними завданнями на прикладі ВАТ "Луцький КРК"

Предыдущая | Следующая