Виникнення та розвиток ринку послуг аутстаффінгу у світовій та вітчизняній практиці - Аутсорсинг в маркетингу

Світова практика. Зростання популярності аутсорсингу на Заході було обумовлено посиленням конкурентної боротьби і необхідністю пошуку ефективних довгострокових стратегій, що забезпечують стійкі організаційні переваги.

На Заході аутстаффінг з'явився в 60-70-ті, але розквіту досяг в 90-і роки минулого століття. За даними Американської Адміністрації Малого Бізнесу, в період між 1980 і 2000 роками кількість регулюючих трудові відносини законів в США виросла на 60%, і компанії, особливо маленькі і середні, зіткнулися з необхідністю витрачати на оформлення HR-документації не менше 25% свого робочого часу. Аутстаффінг став вирішенням подібних проблем.

Спочатку його пропонували звичайні рекрутингові агентства, трошки змінивши вже існуючу послугу лізингу персоналу. В даний час в США аутстаффінг - це законодавчо оформлена у слуга з чітко пропрацював механізмом реалізації. Її наданням займаються компанії Professional Employer Organization (дослівний переклад з англ. Яз - "професійний роботодавець"), або PEO.

Головною причиною успіху аутстаффінгових організацій була така характерна особливість бізнесу на Заході, як можливість надання своїм службовцям, так званих бенефитів - пакетів соціальних пільг і страховок, які невеликі фірми безпосередньо надати не в змозі в силу високої вартості контрактів із страховиками. До 2005 року близько 80% західних малих і середніх компаній вивели своїх співробітників за штат. Очевидно, що в подальшому ця тенденція збережеться.

Вітчизняна практика. Період серед. 2002 р. - поч. 2003 р. характеризувався найбільшим зростанням попиту на дану послугу, що істотно вплинуло на збільшення обсягу ринку кадрових послуг.

Першопрохідцем цього виду послуг, безумовно, є Генеральна дирекція з обслуговування іноземних представництв (з початку 1990-х ця організація була монополістом в даному виді сервісу). Трохи пізніше, до кінця 1990-х, послугу аутстаффінгу стали надавати рекрутингові агентства. Їх першими клієнтами були також західні фірми, що мають досвід подібної співпраці в своїх країнах.

Поштовхом для активізації попиту на аутстаффінг стала затяжна стагнація бізнес-активності, що послідувала за кризою 1998 року. Головні офіси західних компаній, бачачи зниження обсягів продажів, приймали рішення про скорочення штатних співробітників в регіональних офісах, часто при цьому не знижуючи планів реалізації продукції на наступні періоди. Тоді і було породжене віртуальне скорочення, при якому персонал переводився в штат компаній-аутстафферві. Принципова відмінність аутстаффінгу від лізингу полягає в тому, що відмова роботодавця від послуг конкретного співробітника, як правило, обертається беззастережним звільненням цього співробітника з штату провайдера.

Після 2000 року, коли компанії поступово відновлювали або навіть перевищували досягнуті до кризи обсяги робіт, іноземні представництва, не маючи формального дозволу на здійснення продажів, а також будучи обмежені законодавчо в розмірах штатів, знаходили вихід у формальному виведенні співробітників в штат все тих же рекрутингових компаній.

Наступний стимулятор попиту на послугу аутстаффінгу закладений в обмеженнях. Існує так званий headcount або корпоративний ліміт штатної чисельності співробітників в даній країні або при даному обсязі бізнесу в даній країні. Якщо при цьому компанія зберігає або навіть нарощує необхідний мінімум робіт, то місцеві офіси змушені домагатися дозволу на залучення аутстаффінгового ресурсу, щоб справлятися з покладеними трудовими зобов'язаннями.

Іноді послуга аутстаффінгу запитується західними компаніями, що виходять на ринок України. Для них нерідко виявляється бажаною відстрочка легалізації свого юридичного статусу. Як правило, в перший рік, коли перспективи розвитку бізнесу ще дуже невизначені, багато хто не наважується інвестувати кошти у відкриття повноправного представництва. Проте, якусь діяльність, наприклад маркетингове дослідження ринкових можливостей, здійснювати необхідно. Тоді або використовуються послуги працівника, який має статус приватного підприємця, або компанія звертається до послуг аутсорсингу. Юридично послуги в зоні кадрового супроводу виступають як надання аутстаффінгових послуг.

В даний час з боку великих західних і українських компаній продовжує зростати попит на кваліфікованих фахівців. Очікується, що популярність матиме практика виведення за штат службовців вищої та середньої ланки, в той час як ще кілька років тому на основі аутстаффінгу відбувався підбір в основному допоміжного персоналу.

Отже, аутстаффінг - це виведення персоналу за штат компанії. При аутстаффінгу персонал укладає трудові договори не з фірмою, яка є фактичним роботодавцем, а з організацією-посередником, або аутстаффером.

Аутстаффінг - це кадрова технологія, при якій компанія - провайдер послуг оформляє в штат вже існуючий персонал компанії-клієнта. При цьому права та обов'язки роботодавця переходять до провайдера послуги, в той час як самі співробітники продовжують працювати на колишньому місці і виконувати свої функції.

Передумови для виведення персоналу за штат:

    - Зростаюча складність і додаткові вимоги законодавства в області кадрового обліку; - Менеджер витрачає багато часу на вирішення адміністративних питань трудових відносин; - Велика кількість постійних співробітників в штаті компанії робить її менш гнучкою і більш залежною від персоналу; - Прагнення до більшої гнучкості і незалежності при формуванні "штатного розкладу"; - Прагнення до скорочення адміністративних витрат на управління персоналом.

Переваги компаній, що використовують аутстаффінг:

    - Скорочення штатної чисельності персоналу при збереженні фактичної; - Оформлення тимчасового персоналу; - Оформлення співробітників на час випробувального терміну і продовження випробувального терміну; - Зниження адміністративних і фінансових витрат; - Забезпечення легальності та юридичної підтримки при роботі з персоналом; - Можливість сконцентруватися на основному бізнесі; - Підвищення конкурентоспроможності компанії.

У стандартний набір послуг, що надаються компаніями-аутстафферами, входять:

    - Оформлення працівника (прийом, звільнення); - Ведення кадрового обліку; - Розрахунок і виплата заробітної плати (відкриття індивідуальних банківських рахунків для переказу заробітної плати); - Розрахунок і виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності, оформлення відрядження та ін.; - Розрахунок і відрахування встановлених прибуткового і соціального податків; - Оформлення необхідних звітів і довідок та ін.

Похожие статьи




Виникнення та розвиток ринку послуг аутстаффінгу у світовій та вітчизняній практиці - Аутсорсинг в маркетингу

Предыдущая | Следующая