Теоретико-правові основи управління в галузі екології - Екологічне право України

Відповідно до ст.16 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" управління охороною навколишнього природного середовища полягає у здійсненні в цій галузі функцій спостереження, дослід-ження, екологічної експертизи, контролю, прогнозування, програмування, інформування та іншої виконавчо-розпорядчої діяльності.

Управління в галузі екології - це спрямування та керівництво діями з приводу забезпечення виконання норм і вимог екологічного законодавства.

Сучасна система державного управління в галузі екології спрямована на реалізацію заходів, які мають покращити стан довкілля:

    - облік природних ресурсів, аналіз стану навколишнього середови-ща і його можливі зміни під дією господарського розвитку; - прогнозування та екологічне планування; - матеріально-технічне забезпечення й фінансування природозахис-них заходів; - удосконалення екологічного законодавства; - екологічний контроль; - удосконалення системи екологічного управління; - наукові дослідження, екологічна освіта.

Метою державного екологічного управління є дія на керовану, таким чином, щоб вона позитивно впливала на якості навколищнього середовиша і його окремих складових.

Суб'єктами державного управління є організаційні одиниці, тобто елементи керуючої підсистеми які представлені різними організаціями та установами.

Об'єктами державного управління є керована підсистема, тобто якість довкілля, доцільність використання природних ресурсів, оптимальний рівень екологічної безпеки.

Принципи державного екологічного управління - це основні положення, які визначають створення й функціонування системи державного управління у галузі охороно навколишнього природного середовища, раціонального використання та відтворення природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки.

Сучасні теорія і практика принципи державного екологічного управління поділяють на дві групи: загальні і структурні.

До Загальних принципів державного екологічного управління відносяться:

    - Принцип законності державного управління він полягає у додержанні законів, характеризує устрій, при якому суспільне життята діяльність забезпечується законами. - Народовладдя є основною Принципу демократизму державного управління,Який має свій прояв в утворенні демократичної системи управління, яка б влаштовувала більшу частину громадян. - Беззастережне організаційне забезпечення життєдіяльності об'єкту виражає, принцип об'Єктивності державного управління. - Принцип ефективності державного управління Характеризується результативністю. Важливою умовою досягнення найбільшої результативності державного управління в галузі екології є наяв-ність людських, матеріальних, організаційних факторів.

До Структурних принципів державного екологічного управління відносяться:

    - Цільовий принцип державного управління Передбачає чітке визначення цілей управління, їх узгодженість між собою та послідовність реалізації. - Складовими Організаційного принципу державного управління Є єдність мети, первинність функцій вторинність структури, функ-ціональна замкнутість підрозділів апарату управління, простота організаційної структури, єдність керівництва, оптимальність централізованих і децентралізованих форм управління, зворотній зв'язок. - Основою Функціонального принципу державного управління Є наділення органів державної влади конкретними функціями, запо-бігання їх дублювання та забезпечення сумістності функцій одного органу з іншим у межах організаційної структури управління. - Зміст Процесуального принципу державного управління Вміщує у собі порядок здійснення управлінської діяльності, особисту відповідальність за її результати, а також стимулювання у разі її ефективності.

Методи державного екологічного управління - Це способи впливу управлінської дії на керовані об'єкти з метою досягнення поставленої цілі.

Удержавному екологічному управлінні визначальними є;

    - Адміністративні методи державного управління Базується на встановлені для підприємств норм, стандартів, правил охорони довкілля, раціонального природокористування та екологічної безпеки. Також вони передбачають застосування різних адміністративних покарань. - Економічні методи державного управління Мають вияв у виконанні того чи іншого завдання шляхом створення системи умов, які роблять його здійснення економічного вигідним або невигідним. Даний метод виявляється у використанні різних важелів (цін, платежів, податкових пільг та покарань). - Правові методи державного управління Передбачають сукупність способів впливу суб'єкта управління на об'єкт управління за допомогою правових норм та правовідносин, які грунтуються на визначених повноваженнях. - Метою правових методів державного управління є Юридична фіксація чинних управлінських відносин та їх подальший розви-ток відповідно до визначених управлінських цілей.

