Українські джерела інформації в сфері готельних та ресторанних послуг - Інформаційне забезпечення моніторингу світового ринку готельних та ресторанних послуг

Вторинна інформація для дослідження економічної кон'юнктури в Україні представлена виданнями Державного комітету статистики. Перелік цих видань можна знайти в Каталозі видань Держкомстату, який випускається щорічно.

Прикладами статистичних видань, що містять загальну соціально - економічну інформацію, є довідники "Україна у цифрах", щорічники "Статистичний щорічник України". У них наведено інформацію про макроекономічні показники і пропорції народного господарства, стан соціальної сфери та матеріального виробництва, розвиток регіонів, зовнішньоекономічну діяльність та ін. Дані наведені як у абсолютних показниках, так і у відносних; подаються динаміка економічних процесів та порівняльні таблиці.

Державний комітет статистики України готує також спеціалізовані видання, що містять розширену інформацію з окремих спеціалізованих напрямків, наприклад статистичні збірники "Витрати і доходи домогосподарств України", "Зовнішня торгівля України товарами та послугами", "Готелі та інші місця для тимчасового проживання", "Туризм в Україні", "Транспорт та зв'язок" та ряд інших.

Одним із оперативних засобів отримання інформації про кон'юнктуру світового ринку готельних і ресторанних послуг є аналіз публікацій періодичних видань. Для повного та систематизованого охоплення всіх публікацій за цільовою тематикою необхідно ознайомитися з виданнями Національного НВО "Книжкова палата України": "Літопис газетних статей: державний бібліографічний покажчик України" та "Літопис журнальних статей: державний бібліографічний покажчик України", які друкуються щомісяця.

З періодичних видань загальноекономічного характеру та спеціалізованих можна виділити "Бізнес", "Деловая неделя", "Деловая Украина", "Деловые ведомости", "Діло", "Галицькі контракти", "Закон і бізнес", "Независимая газета", "Украинские деловые новости", "Украина ? Business", "Україна. Європа. Світ", "Бюллетень иностранной коммерческой информации", "Бизнес ? Информ", "Деловая жизнь", "Діловий вісник", "Економіка України",

"Международная жизнь", "Международная экономика и международныеотношения", "Международный туризм", "Гостиничный и ресторанный бизнес".

Для того, щоб уникнути можливих помилок при використанні кон'юнктурної інформації, слід завжди звертати увагу на джерело інформації, його авторитетність, цілі публікації матеріалу. Важливо і те, чи є джерело інформації оригінальною публікацією або інформація декілька разів вже передруковувалася з інших джерел. Якщо в оригінальному джерелі наводяться довідки щодо процедури збору та обробки інформації, то це допомагає оцінити її достовірність.

Щодо інформації прогнозного характеру, то необхідно критично оцінювати дані про ринкову кон'юнктуру, що їх друкують численні ЗМІ бізнесового характеру. Аналіз показує, що у багатьох випадках автори або взагалі уникають прогнозів, або вони низької якості.

Значну допомогу у дослідженні економічної кон'юнктури надає Інтернет - глобальна комп'ютерна мережа, яка охоплює майже всі країни світу. Всесвітня мережа Інтернет все активніше використовується в бізнесі, сприяючи підвищенню його ефективності, і сьогодні дуже багато підприємств застосовують Інтернет для вирішення різних поставлених перед ними завдань. У той же час стрімкий розвиток нових технологій постійно відкриває нові можливості їхнього використання, що повинно враховуватися підприємствами готельно-ресторанного бізнесу, якщо вони не хочуть втратити свої конкурентні позиції.

За допомогою Інтернету можливо, наприклад, отримувати найоперативнішу інформацію зі всього світу, отримувати різні цінові звіти та звіти глобальних корпорацій, доступ до бібліотечних фондів провідних науково - технічних та освітніх світових центрів.

Для підвищення ефективності Інтернет-ресурсів Всесвітня туристична організація створила єдину мережу обміну туристичною інформацією. В Україні з 1999 р. функціонує Українська туристична інформаційна система (U77S).

Таким чином, залучення вітчизняних та зарубіжних джерел інформації, використання ресурсів зарубіжних інформаційних систем, Інтернету є важливими передумовами і складовими, які визначають достовірність моніторингу світового ринку готельних і ресторанних послуг. Звичайно, що систематичний збір та обробка інформації має велике значення для якості підприємницьких рішень. Адже інформація творчо інтерпретується людиною. Індивідуальність сприйняття, творчі аналітичні здібності, схильність до ризику, система цінностей осіб, відповідальних за прийняття рішень, значною мірою впливають на якість рішень у готельно-ресторанній справі. Інформація є, таким чином, необхідною, але недостатньою умовою для прийняття правильного управлінського рішення у готельно-ресторанному бізнесі.

Похожие статьи




Українські джерела інформації в сфері готельних та ресторанних послуг - Інформаційне забезпечення моніторингу світового ринку готельних та ресторанних послуг

Предыдущая | Следующая