Введення, Поняття й функції екологічної сертифікації - Понятие и функции экологической сертификации

Природа - джерело життя, матеріального й духовного благополуччя. Стосовно людини вона виконує ряд функцій, пов'язаних із задоволенням, його потреб: екологічну, економічну, эстетическую, рекреаційну, наукову, культурну.

Найбільш істотна функція природи - економічна. Її сутність визначена тим, що природні ресурси, якими користується людина, мають економічні властивості, економічним потенціалом. Якщо екологічна функція є "вічної" стосовно людини, то економічна з'явилася, коли людина почала створювати перші знаряддя праці, будувати собі житло, шити одяг. Природні багатства служать джерелом задоволення різноманітних, всі зростаючих у міру розвитку людини його матеріальних потреб.

Экосертификация проводиться з метою створення економіко-правового механізму по реалізації закріпленого в Конституції Росії права громадян на сприятливе навколишнє середовище.

Поняття й функції екологічної сертифікації

Екологічна сертифікація (экосертификация) - новий напрямок природоохранительной діяльності в Росії. Обов'язкова екологічна сертифікація товарів (робіт і послуг), на які законом установлені вимоги, спрямовані на забезпечення безпеки життя, здоров'я споживачів і охорони навколишнього середовища, уведена із прийняттям 7 лютого 1992 р. Закону РФ "Про захист прав споживачів ". Цим Законом Держстандарту Росії був доданий статус головного органа по сертифікації товарів (робіт і послуг), у функції якого входять установлення контролю за дотриманням правових вимог у цій сфері. У травні 1992 р. Держстандарт Росії ввів по всій країні Систему сертифікації ДЕРЖСТАНДАРТ (ДЕРЖСТАНДАРТ Р), що визначає порядок робіт з обов'язкової сертифікації, розроблену з використанням досвіду закордонних країн.

Сертифікація продукції відповідно до Закону РФ від 10 червня 1993 р. "Про сертифікацію продукції й послуг" -- це діяльність по підтвердженню відповідності продукції встановленим вимогам. Екологічна сертифікація -- діяльність по підтвердженню відповідності сертифицируемого об'єкта пропонованим до нього екологічним вимогам. При цьому під екологічними розуміються вимоги, установлені в законодавчому й іншому нормативному актах в області природокористування й охорони навколишнього середовища Закон РСФСР от 19 декабря 1991 г. N 2060-I "Об охране окружающей природной среды" //Текст Закона опубликован в Ведомостях Съезда народных депутатов РФ и Верховного Совета РФ от 5 марта 1992 г., N 10, ст. 457, в "Российской газете" от 3 марта 1992 г.

Екологічна сертифікація як міра охорони природи й екологічних прав громадян має подібність із державною екологічною експертизою, метою якої також є визначення відповідності об'єкта експертизи екологічним вимогам. Принципове розходження між цими мірами - в об'єкті. Так, один з об'єктів обов'язкової державної екологічної експертизи - проекти технічної документації на нові техніку, технологію, матеріали, речовини, сертифицируемые товари й послуги, які входять у перелік, затверджуваний федеральним спеціально вповноваженим державним органом в області екологічної експертизи, у тому числі на закуповувані за рубежем товари. Але якщо об'єкти експертизи - це завжди предпроектные, проектні й предплановые документи, то об'єкти екологічної сертифікації - готова продукція. Відповідно об'єктами екологічної сертифікації є нова техніка, матеріали, речовини. Включення товарів і послуг у перелік обов'язкової екологічної сертифікації у відповідності зі ст. 11 і 12 Федерального закону "Про екологічну експертизу" служить підставою для їхнього віднесення до об'єктів обов'язкової державної екологічної експертизи.

За допомогою екологічної сертифікації вирішується ряд найважливіших завдань по забезпеченню раціонального використання природних багатств, охорони навколишнього середовища й здоров'я людей від шкідливого впливу екологічно потенційно небезпечної продукції або послуг. Вона сприяє:

Попередженню появи на ринку й реалізації екологічно небезпечної продукції й послуг і відповідно попередженню шкоди природному середовищу;

    *впровадженню екологічно безпечних технологічних процесів і встаткування; *виробництву екологічно безпечної продукції на всіх стадіях її життєвого циклу, підвищенню її якості й конкурентоспроможності; *створенню умов для організації виробництв, що відповідають установленим екологічним вимогам; *удосконалюванню керування господарською й іншою діяльністю; *запобіганню ввозу в країну екологічно небезпечних продукції, технологій, відходів, послуг; * інтеграції економіки країни у світовий ринок і виконанню міжнародних зобов'язань. Екологічна сертифікація служить, таким чином, засобом підтвердження екологічно значимих показників якості продукції, заявлених виготовлювачем; сприяння споживачам у компетентному виборі екологічно благополучної продукції;

Контролю безпеки продукції для навколишнього середовища, життя, здоров'я й майна; захисту споживача від несумлінності виготовлювача (продавця, виконавця). Виступаючи як інструмент захисту екологічних і економічних інтересів Росії, екологічна сертифікація сприяє входженню Росії у світовий економічний простір, виробництву конкурентоспроможної вітчизняної продукції, служить засобом контролю за ввозом у країну екологічно шкідливої продукції.

Екологічна сертифікація проводиться в Росії у вигляді обов'язкової й добровільної. Вона обов'язкова у випадках, установлених законодавством Росії й суб'єктів РФ. Проведення обов'язкової екологічної сертифікації означає, що держава бере на себе захист суспільних інтересів, пов'язаних із забезпеченням екологічних інтересів населення й охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, охорони, відтворення природних ресурсів і в інших передбачених законодавством випадках. Для проведення обов'язкової екологічної сертифікації Госкомэкологии РФ становить і затверджує Переліки об'єктів, що підлягають обов'язкової экосертификации.

Для посилення державного контролю за використанням екологічно потенційно небезпечної продукції сертифицируемые товари й послуги, які входять у перелік, затверджуваний федеральним спеціально вповноваженим державним органом в області екологічної експертизи (до їхнього числа ставляться й закуповувані за рубежем товари), віднесені Федеральним законом "Про екологічну експертизу" до об'єктів обов'язкової державної екологічної експертизи (ст. 11).

Обов'язкової сертифікації підлягають також згідно ст. 71 Лісового кодексу РФ деревина, що відпускається на корені, і другорядні лісові ресурси. Організація й проведення обов'язкової сертифікації зазначених лісових ресурсів здійснюються федеральним органом керування лісовим господарством. Порядок проведення сертифікації визначається Правительством РФ Экологическое право России. Сборник нормативных правовых актов и документов. / Под ред. Проф. А. К. Голиченкова. М., 2001. Стр. 117.

.

Добровільна екологічна сертифікація здійснюється в тих випадках, коли в законодавчих актах РФ не запропоновані обов'язкова сертифікація й проводиться з ініціативи заявника-природопользователя або юридичної особи, що виконує розпорядницькі функції в області використання природних ресурсів, на основі договору між органом по сертифікації й заявником Закон РСФСР от 19 декабря 1991 г. N 2060-I "Об охране окружающей природной среды" .

Похожие статьи




Введення, Поняття й функції екологічної сертифікації - Понятие и функции экологической сертификации

Предыдущая | Следующая