Шляхи запобігання, та покращення негативного впливу хімічного заводу на грунти - Організація моніторингу грунтів забруднених хімічними речовинами внаслідок діяльності Вінницького хімічного заводу

Бурхливий розвиток промисловості, у тому числі хімічної, створив серйозну проблему: необхідність зменшити її негативний вплив на довкілля.

Цей вплив проявляється в глобальних масштабах. Середовище заселення людини забруднюється шкідливими відходами виробництва, виділяється надлишкова енергія, виснажуються природні ресурси. Негативними наслідками цих процесів є забруднення води і атмосфери, зміна клімату в окремих регіонах Землі, зменшення площ орних земель (через забруднення, ерозії, утворення пустель), вимирання багатьох видів тварин і рослин, погіршення здоров'я людей.

Хімічні забруднення - тверді, газоподібні й рідкі речовини, хімічні елементи й сполуки штучного походження, які надходять - у біосферу, порушуючи встановлені природою процеси кругообігу речовин і енергії.

Головними причинами, що обумовлюють незадовільний, а найчастіше і небезпечний стан грунтів важкими металами населених пунктів, є: недотримання підприємствами технологічного режиму експлуатації пилогазоочисного устаткування; невиконання у встановлені терміни заходів щодо зниження обсягів викидів до нормативного рівня; низькі темпи впровадження сучасних технологій очищення викидів; відсутність ефективного очищення викидів підприємств від газоподібних домішок; відсутність санітарно-захисних зон між промисловими і житловими районами.

З метою запобігання негативного впливу забрудненого грунту на здоров'я людей вирішальне значення мають благоустрій і утримання населених пунктів, а також улаштування каналізації, брукування, озеленення, систематичне прибирання і поливання вулиць та дворів, санітарна охорона грунту і раціонально організована очистка територій.

До важливих методів захисту грунтів від техногенного забруднення відносяться методи моніторингу за станом навколишнього середовища, які дозволяють об'єктивно оцінити стан навколишнього середовища, його складових у межах обстежуваних територій і залежно від цієї оцінки прийняти вірне рішення щодо охорони навколишнього середовища, раціонального використання її ресурсів.

Гігієнічні заходи щодо поводження з промисловими відходами передбачають: визначення класу токсичності промислових відходів;

Контроль за збором і тимчасовим їх зберіганням; контроль за транспортуванням; контроль за утилізацією (вторинним використанням і переробкою); контроль за експлуатацією об'єктів захоронення промислових відходів.

До щляхів запобігання та покращення негативного впливу хімічного заводу на грунти і навколишнє середовище в першу чергу впливають нові технології. Адже тут спеціалісти розробляють нові методи виготовлення хімічних речовин, використовуються очисні фільтри які запобігають або зменшують шкідливий вплив викидів у навколишнє середовище. Велику роль відіграють очисні споруди які не допускають або обмежують потрапляння шкідливих речовин у середовище. Важлива умова нормальної роботи очисних споруд - належна їх експлуатація і захист. На підприємствах хімічної промисловості за останні роки ця умова почали дотримуватися все суворіше. Боротьба з негативними факторами включає ряд технічних заходів, пов'язаних з використанням газоочисного устаткування: скруберів, абсорбційних колон. На підприємствах, щоб захистити здоров'я і життя людини, використовують штучну вентиляцію з фільтрами, подвійну систему водозабезпечення: одна - питна, друга - промислова; замкнений цикл роботи технологічних процесів. Одним із головних методів боротьби із негативним впливом хімічної промисловості є модернізація виробництва. Під модернізацією виробництва розуміється комплекс технологічних, управлінських і господарських удосконалень і нововведень, які здатні суттєво поліпшити екологічні характеристики підприємства і зменшити його негативний вплив на навколишнє природне середовище.

Організаційні заходи щодо недопущення забруднення навколишнього природного середовища поділяють на групи:

    - організаційно-виховні - мають за мету роз'яснення законів та підзаконних актів з питань охорони природи і раціонального використання природних ресурсів; - організаційно-планові заходи щодо керівництва усіма роботами на підприємстві з виконання планів з охорони навколишнього природного середовища шляхом зменшення або ліквідації забруднення на основі неухильного дотримання природоохоронного законодавства; - науково-технічні - мають за мету проведення технічного обслуговування і експлуатації технологічних ліній, технічних систем, транспортних засобів і комунально-побутових об'єктів згідно з вимогами природоохоронного законодавства; - матеріально-технічні - мають за мету забезпечення підприємства приладами, системами, устаткуванням для очистки і контролю викидів і скидів забруднених речовин в навколишнє природне середовище. - експлуатаційні заходи - мають за мету визначення правил і порядку збирання, знешкодження і утилізації промислових відходів (відпрацьованих речовин) і проведення контролю за рівнем очищення викидів та скидів; - адміністративно-правові - як і організаційно-виховні, мають надзвичайно велике значення і спрямовані на виявлення усіх без винятку випадків порушень природоохоронного законодавства й інших нормативних документів, на виявлення винних посадових осіб та притягнення їх до встановленої законодавством відповідальності.

Таким чином підприємства знаходять та вдосконалюють методи боротьби з негативним впливом хімічних речовин, запобігають їх потраплянню у атмосферу.

Похожие статьи




Шляхи запобігання, та покращення негативного впливу хімічного заводу на грунти - Організація моніторингу грунтів забруднених хімічними речовинами внаслідок діяльності Вінницького хімічного заводу

Предыдущая | Следующая