Грунт і людина - Вплив міського середовища на здоров'я населення

Грунт - основний компонент будь-яких наземних екосистем, у ній протікають різноманітні фізичні, хімічні й біологічні процеси, неї населяє безліч живих організмів. На зміст у ній мінеральних і органічних речовин, а також мікроорганізмів впливають кліматичні умови того або іншого району, наявність промислових і сільськогосподарських об'єктів, пора року й кількість опадів, що випадають.

Фізико-хімічна сполука й санітарний стан грунту можуть вплинути на умови проживання й здоров'я населення.

Забруднення грунту, так само як і атмосферного повітря, пов'язане з виробничою діяльністю людини.

Джерелами забруднення грунту служать сільськогосподарські й промислові підприємства, а також житлові будинки. При цьому від промислових і сільськогосподарських об'єктів у грунт надходять хімічні (у тому числі й досить шкідливі для здоров'я: свинець, ртуть, миш'як і їхні сполуки), а також органічні сполуки.

Хімічні речовини, що попадають у грунт від промислових і сільськогосподарських об'єктів, на відміну від органічних, не піддаються розкладанню. Вона накопичуються в ній і можуть впливати на процес самоочищення. Із грунту шкідливі речовини (неорганічного й органічного походження) і хвороботворні бактерії можуть надходити з дощовими водами в поверхневі водойми й водоносні обрії, забруднюючи воду, використовувану для питва.

Деякі з хімічних сполук, у тому числі й канцерогенні вуглеводи, можуть поглинатися із грунту рослинами, а потім через молоко й м'ясо попадати в організм людини, викликаючи зміни в стані здоров'я.

З побутовими відходами й нечистотами в грунт попадають хвороботворні бактерії, які тривалий час зберігають свою життєздатність. Так, збудник дизентерії зберігає активність більше місяця, черевного тифу - до 1 року, а вірус поліомієліту в стічній воді й грунті не гине 2-3 місяця.

У грунті тривалий час зберігають життєздатність також яйця гельмінтів (бичачого ціп'яка - 8 місяців, власоглава - до 1 року, аскарид - до 10-13 років). Через грунт передаються такі захворювання, як сибірська виразка, сап, бруцельоз, правець і навіть газова гангрена.

Зараження людей кишковими інфекціями (дизентерія, черевний тиф) і яйцями гельмінтів можуть відбуватися як при прямому контакті з покидьками й відходами, так і при вживанні немитих овочів.

Похожие статьи




Грунт і людина - Вплив міського середовища на здоров'я населення

Предыдущая | Следующая