Деякі шляхи рішення екологічних проблем міста. - Вплив міського середовища на здоров'я населення

З одного боку, нам необхідно захищати середовище перебування й природу від натиску техногенних забруднень щоб уникнути повного знищення. З інший, - сама людина має потребу в захисті, тому що сама зроблена у світі людська природа теж уже не витримує навантажень. Соціально-екологічний захист міського населення повинна складатися з комплексу мер правового, економічного, технологічного характеру, а також механізму реалізації цих мір на всіх рівнях. Сьогодні глобальне екологічне завдання безпечного й стійкого розвитку змушує міські влада вирішувати проблеми очищення питної й стічної води, утилізації побутового сміття й промислових відходів, захисту повітряного середовища від автомобільних вихлопів і сотні інших, здавалося б, дрібних, часток завдань. Однак всі разом вони складаються в загальну систему боротьби за виживання, без якої наша цивілізація просто загине.

При цьому охорона навколишнього середовища розглядається не як окрема ізольована область діяльності, а повинна входити складовою частиною й інтегруватися в усі інші види діяльності (містобудування, виробництво, споживання, комерційна діяльність і т. д.). У цьому випадку розвиток економіки міста повинне вписуватися в екологічні можливості території. Забезпечення екологічної безпеки міста і його розвиток може бути досягнуто тільки в гармонічному сполученні двох тридцятилітніх - "високої якості навколишнього середовища й здорової економіки".

З метою охорони здоров'я населення, забезпечення екологічної безпеки навколишнього середовища, збереження генетичного фонду й рівноваги міських і природних екосистем, забезпечення раціонального використання й відтворення природних ресурсів виробляється нормування в області охорони навколишнього середовища. Нормативи якості навколишнього середовища й рівні впливу (шум, вібрація, електромагнітні випромінювання й т. д.), а також методи їхнього визначення встановлюються органами санітарно-епідеміологічного нагляду й спеціально вповноваженими державними органами по охороні навколишнього середовища на основі законодавства Російської Федерації. Об'єктами нормування якості навколишнього середовища є атмосферне повітря, водні об'єкти, грунти, рослинність і тваринний мир.

Дорослі перм'яки, що живуть поруч із великими автомагістралями, частіше хворіють на хронічний бронхіт і пневмонією, а діти - хронічними хворобами мигдалин і аденоїдів, бронхіальною астмою. Автомобілі в місті - основне джерело шуму. У сполученні з хімічними агентами він знижує імунітет, сприяє розвитку гіпертонії, ішемічної хвороби серця й інших захворювань. На жаль, рівень шуму на основних магістралях нашого міста високий і досягає 78-88 ДБА.

Здоров'я перм'яків досить слабке, хворіють багато й часто. У структурі захворювань перше місце займають хвороби органів кровообігу, серцево-судинні патології. Другими по частоті обігів дорослих займають хвороби органів подиху: ОРЗ, грипозні захворювання. На третім місці - стабільно хвороби органів травлення. У підлітків ситуація небагато інша: на першому - хворобі органів подиху, на другому - хворобі нервової системи й органів почуттів, на третьому - захворювання шлунково-кишкового тракту, в основному гастрити й дуоденіти.

Про що говорить ця статистика? Про те, що основні причини захворювань криються в нездоровому способі життя, неправильному харчуванні, недоліку рухової активності, а також у шкідливому впливі навколишнього середовища, соціально-культурній обстановці в суспільстві. Всесвітня організація охорони здоров'я свідчить, що від організації охорони здоров'я здоров'я людини залежить приблизно на 15%. Все інше - середовище, суспільство, сама людина і його родина.

Всесвітня організація охорони здоров'я рекомендувала направляти на потреби охорони здоров'я для підтримки його в робочому стані не менш 5% від валового національного продукту (ВНП). У США витрачають на ці мети 14% ВНП, або понад 1 трлн. дол. У рік, що перевищує весь річний бюджет Росії. Наша держава направляє охороні здоров'я всього 2,3% від ВНП - цей показник нижче, ніж у всіх країнах Західної Європи, у всіх країнах колишнього соціалістичного табору й у всіх країнах СНД. Реально ж охорона здоров'я одержує ще менше - 80% від запланованого. Це зайвий раз демонструє пріоритети російської державної політики.

Кожному перм'якові, що "дозрів" до турботи про себе, потрібно ще допомогти: дати йому спортмайданчик у дворі, басейн у мікрорайоні, екологічно чисту й здорову їжу, чисті повітря й воду, якісь домашні засоби й прилади контролю й діагностики, профілактики й т. д. і т. п. Місту потрібна якась комплексна міжгалузева міська система оздоровлення населення.

Амбулаторна, долікарняна медична допомога, що повинна забезпечити виявлення й своєчасне лікування захворювань і яка економічніш, чим лікування в стаціонарі, використовується явно недостатньо. У цьому напрямку потрібні термінові комплексні міри.

Владі міста необхідно вдосконалювати нормативно-законодавче забезпечення, розробити економічні механізми, провести нормування шкідливих викидів підприємств і автотранспорту. Це повинне сприяти поліпшенню несприятливої екологічної обстановки в Пермі й зниженню рівня багатьох пов'язаних з нею захворювань. У цьому допоможуть і комплексні медико-соціальні й екологічні програми, які разом з радикальними заходами щодо поліпшення екології міста стануть заставою зміцнення здоров'я перм'яків.

Похожие статьи




Деякі шляхи рішення екологічних проблем міста. - Вплив міського середовища на здоров'я населення

Предыдущая | Следующая