Вплив звуків на організм людини. - Вплив міського середовища на здоров'я населення

Людина завжди жила у світі звуків і шуму. Звуком називають такі механічні коливання зовнішнього середовища, які сприймаються слуховим апаратом людини (від 16 до 20 000 коливань у секунду). Коливання більшої частоти називають ультразвуком, меншої - інфразвуком. Шум - голосні звуки, що злилися в неструнке звучання.

Для всіх живих організмів, у тому числі й людини, звук є одним із впливів навколишнього середовища.

У природі голосні звуки рідкі, шум відносно слабкий і нетривалий. Сполучення звукових подразників дає час тваринам і людині, необхідне для оцінки їхнього характеру й формування відповідної реакції. Звуки й шуми великої потужності вражають слуховий апарат, нервові центри, можуть викликати болючі відчуття й шок. Так діє шумове забруднення.

Тихий шелест листя, дзюркіт струмка, пташині голоси, легкий плескіт води й шум прибою завжди приємні людині. Вони заспокоюють його, знімають стреси. Але природні звучання голосів природи стають усе більше рідкими, зникають зовсім або заглушаються промисловими транспортними й іншими шумами.

Тривалий шум несприятливо впливає на орган слуху, знижуючи чутливість до звуку.

Рівень шуму виміряється в одиницях, що виражають ступінь звукового тиску, - децибелах. Цей тиск сприймається не безмежно. Рівень шуму в 20-30 децибелов (ДБ) практично нешкідливий для людини, це природне шумове тло. Що ж стосується голосних звуків, те тут припустима границя становить приблизно 80 децибелов. Звук в 130 децибелов уже викликає в людини болюче відчуття, а 150 стає для нього нестерпним. Недарма в середні століття існувала страта "під дзвін". Гул дзвона мучив і повільно вбивав засудженого.

Дуже високий рівень і промислові шуми. На багатьох роботах і гучних виробництвах він досягає 90-110 децибелів і більше. Не набагато тихіше й у нас будинку, де з'являються всі нові джерела шуму - так звана побутова техніка.

Кожна людина сприймає шум по-різному. Багато чого залежить від віку, темпераменту, стану здоров'я, що оточують умов.

Постійний вплив сильного шуму може не тільки негативно вплинути на слух, але й викликати інші шкідливі наслідки - дзенькіт у вухах, запаморочення, головний біль, підвищення утоми. Дуже гучна сучасна музика також притупляє слух, викликає нервові захворювання.

Шум підступний, його шкідливий вплив на організм відбувається незримо, непомітно. Порушення в організмі людини через шум стають помітними лише із часом.

У цей час лікарі говорять про шумову хворобу, що розвивається в результаті впливу шуму з переважною поразкою слуху й нервової системи.

Похожие статьи




Вплив звуків на організм людини. - Вплив міського середовища на здоров'я населення

Предыдущая | Следующая