Система державного екологічного управління передбачає поділ управлінської діяльності за функціями, які базуються на основі методів.

Функції державного екологічного управління - Це основні напрямки діяльності органів державної влади в галузі охорони навколишнього природного середовища, ефективного використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки. Вони поділяються на загальні і спеціальні.

Загальні функції:

    - Функція прогнозування державного екологічного управління (невід'ємна складова функції планування) - це це урегульована екологічним законодавством діяльність спеціально уповноважених суб'єктів права, що спрямована на підготовку та проведення екологічних прогнозів угалузі використання і відтворення природних ресурсів та забезпечення сприятливого стану навколишнього природного середовища й екологічної безпеки. - Змістом Функції планування державного екологічного управління Є розробка планів розвитку системи державного управління та її майбутнього стану, а також комплексу практичних заходів з реалізаціїї програм охорони оточуючого людину середовища, раціонального природокористування й забезпечення екологічної безпеки. - Функція регулювання державного екологічного управління Направлена на збереження, підтримку і удосконалення стійкого стану керуючої та керованої системи державного управління екологічної діяльністю, а також комунікацій між ними. - Функція координації державного екологічного управління Займає проміжний стан між плануванням і регулюванням. Вона означає узгодження, приведення до порядку всіх структур державної управлінської системи в сфері охорони довкілля, раціонального використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки з метою досягнення кінцевої мети. - Функція організвційна державного екологічного управлціння Це об'єднення структурних підрозділів державної системи охорони природи, раціонального природокористування та екологічної безпеки з метою максимального сприяння додержання норм екологічного законодавства. - Функція погодження державного екологічного управління Передбачає максимальну узгодженість планів роботи, насамперед, юридичних осіб з питань охорони довкілля, раціонального природокористування та забезпечення екологічної безпеки. - Найважливішою Функцією державного управління, яка вміщує у собі перевірку, а також нагляд з метою перевірки додержання вимог екологічного законодавства, є контроль. Ця функція полягає у проведенні профілактичної діяльності з нормалізації проходження державної управлінської діяльності.

До найважливіших спеціальних функцій державного управління в галузі екології належать:

    - Екологічна експертиза її проведення в Україні регламентується законами України "Про охорону навколишнього природного середовища" (розділ VI) і "Про екологічну експертизу". - Екологічна стандартизація і нормування Проводяться з метою встановлення комплексу обов'язкових норм, правил, вимог щодо охорони навколишнього природного середовища, використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки. - Відповідно до Концепції Державної програми проведення моніторингу навколишнього природного середовища, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 31 грудня 2004 року №992-р, негативне становище в галузі екології зумовлене незадовільним функціонування Державної системи моніторингу довкілля. Програмою передбачається проведення заходів, спрямованих на поліпшення стану навколишнього середовища. - Інформаційна система Повинна володіти різноманітним банком еколого-економічних і юридичних даних. Вона має відповідати загальним принципам охорони довкілля, раціонального природокористування та забезпечення екологічної безпеки. - Облік природних ресурсів Передбачає ведення природоресурсових кадастрів, Червоної і Зеленої книги України. Порядок їх ведення встановлюється Кабінетом Міністрів України шляхом затвердження відповідних положень.

В Україні система державного екологічного управління базується на організаційному поєднанні органів державної влади, які і є суб'єктами державного управління. Екологічне управління залежно від суб'єктів, які його здійснюють, можна чітко поділити на державне, самоврядне і громадське.

Органи державного екологічного управління поділяються залежно від виконуваних ними функцій на Загальні і спеціальні.

Систему загальних органів державної влади у галузі екології складають Верховна Рада України, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Кабінет Міністрів України, Рада Міністрів Автономної Республіки Крим, Президент України, місцеві державні адміністрації.

Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, Державний комітет України із земельних ресурсів, ,Державний комітет України по водному господарству є основними Спеціально уповноваженими органами державного екологічного управління.

Похожие статьи




Теоретико-правові основи управління в галузі екології - Екологічне право України

Предыдущая | Следующая