Вплив водних ресурсів на життєдіяльність людини. - Вплив міського середовища на здоров'я населення

Води, що перебувають на поверхні планети (материкові і океанічні), утворять геологічну оболонку, називану гідросферою. Водні простори - акваторії - займають значно більшу частину поверхні земної кулі в порівнянні із сушею. За сучасним даними, акваторія Світового океану становить 70,8%, однак 95% її зосереджено в морях і океанах, 4% - у льодах Арктики й Антарктики, 1% становить прісна вода рік і озер. Крім того, більші запаси води є в товщі землі - це так звані підземні води.

Вода постійно перебуває в русі, переміщаючись із плинами рік і морів, а також випаровуючись із поверхні водойм і випадаючи потім у вигляді атмосферних опадів. Вона акумулює тепло, впливає на розподіл сонячної енергії на землі й утворення різних по кліматичних особливостях районів. Вода водойм здатна самоочищатися й знезаражуватися. Це складний фізико-хімічний процес.

Вода життєво необхідна. Вона потрібна скрізь - у побуті, сільському господарстві й промисловості. Вода необхідна організму більшою мірою, чим все інше, за винятком кисню. Угодована людина може прожити без їжі 3-4 тижня, а без води - лише кілька днів.

Живій клітці вода потрібно як для збереження своєї структури, так і для нормального функціонування; вона становить приблизно 2/3 маси тіла. Вода допомагає регулювати температуру тіла, служить як змащення, що полегшує руху суглобів. Вона відіграє важливу роль у побудові й відновленні тканин тіла.

При різкому скороченні споживання води людина занедужує або його організм починає гірше функціонувати. Але вода потрібна, звичайно, не тільки для питва: вона допомагає також містити людині в гарному гігієнічному стані своє тіло, житло й середовище перебування.

Без води неможлива особиста гігієна, тобто комплекс практичних дій і навичок, що забезпечують захист організму від хвороб і підтримуюче здоров'я людини на високому рівні. Умивання, тепла ванна й плавання приносять відчуття бадьорості й спокою.

Ряд шкірних і очних захворювань може бути попереджений завдяки систематичному механічному видаленню з поверхні тіла й одягу за допомогою мила й води хвороботворних мікробів.

Вода, що ми споживаємо, повинна бути чистої. Хвороби, передані через забруднену воду, викликають погіршення стану здоров'я, інвалідність і загибель величезного числа людей, особливо дітей, переважно в менш розвинених країнах, звичайним для яких є низький рівень особистої й комунальної гігієни. Такі хвороби, як черевний тиф, дизентерія, холера, анкілостомоз, передаються насамперед людині в результаті забруднення вододжерел екскрементами, виділюваними з організму хворих.

Успіх у боротьбі із зазначеними хворобами або досягнення повної їхньої ліквідації залежить від того, як організована система видалення всіх продуктів обміну, що виділяються з організму людини, як поставлена справа забезпечення чистою водою всього населення.

Через воду можуть передаватися інфекційна жовтяниця, туляремія, водна лихоманка, бруцельоз, поліомієліт. Вода часом стає джерелом зараження людини тваринними паразитами - глистами. Із забрудненої фекаліями водою в організм людини можуть потрапити яйця деяких паразитичних хробаків. У кишечнику вони перетворюються в паразитів (такі аскариди, гостриці). Нарешті, через воду іноді відбувається зараження лямбліями, які вражають тонкий кишечник і печінку.

Якість води визначається також по наявності в ній хімічних включень, які раніше всього виявляють наші органи почуттів: нюх, зір. Так, мікрочастинки міді надають воді деяку мутність, заліза - червоність.

Присутність у воді заліза не загрожує нашому здоров'ю. Однак підвищений зміст солей заліза у воді надає їй неприємний болотистий смак. Якщо в такій воді випрати білизна, на ньому залишаться іржаві плями. Подібні ж плями з'являються на посуді, раковинах і ваннах.

Іноді в питній воді зустрічається багато солей соляний і сарною кислот (хлориди й сульфати). Вони надають воді солоний і гірко-солоний присмак. Уживання такої води приводить до порушення діяльності шлунково-кишкового тракту. Вода, в 1 л якій хлоридів більше 350 мг, а сульфатів більше 500 мг, уважається несприятливої для здоров'я.

А зі змістом солей кальцію й магнію тісно зв'язана інша властивість води - її твердість. Сильно насичена солями вода заподіює масу незручностей: у ній сутужніше розварюються овочі й м'ясо, при пранні збільшується витрата мила, накип псує чайники й казани, засмічує водопровідні труби. Дослідження вчених довели, що існує певний зв'язок між уживанням твердої води й поширеністю деяких хвороб.

Вода також відповідає за зуби людини. Від того скільки фтору втримується у воді залежить частота захворюваності карієсом. Уважається, що фторування води ефективно для профілактики карієсу, особливо в дітей.

Але крім корисних домішок у воді перебувають і інші, небезпечні для організму людини. За даними вітчизняних дослідників, уживання шахтної води, що містить 0,2-1 мг/л миш'яку, викликає розлад центральної, і особливо периферичної, нервової системи з наступним розвитком поліневритів. Нешкідливої визнана концентрація миш'яку 0,05 мг/л.

Про небезпеку для здоров'я змісту у воді свинцю гігіеністи вперше заговорили у зв'язку з масовими інтоксикаціями, які виникли при використанні на водопроводах свинцевих труб. Однак підвищені концентрації свинцю можуть зустрічатися в підземних водах. Вода вважається нешкідливої в тому випадку, якщо зміст у ній свинцю не більше 0,03 мг/л.

Стронцій широко розповсюджений у природних водах, при цьому його концентрації коливаються в широких межах (від 0,1 до 45 мг/л). Тривале його надходження в більших кількостях в організм приводить до функціональних змін печінки. Разом з тим тривале вживання питної води, що містить стронцій на рівні 7 мг/л, не викликає функціональних і морфологічних змін у тканинах, органах і в цілісному організмі людини. Ця величина прийнята як норматив змісту стронцію для питної води.

Згідно сучасним науковим даним, нітрати в кишечнику людини під впливом бактерій, що живуть там, відновлюються в нітрити. Усмоктування нітратів веде до утворення метгемоглобіну й до часткової втрати активності гемоглобіну в переносі кисню

Таким чином, в основі метгемоглобінемії лежить той або інший ступінь кисневого голодування, симптоми якого проявляються в першу чергу в дітей, особливо грудного віку. Вони занедужують переважно при штучному вигодовуванні, коли сухі молочні суміші розводяться водою, що містить нітрати, або при вживанні цієї води для питва. Діти старшого віку менш піддані цієї хвороби, а якщо занедужують, то менш важко, тому що в них сильніше розвинені компенсаторні механізми. Уживання води, що містить 2-11 мг/л нітратів, не викликає підвищення в крові рівня метгемоглобіну, тоді як використання води з концентрацією 50-100 мг/л різко збільшує цей рівень. Метгемоглобінемія проявляється ціанозом, збільшенням змісту в крові метгемоглобіну, зниженням артеріального тиску. Ці симптоми фахівці зареєстрували не тільки в дітей, але й у дорослих. Зміст нітратів у питній воді на рівні 10 мг/л є нешкідливим.

Уран - широко розповсюджений у природних водах радіоактивний елемент. Особливо більші його концентрації можуть зустрічатися в підземних водах. В основу нормування урану покладені не його радіоактивні властивості, а токсичний вплив як хімічного елемента. Припустимий зміст урану в питній воді дорівнює 1,7 мг/л.

Строго регламентується й гранично припустима концентрація у воді деяких добавок, застосовуваних для посвітління води (наприклад, поліакриламіду, сірчанокислого алюмінію).

Без усякого перебільшення можна сказати, що високоякісна вода, що відповідає санітарно-гігієнічним і епідеміологічним вимогам, є однією з неодмінних умов збереження здоров'я людей. Але щоб вона приносила користь, її необхідно очистити від усяких шкідливих домішок і доставити чистої людині.

За останні роки погляд на воду змінився. Про неї всі частіше стали говорити не тільки лікарі-гігієністи, але й біологи, інженери, будівельники, економісти, політичні діячі. Та й зрозуміло - бурхливий розвиток суспільного виробництва й містобудування, ріст матеріального добробуту, культурного рівня населення постійно збільшують потребу у воді, змушують більш раціонально неї використовувати.

Похожие статьи




Вплив водних ресурсів на життєдіяльність людини. - Вплив міського середовища на здоров'я населення

Предыдущая | Следующая